Vážení divadelní přátelé,

        prohlížel jsem si výsledky několika anket a s potěšením jsem zjistil, kolik že mi lidí z celého světa závidí, že žiju v Brně. No, já si Brno dávno zvolil jako místo pro svůj život bez konzultací s kýmkoliv. Obdobně, jak nerad dělám „četníka na křižovatkách osudů“ jiným, stejně tak málo dobře snáším nátlak zvenčí. Když mi opakovaně dávali různé nabídky z Prahy i ze zahraničí, abych tam, či onde řediteloval nějaké jiné divadlo, nenechal jsem se zlákat řečmi typu: „…teprve v Praze můžeš ukázat, co v tobě je…“, a ani jsem se neurazil po vyslechnutí rádobyvtipných hlášek: „…Brno je provinční zapadákov…“, nebo „…vesnice v zatáčce před Vídní…“

         Rozhodl jsem se dávno žít a tvořit v Brně, stejně jako se Vincent van Gogh rozhodl malovat svá díla v Provence, i když se mu v Paříži smáli, že tam nejsou žádné galerie, ani mecenáši. On na to odpovídal: „…ale je tam moje Slunce…“

         Mé brněnské Slunce nejvýrazněji září mezi ulicí Lidickou a třídou Kpt. Jaroše. Vždyť v  centru onoho vnitrobloku sídlí Městské divadlo Brno! Upsal jsem se dávno divadlu, a tak dnes už moc dobře vím, že bych na světě našel jen málo měst, která jsou pro dobré divadlo přímo stvořená tak, jak je tomu ve městě našem.  

         Na světě existují dlouho uznávaná dvě hlavní sídla divadla: londýnský West End a newyorská Broadway. Mnozí z těch, kteří je měli možnost navštívit, nám píšou, že jsou naše divadelní představení když ne lepší, tak srovnatelná se vším, co se tam na jevištích odehrává. Ať už v muzikálu, či v činohře... Potvrzují nám to i zahraniční diváci na našich četných turné v evropských zemích. V naší zemi pak byla naše práce před pár dny oceněna na GRAND Festivalu smíchu v Pardubicích hned třemi hlavními cenami. Inscenace „Jméno“ v režii Petra Gazdíka získala mezi 26 komediemi vybranými z celé republiky Cenu diváka, Cenu studentské poroty a Alena Antalová získala Cenu za nejlepší ženský herecký výkon.

         Naši tvorbu charakterizuje především to, že dlouhodobě uvádíme 80 % původních nebo jinde v naší zemi nerealizovaných děl. Jen letošní rok jsme zahájili českou premiérou muzikálu „TITANIC“, v režii Stanislava Slováka následuje česká premiéra rockového muzikálu „Evangelium o Marii“ a pak režisér Petr Gazdík uvede další českou premiéru pohádkového muzikálu „Prodaný smích“…!

         A podobně tomu bude i v divadelní sezóně 2016/2017.  Poprvé právě nyní před vás předstupuju s nabídkou nových inscenací. Pro nadcházející sezónu pro vás připravujeme pět inscenací činoherních a čtyři hudební – muzikálové, tedy celkem o jednu více, než v sezóně stávající. V příští sezóně uvidíte následující inscenace:

         Po roce pauzy se k práci v našem divadle vrací režisérka Hana Burešová, která připravuje kousavou komedii o soukromé bance s hudbou Paula Burharda „Frank Pátý“, kterou napsal světoznámý švýcarský dramatik Friedrich Dürrenmatt.

         Kdo by neznal píseň, ve které se zpívá: „Whisky to je moje gusto, bez whisky mám v srdci pusto…“ Ano! Na naši Hudební scénu vcválá ideální westman, který místo whisky pije limonádu a přísně dbá na mravnost, „Limonádový Joe“! Autoři Jiří Brdečka, Jan Rychlík a Vlastimil Hála vytvořili jednu z nejlepších komedií v dějinách českého filmu a vy se teď můžete těšit na její divadelní podobu, o kterou se postará režisér Petr Gazdík.

         I další inscenace má svůj předobraz ve filmu, který se stal v roce 1998 celosvětovou událostí. Jsme velmi rádi, že se nám podařilo jako prvému divadlu na evropském kontinentu získat práva na uvedení romantické komedie „Zamilovaný Shakespeare“ autorů Marca Normana, Toma Stopparda a Lee Halla. Uvedeme ji v režii Stanislava Slováka.

         Režisér Mikoláš Tyc, který pro vás v této sezóně připravil interaktivní komedii „Splašené nůžky“, bude tvůrcem další nádherné černé komedie Larryho Davida „Ryba potmě“. Svou premiéru měla teprve před rokem na Broadwayi, kde jeden lístek stál neuvěřitelných 230 dolarů! Inscenaci nabitou brilantně vtipnými dialogy uvidíte v evropské premiéře.

         Maricel Wölk a Thomas Lange jsou autoři historického muzikálu „Jeanne d´Arc“. Světová premiéra příběhu o křehké dívence ze zapadlé vesnice, která se díky svému odhodlání bojovat s bezprávím stala legendou, se odehraje na konci června t. r. v německém Niederhausenu. Její režie byla svěřena Stanislavu Mošovi a my ji následně uvedeme v české premiéře jako druhé divadlo na světě, podobně jak tomu bylo v minulosti např. s muzikálem „Papežka“.

         To, že jsou „chudí duchem“ častokrát blíže Bohu i přírodě a bohatě disponují prazákladními atributy laskavého lidství, je hlavním tématem nesmírně silného dramatu „O myších a lidech“ amerického spisovatele Johna Steinbecka, které pro vás připravuje režisér Petr Gazdík.

         Premiéra další hudební inscenace bude premiérou světovou, i když mnoho z jejich písní znáte zpaměti. Autoři Zdenek Merta, Stanislav Slovák, Jan Šotkovský a Petr Štěpán připravují bláznivou féerii plnou fantastických událostí s písněmi nejslavnější skupiny všech dob, které napsali Paul McCartney a John Lennon. Inscenace má prostý, zato však vše vystihující název „Beatles“!

Když v roce 2012 vyšel román „Žítkovské bohyně“ od brněnské rodačky Kateřiny Tučkové, byla to knižní senzace roku! Magický příběh o ženách nadaných nadpřirozenými schopnostmi, který je dílem fikce a dílem vychází ze skutečných událostí, pro divadelní uvádění připravil režisér Dodo Gombár.

         I poslední premiéra následující sezóny bude premiérou světovou! Miloš Štědroň a Milan Uhde píšou zcela originální jazzový muzikál ze současnosti s hlubokými brněnskými kořeny „Viki kráčí za štěstím“. Inscenaci v režii Juraje Nvoty hudebně doprovodí dnes už legendární swingový orchestr B-Side Band.

         Devět úžasných inscenací – devět báječných večerů! Společně s dalšími kolegy se těším na naše fascinující a dobrodružná setkávání se při dalším objevování nádherných divadelních zážitků! 

Stanislav Moša 1. 3. 2016
Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->