Vážení divadelní přátelé,

                hned se začátkem nového roku vám musím oznámit změnu v našem repertoáru, které se čas od času a při vší snaze nevyhneme. Rozhodli jsme se nahradit historické drama Williama Shakespeara „Král Lear“ jeho jinou hrou, a to sice „Kupcem benátským“. Stalo se tak po dohodě s Boleslavem Polívkou. Přemýšleli jsme společně o takové hře, která by v tom nejlepším slova smyslu navázala na jeho dvě předchozí úspěšná hostování v našem divadle, a uznali za nejvýše vhodné, aby se Bolek v mé režii představil v roli Shylocka v jednom z nejzajímavějších, a co se týče tématu mezilidské koexistence nejodvážnějších autorových děl. Premiéra se odehraje na Hudební scéně našeho divadla 5. dubna 2014.

Jistě si vzpomínáte na naši inscenaci hry Felixe Mitterera „V jámě lvové“, v níž exceloval Erik Pardus, který již dnes, bohužel, tady není s námi. Tehdy však v rámci své role herce Arthura Kirsche před svým obecenstvem sehrál i vrcholný Shylockův monolog. Kontext geniálního Shakespearova textu s Mittererovým nádherně strhujícím a moudrým příběhem vyvolal nejprve v nás na zkoušce a pak i v obecenstvu neobvyklé dojetí. Erik sám přiznával, že právě v tomto místě a to při všech reprízách opakovaně marně bojoval se slzami. I to byl jeden z důvodů, který mě ke „Kupci benátskému“ přiblížil a když mi Bolek Polívka vysvětlil, jak moc touží představit se opět v této roli na jevišti, neváhal jsem pochopitelně ani chvíli.     

Samozřejmě od plánu uvést v našem divadle „Krále Leara“ neustupujeme. Stane se tak v některé z následujících sezón.

 

Velmi rád bych na tomto místě velmi moc poděkoval vám všem, kteří jste nás v loňském roce svým podpisem podpořili v aktivitě vedené Asociací profesionálních divadel s názvem: „Pomozte svému divadlu!“. Jak si zajisté všimnete na jiném místě tohoto našeho časopisu, stala se tato petice nakonec a KONEČNĚ předmětem zkoumání Senátu Parlamentu České republiky. Pro vaši informaci otiskujeme i plnou verzi jeho usnesení. Samozřejmě že problém nedokonalého financování živého českého divadelního umění tím ještě zdaleka není vyřešen. S dalšími kolegy z českých divadel i s velkou částí politické reprezentace se však domníváme, že právě tímto krokem bude nastartován proces logické nápravy katastrofálního stavu, který zde beze změny a ke škodě českého profesionálního divadelnictví panuje od roku 1990!

Rád děkuju i všem kolegům z našeho divadla, kteří na několika koncertech, (v Brně na náměstí Svobody, či v Praze u Historické budovy Národního divadla), vystoupili na podporu této naší akce.

 

Před Vánocemi jsme uvedli hned dvě činoherní inscenace: báječný „Podivný případ se psem“ s úžasným Vojtou Blahutou v hlavní roli a roztomile kultivovaně otevřeným humorem i nádhernými hereckými kreacemi prošpikovanou komedii „Dvojitá rezervace“. Zahájili jsme zkoušení evropské premiéry muzikálu „Mladý Frankenstein“ a zkoušíme činoherní inscenaci – poklad světové dramatické tvorby, naší verzi Čechovova „Strýčka Váni“. Máme se tedy společně dále proč těšit na naše společné setkávání.

 

Za všechny své kolegy z vašeho Městského divadla Brno vám přeju nádherný a šťastný nový rok 2014!

 

  

Stanislav Moša 1. 1. 2014
Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->