O myších a lidech

O myších a lidech

  • Žánr Činohra
  • Scéna Činoherní scéna
  • Premiéra18. únor 2017
  • Délka představení2:00 hod.
  • Počet repríz28
  • Cena 290 - 320 Kč

drama o snech a přátelství

Proslulý americký spisovatel napsal v roce 1937 příběh o dvou tulácích, kteří se nechávají na farmách najímat na sezonní práce, na základě vlastních zkušeností. A dal mu hned dvojí podobu: prozaickou a dramatickou. Slaboduchý hromotluk Lennie Small a jeho ochránce George Milton přicházejí pracovat na ranč do Salinaského údolí v Kalifornii. Mají sen, že si za vydělané peníze pořídí vlastní domek s hospodářstvím. Georgeova snaha uchránit Lennieho před zlem okolního světa se však ukáže jako marná. Lennie, který si kvůli mentálnímu postižení není vědom své obrovské síly, rád hladí hebké věci. Tato záliba, jejíž důsledky vyhnaly oba přátele z předchozího působiště, ústí i zde v tragédii, kterou předznamenává silákovo smrtící laskání myší a štěněte. Lennie nechtě zlomí vaz mladé ženě, jež se mu plná obdivu k jeho síle pokouší přiblížit…

Titul Steinbeckovy novely a divadelní hry vedle svého základního významu odkazuje k básni Roberta Burnse Myška: „Nejlepší plány myší a lidí / nejednou pýr jen a plevy sklidí.“ Působivý a silný příběh je osobitým komentářem bezmocnosti lidských iluzí a nejistoty osudu. Sociálně laděný obraz světa s linií individuálního příběhu spojuje postava Lennieho Smalla, jednoho z těch lidí, které „Bůh nedodělal“. Protiklad tělesné síly a duševní slabosti zde zcela naplňuje steinbeckovský kult primitivů chudých duchem, jejichž nezpůsobilost pro život je na tomto světě vyvažována jejich blízkostí k Bohu a přírodě i prazákladními atributy laskavého lidství.         

Autor

  • John Steinbeck

Režie

Asistent režie

Dramaturg

Světelný design

  • David Kachlíř

Úprava textu

  • Petr Gazdík, Jiří Záviš

MÍT VIZI A TOUHU PO KOUSKU DOMOVA

Jiří P. Kříž 1. březen 2017 zdroj Právo

(…) O myších a lidech zaznamenává bezútěšnost zemědělských nájemných dělníků, za nimiž jsou na společenském žebříčku už jen bezdomovci. Sní o kousku vlastní půdy a domova a mají iluze, že toho je možné dosáhnout. Georgeova pohádka pro Lennieho je ale nakažlivá a usvědčuje z podobných tužeb skoro všechny aktéry příběhu, za jehož drsným jižanským horizontem hřeje slunce možné spolupráce a pospolitosti. V Brně je O myších a lidech hereckou inscenací. Nejvíc prostoru mají ovšemže dva kumpáni: životní praktik George a prostomyslný Lennie. Ondřej Studénka kreslí George jako člověka schopného výmyslem nakazit okolí, Lennie Jakuba Uličníka je v hromotlucké dobrotě a nevědomí dosahu činů hercovou životní rolí. (…) Úprava režiséra a dramaturga (Gazdík, Záviš) se chválabohu nejvíc dotýká charakteristiky Curleyho ženy, kterou v Brně hraje Kateřina Marie Fialová. (…) To není jen duchaprázdná koketa a fiflena, nýbrž v manželství nešťastná ženská, která má stejné sny o lepší budoucnosti jako mužští protagonisté. Je jejich utiskovaným protipólem, ale v maskulinní společnosti s ještě menšími osobnostními právy. (…) Ostatní nefigurkaří. Jejich postavy mají charakter i vlastní osud. (…) Výborný Steinbeck!

 

O MYŠÍCH A LIDECH. PREMIÉRA V MĚSTSKÉM DIVADLE V BRNĚ

Peter Stoličný 19. únor 2017 zdroj www.kultura21.cz

(…) Režie Petra Gazdíka doslova slouží dramatu. Nevymýšlí si žádné speciální špílce, kterými by prosadil své režijní schopnosti. Ostatně, lze si všimnout už z jeho předešlých režií, že se Gazdík vždy snaží o poctivou interpretaci autorova díla. V Steinbeckově dramatu se to zase naplno potvrdilo. Dva hlavní protagonisté jsou na scéně pořád. Ostatní si musí vystačit s přesnou drobnokresbou často na velmi malé ploše výstupů. Daří se to Candymu, kterého hraje Karel Mišurec. (…) Jan Brožek jako zakomplexovaný synáček majitele ranče a manžel opomíjené ženy. Odporné individuum, dobře napsané a věrohodně hrané. Ale jeho žena, kterou hraje Kateřina Marie Fialová, je komplikovaná postava. (…) Ta role je i na malém prostoru, který jí autor dal, krásná. A herečka svou příležitost bezezbytku využila. Crooks Igora Ondříčka je zajímavá figurka černocha, který je smířen s apartheidem a se svou méněcenností. (…) V Steinbeckovi je postava George první opravdu velkou rolí Ondřeje Studénky a je vidět, že si ji herec náležitě užil. (…) Nejdůležitější rolí celého příběhu je mírně dementní silák Lennie Jakuba Uličníka. (…) Jednoduchý dobrák, který hladí vše jemné, ovšem nechtěně dokáže zabít, to je hluboce vypovídající role plná jemných citových pohnutí. (…)

 

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací