Dantonova smrt

Dantonova smrt

  • Žánr Činohra
  • Scéna Činoherní scéna
  • Premiéra1. prosinec -1
  • Délka představení0:00 hod.
  • Počet repríz0
  • Cena

historické drama

Když Georg Büchner roku 1837 zemřel, bylo mu pouhých třiadvacet let. Přesto však stihl dvěma hrami – VojckemDantonovou smrtí – položit základy moderního dramatu. Obě docenilo dostatečně až 20. století: jeho válečné a revoluční hrůzy ukázaly Büchnerův pohled jako prorocký.

Dantonovu smrt, jeden z nejúchvatnějších dramatických debutů v dějinách světového divadla, napsal tedy Büchner jako jednadvacetiletý. A to během pěti zběsilých týdnů, kdy se neustále coby mladý radikál obával, že za svou revoluční činnost půjde do vězení. Paradoxní přitom je, že Büchner – sám revolucionář – dokázal ve svém vylíčení posledního roku Velké francouzské revoluce (1794, známý též jako „rok teroru“) přesně ukázat nebezpečí radikalismu – a to, jak ušlechtilými úmysly bývá cesta do pekel dlážděna.

Dantonova smrt však není jen sugestivním obrazem revolučního krveprolití. Je také velkým dramatem střetu dvou výjimečných, a přitom zcela rozdílných osobností. Citlivý, poživačný skeptik Danton, který se stále více děsí vlády teroru, začíná pochybovat o ideálu revoluce, kterou sám rozpoutal, a stále více utíká ke kartám, ženám a pitkám. Jeho protihráčem je chladný, asketický, neúnavný technolog moci Robespierre, který je přesvědčen, že cesta k lepšímu světu musí vést přes potoky krve. Dantona přátelé přesvědčují, aby se postavil Robespierrovi – a Robespierre si je bolestně vědom toho, že cesta k absolutní moci pro něj není možná bez odstranění Dantona. Oba muži si ale zároveň stále zoufaleji uvědomují, že jsou jen otroky sil, které rozpoutali: „Člověk je jen pěna na rozbouřených vlnách dějin,“ říká zoufalý Danton.

Mimořádné a silně aktuální historické drama s výjimečnými hereckými příležitostmi nastuduje režisér Stanislav Moša.

Autor

  • Georg Büchner
Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací