JIŘÍ JOSEK 71

1. 4. 2021

31. března 2020 by bylo Jiřímu Joskovi sedmdesát let. Vzpomínkovou akci na tohoto velkého muže českého divadla i literatury překazil – jako mnoho jiného – covid-19.

31. března 2021 by bylo Jiřímu Joskovi 71 let, doba osobním setkáním a živým vzpomínkovým akcím stále nepřeje, a tak se jeho blízcí rozhodli připomenout jeho památku alespoň online. Vyzvali tedy ty, pro které Jiří Josek hodně znamenal a znamená, aby nahráli video se svým oblíbeným úryvkem z jeho překladů.

V letech 1986–2020 jsme uvedli v našem divadle celkem pětadvacet inscenací v Jiřího překladech. I když nebyl oficiálně členem našeho souboru, ve skutečnosti jím byl a svým jazykovým uměním byl v naší práci stále přítomen. Byl náš, řečeno lapidárně.

Rozhodli jsme se tedy videem připomenout všechny jeho překlady hrané na prknech Městského divadla Brno v podání herců, kteří v nich účinkovali. A tak se jednoho březnového dopoledne sešla v našem Divadelním klubu vskutku pestrá směs herců, titulů i postav. Svetlana Janotová se postupně představila jako Alexandra Owensová z Flashdance, Cordelie z Krále Leara i Porcie z Benátského kupce, Jan Mazák vytáhl z paměti monolog Shakespearova Krále Jindřicha VIII., Markéta Sedláčková zazpívala Mein Herr z muzikálu Cabaret, Dušan Vitázek Kéž slunce svítíHair, Alena Antalová coby Mary Poppins připomněla, že Stačí chtít a rázem vše je možné… a Stanislav Moša přednesl monolog nikoho menšího než dánského prince Hamleta. Přitom našel v knižním vydání ještě papírek s Jiřího poděkováním. Tichý pozdrav, ale nepřeslechnutelný.

Věříme, že 31. března, kdy byla všechna gratulační videa akce JIŘÍ JOSEK 71 oficiálně zveřejněna na webových stránkách Nakladatelství Romeo, byl tento náš pozdrav také pořádně slyšet!

Naši zdravici i všechna další zaslaná videa, která dokazují nesmrtelnost jeho skvělých textů, můžete nyní zhlédnout na tomto odkaze zde.

Zpět

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací