Lakomec - "Bolek"

Lakomec -

 • Žánr Činohra
 • Scéna Biskupský dvůr
 • Premiéra24. březen 2018
 • Délka představení0:00 hod.
 • Počet repríz0
 • Cena

Slavnostní představení k 70. narozeninám Bolka Polívky

Při zakoupení vstupenky na toto slavnostní představení mají diváci jedinečnou možnost koupit si s mimořádnou slevou knihu "Bolek"  s vlastnoručním podpisem Boleslava Polívky.

Cena:

590,- Kč běžná vstupenka na slavnostní představení Lakomec

990,- Kč vstupenka na slavnostní představení Lakomec + kniha Bolek s vlastnoručním podpisem Boleslava Polívky*

* Tato mimořádná nabídka platí pouze při zakoupení vstupenky na slavnostní představení Lakomec, které se koná 16. 7. 2019. Všem divákům, kteří využijí akční nabídky a zakoupí si vstupenku na slavnostní představení Lakomec za cenu 990,- Kč (včetně knihy Bolek) bude kniha předána oproti vstupence při příchodu na slavnostní představení.

Kniha "Bolek"

Výpravná publikace „Bolek" vznikla při příležitosti sedmdesátých narozenin Boleslava Polívky, který patří k nejvýznamnějším žijícím osobnostem na poli kultury. O jeho herectví divadelním, filmovém a televizním vyšlo již několik knih, tato se pokouší představit „Bolka" spíše prostřednictvím jeho osobních vzpomínek na rodiče, blízké přátele, rodinu a lidi, které v běhu svého mimořádně činorodého života potkal. Na ty, které má rád a kteří ho něčím obohatili. Kniha nabízí osobní zpověď skvělého a svébytného herce, režiséra i dramatika, popisující v čase jeho život od dětství přes období studia až do současnosti.

Vzpomínky jsou doplněny o postřehy Polívkových blízkých přátel, kolegů herců, režisérů a všech, kteří mu byli anebo jsou blízcí.

Lakomec v MdB

Jedno z nejslavnějších děl předního dramatika francouzského klasicismu baví již bezmála tři a půl století divadelní obecenstvo tím, jak bravurním způsobem předvádí, co všechno může přivodit chorobná posedlost penězi či náruživá závislost na mamonu. Velký mistr komických charakterů podává barvitý obraz nekonečných způsobů manipulace, klamu a přetvářky v nejintimnějším prostředí rodiny. Když jde o peníze, neplatí žádná pravidla slušnosti či úcty dětí k rodičům a rodičů k dětem.

Ovdovělý lichvář Harpagon zasvětil život hamižnosti. Lakota je u něho vášeň, kterou omezuje své děti – syna Kleanta a dceru Elišku, o služebnictvu ani nemluvě. Umí peníze hromadit tvrdou lichvou i sebeodříkáním. Jeho děti sice nic neumějí, ale chtějí život žít a užívat, pokud možno s nataženou dlaní. Harpagonova posedlost zlatem v nich vzbuzuje nenávist a posměch – emoce o to silnější, o co více ve jménu chamtivosti otec manipuluje s jejich osudy: Elišku míní provdat za stárnoucího boháče, třebaže dcera miluje mladého Valéra, a Kleanta oženit s bohatou vdovou, bez ohledu na to, že syn je zamilován do mladičké Mariany ze sousedství. Na sňatek s Marianou totiž pomýšlí on sám. V tomto rodinném propletenci odhaluje Molière důsledky Harpagonovy vášně po zlatu. Děti jsou se svými spojenci nuceny vzít věci do vlastních rukou, doběhnout lakomého otce a uštědřit mu ráznou lekci. Jejich prostředky (pokrytectví, pochlebnictví, neupřímnost, lstivost, bezohlednost a vposled i krádež) si však v obludnosti nic nezadají s obludností Harpagonova egocentrismu.

Harpagon je zajisté kvintesence hamouna: lichvaří, šmelí, vyhrožuje, kalkuluje, ale nekrade a najmě hraje s otevřenými kartami. A to se o jeho protivnících říct nedá. V líčení mravů vystupuje Molière jako moralista, ale jako moralista, který nemoralizuje; zůstává komediografem poučeným komedií dellʼarte a starofrancouzskou fraškou. Lakomec je tak výpovědí o stavu lidského ducha a současně nabízí skvělou zábavu. Inscenace Lakomce s Boleslavem Polívkou v roli Harpagona a v režii Stanislava Moši je pak více než příslibem mimořádné divadelní události.

Autor

 • Moliére

Asistent režie

Dramaturg

Hudba

 • Mirko Vuksanović

Úprava

 • Stanislav Moša

Produkce

 • Zdeněk Helbich

Světelný design

 • David Kachlíř
Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací