Velikonoční koncert

Velikonoční koncert

  • Žánr Koncert
  • Scéna Hudební scéna
  • Premiéra14. duben 2017
  • Délka představení0:00 hod.
  • Počet repríz0
  • Cena 360 Kč

Sanctus - rocková mše

Rocková mše je unikátní hudební projekt českého skladatele Daniela Kyzlinka a anglického textaře a písničkáře Johna de Jonga.

Dílo ve velkém orchestrálním aranžmá spojuje rockovou a duchovní hudbu. Textově vychází z klasické latinské mše, která je doplněna o nové autorské texty. Po hudební stránce se jedná o fúzi hudby symfonické, rockové, popu a filmové hudby.
Autorům se podařilo uskutečnit koncertní premiéru na jaře 2013 s Karlovarským symfonickým orchestrem a špičkovými zpěváky z Londýna. Premiéra v Karlových Varech se setkala s vřelou reakcí publika, podtrženou desetiminutovým „standing ovation“. Nastudování Martina Lebela detailně vykreslilo brilantní orchestrální aranžmá a celkový dojem umocnili dechberoucími výkony zpěváci Gaz Twist a Kirsten Joy. 

Skladatel, aranžér a pianista Daniel Kyzlink vystudoval skladbu na brněnské konzervatoři a JAMU. Je pianistou v Městském divadle Brno a rovněž hraje v několika dalších autorských kapelách: „Ačkoliv jsem vystudoval skladbu na dvou školách, jako teenager jsem začínal s rockem a mám k této hudbě silné emoční vazby, rock je mi hodně blízký. Proto mi přišlo přirozené spojit hudbu symfonickou právě s rockovou hudbou. A proč mše? Je to forma, kterou si vyzkoušel ze skladatelů téměř každý. A z hlediska prosazení díla je mše určitě vhodnější forma než například oratorium.“


Autor textů John de Jong je anglický písničkář, teolog a básník. Jeho nástrojem je akustická kytara. Skládá poetické, výrazně melodické písně se silným duchovním nábojem: „Duchovní téma mne velice zajímá, témata liturgických textů jsou mi blízká. Pravda je, že použít liturgické texty v jejich podobě pro dnešní hudbu je velmi obtížné. Proto jsem obsah textů převedl do současné moderní angličtiny a doplnil dalšími texty.“
 

Jako sólisté vystoupí vynikající zpěváci z Londýna – Gaz Twist a Sara Louise

Gaz Twist je zpěvák, varhaník, kytarista, autor. Působí v Londýně v několika autorských kapelách jako The iPhonics, Duchamp Pilot a KiliT.

Sara Louise je australská zpěvačka, která v současné době působí v Londýně.
 

Více informací o projektu najdete zde http://therockmass.com/index_cs.php.

 

Druhá část koncertu "VIA LUCIS” - Zdenek Merta

 

pro soprán, tenor, smíšený sbor a orchestr na latinské religiózní texty

fragment uveden ve Smolné katedrále v Petrohradě v roce 2010

durata 38,50 min

Nejde o mši ani jiný náboženský obřad, nýbrž o obraz – možná Theatrum Mundi. Skladba nemá epickou ambici, není tedy vyprávěním příběhu. Sbor archetypálně reprezentuje lidstvo a soprán s tenorem mladou dvojici, která kompozicí prochází - muže a ženu, jednotlivce, vlastně kohokoli z nás.

Účinkují sólisté Sonia Warzińska a Tomáš Ondrias.

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací