Vážení divadelní přátelé,

právě v tomto ročním čase vám tak jako obvykle nabízíme obdobně jako v předcházejících letech nové inscenace, které pro vás budeme připravovat v průběhu následující sezóny 2017/2018. Jsem nesmírně rád, že se naše inscenace, jejich tvůrci a v neposlední řadě i jejich herci opakovaně stávají středem pozornosti jak v našem městě, tak i v naší republice a po dlouhá léta i v zahraničí. Opět jsme kooperovali na několika mezinárodních projektech, které vždy ve svých výsledcích dokládaly vysokou profesionalitu všech našich tvůrců. Na naše premiéry přijíždějí – přilétají hosté z celého světa a v odborném tisku pak referují o nádherných výsledcích naší práce. Opět jsme se často setkávali s názory, které naše umělecké výsledky srovnávají s tím nejlepším v nejvýznamnějších světových divadelních centrech – v Londýně a New Yorku…

V nové divadelní sezóně pro vás nazkoušíme celkem 9 inscenací. Pět z nich bude uvedeno na naší Činoherní scéně, čtyři pak na Hudební scéně. Sezónu otevřeme komedií „o cestě z vrcholu až na samé dno a pak zas dál“, kterou napsal český autor René Levínský pod názvem „Dotkni se vesmíru a pokračuj“. Inscenaci, plnou jemného humoru i základních otázek o naší občanské a historické zodpovědnosti, která se odehrává v brněnských vědeckých ústavech i v brněnských restauracích a její veliké finále probíhá v parku pod Špilberkem, u nás uvede režisérka Hana Burešová.

Další premiérou bude „detektivní muzikálová komedie“ „Chyť mě, jestli to dokážeš“ autorů Marca Shaimana, Scotta Wittmana a Terrence McNallyho v režii Petra Gazdíka. Muzikál byl napsán na bázi světoznámého úspěšného filmu, který v roce 2002 natočil Steven Spielberg s Leonardem DiCapriem a Tomem Hanksem v hlavních rolích. Příběh, který mísí detektivku s humorem, se odehrává v polovině šedesátých let a přináší na divadelní prkna jak napětí, tak nadsázku, a především tolik vzácnou legraci se skvostnou hudbou. Muzikál uvedeme v evropské premiéře.

V každé vteřině našich životů jsme konfrontováni s našimi přáními a očekáváními v kontrastu s realitou, která umí být pěkně krutá, a na divadle se pak takový koktejl proměňuje v to nejlepší komediální zboží. To velmi dobře ví Roland Schimmelpfennig, nejuznávanější a nejhranější současný německý dramatik, který v „osudové tragédii“ „Žena z dřívějška“ naprosto jedinečně propojuje horor, poezii a grotesku. Jeho brilantní dílo uvede na našem činoherním jevišti mladinká režisérka Alžběta Burianová.

Určitě si všichni vzpomínáte na muzikál „Donaha!“. Jeho hudební skladatel David Yazbek je společně s Jeffrey Lanem a filmovým režisérem Pedro Almodóvarem spoluautorem nové ztřeštěné muzikálové komedie „Ženy na pokraji nervového zhroucení“. Broadwayská premiéra muzikálu napsaného právě podle Almodóvarova legendárního filmu se odehrála v roce 2010, aby pak v loňském roce ve výrazně upravené verzi dobyla i londýnský West End. Režisér Stanislav Slovák, který je jako režisér podepsán i pod inscenací „Donaha!“, uvede tuto hispánskou hudbou i energií nabitou inscenaci na Činoherní scéně jako silvestrovskou premiéru.

I naše následující premiéra na Hudební scéně má svůj předobraz ve filmu. Kdo by neznal „disco muzikál“ Nika Kohna s hudbou Bee Gees a Johnem Travoltou v hlavní roli „Horečka sobotní noci“? Jeden z nejnáročnějších tanečních muzikálů vůbec vám představí naše nejmladší členy v režii Stanislava Moši.

Pro každé divadlo je poctou, může-li uvést takovou hru, jakou je „historické drama“ jednoho z největších dramatiků 20. století Arthura Millera „Čarodějky ze Salemu“. Tato hra je dnes považována za střed amerického dramatického kánonu a za pětašedesát let od svého vzniku nikdy neopustila světová jeviště!!! Pro naše divadlo ji nastuduje režisér Mikoláš Tyc.

Další hudební inscenací bude „muzikál o síle lidství“ autorů Shuki Levyho, Davida Goldsmithe a Glenna Berenbeima „Představ si“. Příběh o lásce k rodině, k předkům, příběh o víře v lepší příští, o síle imaginace se odehrává během druhé světové války ve varšavském ghettu. Nejvýznamnější kvalitou díla je jeho apelativní, neobvykle hluboce jímavé poselství. Muzikál s nádhernou emotivní hudbou a strhujícím lidským příběhem uvedeme v české premiéře v režii Petra Gazdíka na naší Hudební scéně.

Po dvou skvělých Shakespearovských inscenacích „Benátském kupci“ a „Králi Learovi“ se s vámi setká bard českého divadla Boleslav Polívka v legendární postavě Harpagona v Molièrově „Lakomci“, v komedii, v níž o peníze jde až v první řadě. Jedno z nejslavnějších světových děl baví již bezmála tři a půl století divadelní obecenstvo tím, jak bravurním způsobem předvádí, co všechno může přivodit chorobná posedlost penězi a náruživá závislost na mamonu. Komedii bude režírovat Stanislav Moša.

Naší poslední hudební inscenací v následující sezóně bude „elegantně excentrický muzikál“ autorů Luthera Davida, Roberta Wrighta, George Forresta a Mauryho Yestona „Grand Hotel“. Muzikálu předcházel oscarový film. Hotel je zde představen jako obraz světa, ve kterém se prolíná láska a beznaděj, zrození i smrt, smích i slzy. Hotel jako místo, kde se protínají lidské osudy, kde cizí lidé vedle sebe žijí své radosti a smutky, se tak stává působivou metaforou našeho pobývání na tomto světě. A to vše doplněno skvostnými retro melodiemi, vtahujícími do světa Berlína 20. let. „Grand Hotel“ se na Broadwayi hrál každodenně téměř tři roky, překročil magickou hranici 1000 repríz a byl nominován hned na dvanáct prestižních Cen Tony, z nichž pět získal! Naši inscenaci nastuduje režisér Stanislav Slovák.

Když jsem náš nový dramaturgický plán představil na tiskové konferenci našeho divadla, byli novináři zcela nadšeni a kolegové herci naprosto mimořádně natěšeni. Pevně věřím, že se nám tento plán podaří svrchovaně naplnit nádhernými inscenacemi, které vás stejně tak potěší, jako i strhnou! Obdobně jako se tomu stalo i v minulosti…!

Společně se všemi kolegy z MdB se již dnes těšíme na ty kouzelné večery plné výborného divadla, kterých si společně užijeme při nových představeních v sálech našich scén v nové sezóně 2017/2018!

Stanislav Moša 1. 3. 2017
Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->