Vážení divadelní přátelé,

 píše se měsíc červen a s ním v plné síle nastupuje léto a společně s teplými letními večery se vám znovu pod širým nebem otevírá i naše třetí scéna na Biskupském dvoře, kterou ve spolupráci s Moravským zemským muzeem a reklamní agenturou SNIP & CO již popáté ozdobíme divadelními inscenacemi, z nichž jedna bude pro vás zbrusu nově nastudována, a to sice legendární český muzikál „Noc na Karlštejně“ v režii Igora Ondříčka. Před jednou z nejnádhernějších dekorací na světě – před chrámem svatého Petra a Pavla, který dominuje našemu městu, se odehraje celkem 18 představení, z nichž jsou mnohá již delší dobu vyprodána. (…Pár lístků se dá ještě sehnat…) Bližší informace o všech našich představeních na Biskupském dvoře naleznete na jiném místě našeho časopisu, stejně jako i o Mezinárodním festivalu Divadelní svět Brno 2014, na němž se naše divadlo významně podílí.  

Ještě před prázdninami začne režisérka Hana Burešová zkoušet burleskní komedii „Mrtvé duše“ N. V. Gogola a „do výroby“ půjde magický muzikál „Duch“ napsaný podle stejnojmenného filmu. Jeho česká premiéra se odehraje pár dnů poté, co naše Hudební scéna oslaví první desetiletí své existence!

            A kromě toho nás, jako obvykle, čekají i další prázdninové aktivity. V létě vznikají nové filmy a seriály a hodně našich herců se bude účastnit jejich natáčení. Velmi rád vám oznamuju báječný výsledek takovéto aktivity z minulého léta. Jeden z nejlepších českých herců, který spojil svůj umělecký osud s Městským divadlem Brno, pedagog Janáčkovy akademie Brno Petr Štěpán byl nominován porotou televizního festivalu Golden Nymph Awards v Monte Carlu, který se koná pod záštitou prince Alberta II. v kategorii „mimořádný herecký výkon“ za roli tatínka ve dvoudílném televizním filmu Poslední cyklista v režii Jiřího Svobody. Jedná se už o 54. ročník, který se letos odehraje od 7. – 11.června. Budeme držet všechny palce!

Naše divadlo se bude rovněž významně podílet na produkci muzikálu My fair Lady ve Švýcarsku, na jedné z nejkrásnějších divadelních scén postavených na břehu jezera – Walensee-Bühne. Režie Stanislav Moša, dirigent Dan Kalousek, kostýmy Andrea Kučerová a mnoho dalších kolegů od nás vytvoří společně s hereckým, pěveckým a tanečním obsazením poskládaným z mnoha zemí celé Evropy kouzelnou inscenaci v prostředí, kterému dominuje obrovské jezero sevřené alpskými velikány… 

            Když jsem u té Evropy… náhoda mě „zavála“ do Kodaně, kde se odehrávalo finále Eurovize. Náhoda… jeden z autorů soutěžní písně mě před rokem požádal, abych napsal scénář pro nový muzikál, který bude mít svou premiéru příští rok v Deutsches Theater Mnichov, a jak už se to párkrát stalo, rádi bychom vám toto dílo nabídli následně i v české verzi. A jedna ze scén se bude právě odehrávat při finále Eurovize…

Jedná se o v mnohém neuvěřitelnou soutěž, ale nedá se jí upřít jedna zcela výjimečná síla – přímý televizní přenos sledovalo v celé Evropě 180 miliónů diváků…! A všichni ti diváci viděli vedle různých druhů šikovností šestadvaceti zpívajících zástupců jednotlivých zemí především to, že v těch všech zemích Evropy žijí normální, přinejmenším hudebně vzdělaní lidé a že v této disciplíně není země, která by nemohla usilovat o úspěch. Kromě jediné – Česká republika zde už pár let totiž zastoupena není. Na rozdíl od spousty „pitomostí“, které společně s dalšími Evropany „nadšeně i nepřiměřeně draze vyvádíme“, tuto možnou „zprávu o existenci naší „zemičky“ čertví z jakých důvodů zahazujeme. A je tu přitom úplně jedno, jestli vyhraje zástupce té, či jiné země. Tento svátek populární hudby je skutečnou demonstrací evropanství! Do národních vlajek byli mezi 18 tisíci diváky v Kodani nalíčeni a oblečeni Francouzi, Angličané, Švédi, Slovinci, Norové, Poláci a další a další – skutečný Babylón národů, a tleskali si navzájem…! To jenom zástupci Ruské federace se setkali s bouřlivou nevolí v živém přenosu, která jasně podávala zprávu o tom, co si myslí lidé v Evropě o anexi Krymu… Myslím, že poprosím Petra Ulrycha, nebo Zdenka Mertu, aby pro příští ročník napsali nějakou píseň, abych se nemusel trápit myšlenkou, že se v naší zemi nezpívá. Vždyť opak je pravdou!

            Přijďte se třeba přesvědčit do svého Městského divadla Brno, o kterém se už dávno v Evropě ví…!

            Za všechny kolegy z našeho divadla vám přeju krásně sluncem rozezpívané léto!

 

Stanislav Moša 1. 6. 2014
Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->