Umělci z Městského divadla Brno bodují v Brně i v zahraničí

18. 6. 2014

Uplynulý týden byl pro umělce Městského divadla Brno obzvláště příznivý a přinesl jim uznání nejen v tuzemsku, ale i v zahraniční! Ve dnech 7. – 11. června 2014 se zúčastnil herec MdB Petr Štěpán mezinárodního televizního festivalu Golden Nymph Awards v Monte Carlu, v rámci něhož byl nominován za hlavní roli ve dvoudílném snímku režiséra Jiřího Svobody Poslední cyklista, v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon. V pondělí 16. června 2014 svoji nominaci proměnil grafik a scénograf Petr Hloušek, který získal cenu islandské divadelní akademie Gríman (Gríman – The Icelandic Performing Arts Awards) za světelný design k představení Podivný případ se psem. A Městské divadlo Brno a jeho osobnosti se již tradičně umístily v anketě Brno Top 100, kterou každoročně pořádá časopis Brno Business & Style. Blahopřejeme!

Uplynulý týden byl pro umělce Městského divadla Brno obzvláště příznivý a přinesl jim uznání nejen v tuzemsku, ale i v zahraniční!

 

Ve dnech 7. – 11. června 2014 se zúčastnil herec MdB Petr Štěpán mezinárodního televizního festivalu Golden Nymph Awards v Monte Carlu, který se každoročně koná pod záštitou vévody Alberta II. Petr Štěpán byl totiž nominován za hlavní roli ve dvoudílném snímku režiséra Jiřího Svobody Poslední cyklista, v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon. Tento snímek byl nominován i v dalších dvou kategoriích, a to Minisérie a Nejlepší ženský herecký výkon, kde bojovala o vítězství Petrova kolegyně Ági Gubik. Spolu s ní, s dramaturgyní Marchou Arichtevou a samozřejmě s režisérem snímku Jiřím Svobodou se Petr Štěpán zúčastnil slavnostního ceremoniálu předávání cen, v rámci něhož jsou mimo jiné všichni nominovaní pozváni do paláce vévody Alberta II. ke slavnostnímu přijetí. Snímek Poslední cyklista však svoje nominace bohužel neproměnil.

Větší štěstí při předávání cen měl grafik a scénograf Petr Hloušek, jehož práce dokresluje a ozvláštňuje nejednu inscenaci MdB. Petr byl před časem nominován spolu s kolegou Björnem Bergsteinnem Guömundssonem na cenu islandské divadelní akademie Gríman (Gríman – The Icelandic Performing Arts Awards) za světelný design k představení Podivný případ se psem. Na pondělním (16. června 2014) slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil již po dvanácté v Národním divadle Reykjavíku, svoji nominaci proměnil a obdobu české Thálie získal!

Dodejme ještě, že se Městské divadlo Brno a jeho osobnosti (Stanislav Moša, Jef Kratochvil, Alena Antalová, Petr Gazdík, Zdena Herfortová, Zdeněk Junák, Dušan Vitázek, Pavla Vitázková) již tradičně umístily v anketě Brno Top 100 s podtitulem „Kdo hýbe Brnem“, kterou každoročně pořádá časopis Brno Business & Style a jejíž výsledky byly vyhlášeny 12. června 2014 na podnikatelském setkání a společenském večeru v prostorách Hvězdárny a planetária Brno. Anketa se konala ve spolupráci s Regionální hospodářskou komorou Brno a pod záštitou brněnského primátora Romana Onderky.

 

 

Petr Hloušek (* 1. května 1972, Brno)

Absolvent brněnské Školy uměleckých řemesel a bratislavské Vysoké školy výtvarných umění (Slovensko) v oboru ilustrace, začal jako grafický designér (1996), postupem času aplikoval zkušenosti ilustrátora do scénických a animačních médií. Od roku 2005 pracoval na scénických projekcích inscenací jak v Česku, tak ve státech EU: Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť (Rakousko), Hair (Švýcarsko, Německo), Magical Broadway, Jekyll a Hyde, Jazz Side Story, Mozart!, The Book with no name, Friedrich (Potsdam, Německo), Guys and Dolls (Ostrava).

Jeho scénografická práce začala spoluprácí se scénografem Jaroslavem Milfajtem. Oba jsou podepsaní mj. pod baletním opusem Charlotta, císařovna mexická pro liberecké Divadlo F. X. Šaldy a pod inscenací Doma u Hitlerů pro pražské Divadlo v Dlouhé. Pro Ljubljanské městské divadlo vytvořili v roce 2008 komiksově pojatou inscenaci Sugar (Some like it hot), která se stala ve Slovinsku inscenací roku a dočkala se v této scénické podobě uvedení v Praze, Brně a v německém Bauzenu, pro německou produkci společně vytvořili scénu muzikálu Kráska a zvíře.

V roce 2010 překvapil svým velkolepým řešením scénického ztvárnění muzikálu Mary Poppins, které bylo serverem Musical.cz nominováno na scénu sezóny. Zde využil plně spojení realistických kulis a filmových 3D animací a snoubil je v jeden funkční celek, podobně jako v následujícím roce pro muzikálovou lední show Popelka. Velkolepý úspěch slavila scéna Petra Hlouška k Mary Poppins také v islandském Reykjavíku. Pro Městské divadlo Brno dotvořil Petr svými scénickými projekcemi např. inscenaci Jekyll a Hyde, Mladý Frankenstein, Markéta Lazarová, Jazz Side Story, Divá Bára, Baron Trenck, Cyril a Metoděj, Noc na Karlštejně a další.

Žije a pracuje ve vlastním designérském a postprodukčním studiu v Brně.

 

 

PETR ŠTĚPÁN (* 20. května 1974, Šumperk)

 

Petr Štěpán patří k výrazným osobnostem mladé herecké generace, je představitelem významných rolí divadelních, a to činoherního i muzikálového repertoáru, i televizních. V letech 1992 – 1996 vystudoval činoherní herectví na brněnské JAMU. Po několika rolích mu Stanislav Moša nabídl stálé angažmá v Městském divadle Brno.  

V Městském divadle pak Petr Štěpán dostal příležitosti v činoherních inscenacích jako např. Othello (Cassio), Cyrano z Bergeracu (Le Bret), Amadeus (Větříček), Les (Alexej Bulanov) nebo Brouk v hlavě, kde v pro divadlo svízelné situaci nastudoval hlavní roli Viktora Champsboisyho a Boutona. Kromě nich si zahrál i jednu z nejznámějších Shakespearových postav – Romea v tragédii Romeo a Julie. Mimo to mohli diváci Petra vidět i v muzikálech West Side Story (Riff a Bourák), Radúz a Mahulena (Pribina) či Babylon (Atlant). V dalších letech pak přibyl Nikola Šuhaj v muzikálu Koločava a mnohé další. Za všechny je pak asi nejlépe jmenovat jeho ztvárnění Darryla van Horna v muzikálu Čarodějky z Eastwicku. Jeho výkon v této roli ocenila i Herecká asociace a v roce 2007 mu udělila cenu nejvyšší – Thálii v kategorii opereta, muzikál.

Mimo svou mateřskou scénu se Petr Štěpán objevuje i na jevišti brněnského Divadla U stolu v inscenacích Život je sen a Tragická historie o doktoru Faustovi (za ztvárnění hlavní role Fausta se dostal do širší nominace na Cenu Thálie za rok 2005). Hostoval také v pražském Divadle pod Palmovkou v inscenacích Gazdina roba (Mánek Mejšaný a Sklínkař) a Přelet nad kukaččím hnízdem (hlavní role Randle McMurphy). 

Jeho mužný zjev nezůstal bez zájmu filmařů, a tak má na svém kontě mnoho televizních i filmových rolí. Mohli jste ho vidět v seriálech Četnické humoresky, Ordinace v růžové zahradě či Ošklivka Katka. Natočil také mnoho pohádek a televizních inscenací. Z těch posledních je nezbytné zmínit nedávné uvedení dvoudílné inscenace Poslední cyklista, ve které Petr ztvárnil hlavní roli židovského otce, stojícího před těžkým životním rozhodnutím. Od roku 1997 se soustavně věnuje dabingu.

V současné době můžeme Petra Štěpána vidět jako Antonia v nově nastudované komedii Williama Shakespeara Benátský kupec, kde se objevuje v režii Stanislava Moši vedle Bolka Polívky. Exceluje jako doktor Astrov v Čechovově Strýčku Váňovi. A svou univerzálnost potvrzuje precizním podáním hlavní role muzikálu Donaha!. Jeho Jerry, nezaměstnaný ocelář, je ztvárněn s velkou mírou chlapáctví a zároveň zranitelnosti. Petr Štěpán zde exceluje ve všech polohách od těch vážných po ty komické, od hereckých po pěvecké. Uveďme také několik dalších rolí, které najdeme na stálém repertoáru MdB: Jindřich Hradský (My Fair Lady (ze Zelňáku)), Tom (Dokonalá svatba), Jindřich Benetka (Škola základ života), Joe (Sugar! (Někdo to rád horké)), Javert (Les Misérables (Bídníci)), Myslivec (Sněhurka a 7 trpaslíků), Otec Tao (Měsíční kámen), František, svobodný pán z Trencků (Baron Trenck). Pod posledními třemi jmenovanými inscenacemi, ke kterým se řadí také historický Cyril a Metoděj, je podepsán také jako spoluautor scénáře.

Můžeme prozradit, že v současné době pracuje Petr Štěpán se svými kolegy Stanislavem Slovákem a Janem Šotkovským na zcela nové inscenaci, kterou plánuje Městské divadlo Brno uvést příští rok v prostorách Biskupského dvora Moravského zemského muzea pod hvězdným nebem. Inscenace bude opět věnována významné brněnské osobnosti, tentokráte biologu Gregoru Mendelovi, a ponese název Mendel aneb Vzpoura hrášků

Zpět

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->