Festival Dokořán 2023

Vážení a milí příznivci hudebního divadla,

s velkou radostí oznamujeme, že letos v červnu Městské divadlo Brno opět nabídne průřez tím nejzajímavějším, co se odehrává v oblasti hudebního divadla na českých i zahraničních jevištích, a vás tak čeká pestrá ochutnávka pozoruhodných uměleckých počinů, které ukážou, co všechno na divadle dokáže hudba!

Na festival Městského divadla Brno Dokořán pro hudební divadlo se ve dnech 9. - 13. června 2023 sjede šest tuzemských a dva zahraniční divadelní soubory a vy si budete moci vybírat v nabitém programu složeném z rozličných hudebních a pohybových představení či koncertů.

HLAVNÍ FESTIVALOVÝ PROGRAM:

Geisslers Hofcomoedianten Praha

Helena Koblischková, Tomáš Hanzlík, David Hlaváč

PUDL A PUDR

opera-disco muzikál

Jeden je básník, druhý skladatel. Poznali okázalost karnevalů, slávu komedie i lesk italské opery. Divadlo mají v srdci i pod kůží a k tomu podědili geniální talent. Ale co s ním v Praze sedmnáctého století? Příběh bratrů, kteří potřebovali splatit otcův dluh, a proto (ne)ovlivnili dějiny českého barokního divadla.

Oceňovaný pražský nezávislý soubor v duchu svého hesla „Let’s Barock!“ připravil osobitého křížence starého i nového, současnou barokní hru, okouzlující disko-operu.

Režie: Petr Hašek

 

Městské divadlo Ingolstadt (Německo)

Wolfgang Böhmer, Peter Lund

FRANKENSTEINOVA NEVĚSTA

dramatický muzikál na frankensteinovské téma

Henning se po rozvodu a s novou partnerkou Marií snaží zachovat v rodině klid a stabilitu, což se mu celkem daří – jeho současná a bývalá žena spolu vychází dobře, děti jsou ochotny „novou matku“ přijmout. Vše se změní ve chvíli, kdy Marii diagnostikují neoperovatelný nádor na mozku. Většina lékařů jí dává maximálně tři měsíce života, ale jeden z nich navrhuje dosud nevyzkoušenou léčebnou metodu, při níž se část mozku nahradí elektronickým implantátem.

Původní muzikál na motivy frankensteinovského mýtu vznikl přímo pro ingolstadtské divadlo. Výsledkem je strhující dílo o klíčových tématech známého románu Mary Shelleyové: překonání smrti s pomocí vědy, odpovědnost za vlastní činy a v neposlední řadě láska. Hraje se v němčině s českými titulky.

Režie: Peter Lund

 

Divadlo Alfa Plzeň

Vít Peřina, Tomáš Dvořák, Ivan Nesveda

POZOR, ZORRO!

rodinná loutková komedie o populárním hrdinovi

pro děti od 6 let

Divadlo Alfa pokračuje ve spanilé hrdinské loutkářské jízdě! Tentokrát zaměstná kolem osmi desítek loutek a bude znít v rytmu živé hudby mexických mariachi. A kdo to bude tentokrát?
Prapředek maskovaných superhrdinů, Zorro mstitel, znovu v akci! Ochrání muž s černou maskou vesničany před útiskem padoušského mocipána? Získá si přitom srdce spanilé Lolity? A kdo se vlastně skrývá pod maskou Zorra?
Dobrodružná loutková komedie s minimem slov, ale zato spoustou akce a živé muziky.

Režie: Tomáš Dvořák

 

Divadlo Komedie Záhřeb (Chorvatsko)

Tim Rice, Andrew Lloyd Webber

JESUS CHRIST SUPERSTAR

Jesus Christ Superstar nesporně patří k muzikálům, které není třeba nikomu představovat. Proslulou rockovou operu, která osobitě líčí posledních sedm dní života Ježíše Krista, tentokrát nabídne našemu publiku v monumentální inscenaci soubor záhřebského Divadla Komedie. Hraje se v angličtině s českými titulky.

Režie: Damir Lončar

 

 

Východočeské divadlo Pardubice

Joseph Stein, Stephen Schwartz

PEKAŘOVA ŽENA

muzikálová komedie o síle lásky

I maličkost může být událostí, pokud žijete v zapadlé vesničce, kde je jeden den jako druhý a jejíž obyvatelé nemají nic jiného na práci než klevetit a vzájemně se hašteřit. A tak příjezd nového pekaře způsobí skutečné pozdvižení, zvlášť když má okouzlující ženu, která by mohla být jeho dcerou. A co teprve, když zpočátku idylické manželství najednou visí na vlásku, protože mladá pekařka podlehne místnímu svůdci a pekař ze žalu přestane péct? Katastrofa! Vesničané pochopí, že jejich chléb je v ohrožení, a napnou všechny síly, aby zachránili teplo rodinného krbu a své bochníky. Děj muzikálu inspirovaného stejnojmenným filmem francouzského režiséra Marcela Pagnola se odehrává v polovině 30. let, kdy Evropu doslova zaplavil francouzský moderní šanson.

Režie: Petr Gazdík

 

Divadlo v Dlouhé

Emanuel Schikaneder, Wolfgang Amadeus Mozart

KOUZELNÁ FLÉTNA

magický singpsiel

Kouzelná flétna je vedle Shakespearova Hamleta a Leonardovy Mony Lisy pokládána za jedno ze tří největších enigmatických děl naší kultury. A skutečně původ námětu a libreta je zahalen tajemstvím. Je kompilací mnoha motivů a postav známých i méně známých příběhů. O výklad se pokouší po celá staletí mnoho teoretiků umění včetně egyptologů. Nám ale postačí, že jde o nebývale křehkou, a především magickou zpěvohru, která vás dojme, pobaví i připraví o rozum. A pak je tu ještě ten MOZART, kterému prý tolik rozumíme!!!

Režie: SKUTR

 

Divadlo J. K. Tyla Plzeň

Michael Kunze, Sylvester Levay

ELISABETH

romantický muzikál

Podmanivý příběh nešťastné ženy, která „pouze“ žila na nevhodném místě a v nevhodnou dobu, slibuje velkolepou divadelní podívanou ještě umocněnou působivou hudbou. Celosvětově úspěšné dílo představuje životní osudy císařovny Alžběty, zvané Sisi, v nichž se prolínala láska, nenávist, radost i smrt. Romantický a zároveň tragický příběh nekonformní manželky císaře Františka Josefa I. na konzervativním vídeňském dvoře se odehrává na pozadí dramatických událostí upadajícího mocnářství.

Režie: Lumír Olšovský

 

NOD PRAHA

Janek & Natálka & kol.

THE LEGEND OF LUNETIC

nostalgický výlet do devadesátek

Byl jsi malý dítě a pořád si jen hrál. Vzpomínáš?
Příběh nejúspěšnější kapely v dějinách české hudby.
Příběh kapely, která vznikla omylem a příběh generace, která na ní omylem vyrostla.
Příběh, který ti dává naději, že i když se narodíš v Mostě, pořád se můžeš stát legendou.

Čtyři zástupci jedné generace pátrají po původci svého zničeného vkusu. A pod nánosem devadesátkových cetek nalézají děsivou pravdu. Dne 27. února 1995 vstoupil do atmosféry zvlášť jasný meteor, jehož úlomky dopadly do Čech a Moldávie. Ve stejný den vznikly skupiny Lunetic a O-Zone. Náhoda?

Režie: Janek Lesák

 

Městské divadlo Brno

Robin Schenk, Petr Štěpán, Miroslav Ondra

DEVĚT KŘÍŽŮ

historický muzikál

Před představením proběhne slavnostní předání Cen magazínu Musical-opereta za rok 2022.

Muzikál Devět křížů napsaný speciálně pro naše divadlo vypráví starou moravskou legendu o ukrutném činu, který se podle kronik odehrál kolem roku 1540 v malé vísce nedaleko Velké Bíteše. Statkář z Hlubokého při své cestě z Bíteše z trhu domů najde bezvládné tělo muže. Odveze jej domů a mladý cizinec – uherský koňský handlíř – se díky tomu za nějaký čas zotaví. Zamiluje se do statkářovy dcery Elišky, avšak otec nechce o vdavkách ani slyšet. Cizinec zaváže Elišku slibem věrnosti a odjíždí, aby v Uhrách prodal své statky a s penězi se vrátil pro svoji nevěstu. Čas však plyne a Luka se nevrací. Eliška tak podlehne naléhání otce a ostatních, aby se provdala za mlynářova syna. Ve svatební den se vrací Luka z Uher a brzy se dovídá o veselce. Šílený vztekem přísahá pomstu, kterou nakonec společně s hajným Kudlou vykoná. Spolu vyčkají na svatební průvod na cestě poblíž Hlubokého a ukončí život svatebčanů včetně statkáře, Elišky a dalších. Nakonec sprovodí ze světa svého druha i sebe. Když doběhnou ostatní svatební hosté, vidí strašný výjev. Devět mrtvých těl. Na jejich památku pak na místě strašného zločinu vztyčí devět křížů, aby tento příběh velké lásky a velké zášti nikdy z hlíny Vysočiny nevyvanul.

Je to skutečný příběh z historie? A jmenovali se naši hrdinové takto nebo jinak? Nebo je to všechno jen legenda o krvavé hrůze z dávnověku? Autorům nového muzikálu nejde ani tak o to podat přesnou historickou rekonstrukci možné události, která je doposud zahalena tajemstvím. Spíš se na základě velmi silného lidského příběhu chtějí zamyslet nad tématy jako jsou lidská zaslepenost, nenávist k neznámému, strach z jinakosti. Muzikál problematizuje téma viny a neviny, zamýšlí se nad tím, že nic není pouze černé a bílé. Co zmůže síla lidské pomluvy a jak veřejné mínění ovládá osudy lidí a častokrát zapříčiní problémy, ke kterým by vůbec nemuselo dojít a které mohou způsobit tragédii jako i v případě legendy o devíti křížích.

Poutavé melodie nadějného brněnského skladatele Robina Schenka a silný příběh lásky a nenávisti podle Petra Štěpána a Miroslava Ondry vás ponoří do legendy, která se vypráví kousek od Brna, a ať už je pravdivá, nebo ne, stále nám ji připomíná impozantní memento – devět dřevěných křížů poblíž dálnice D1.

Režie: Petr Gazdík

FESTIVALOVÝ OFF PROGRAM:

V jeviště se promění i Divadelní dvorana MdB, na které bude probíhat bohatý doprovodný program se vstupem zdarma! Celý festival pak zakončí Kulatý stůl v Klubu MdB.

GOLDEN DELICIOUS - koncert

Hity světových muzikálů - koncert

Děti kapitána Morgana - koncert

Odpoledne s úsměvem - charitativní odpoledne pro děti - bazárek, divadlo, písničky - na pomoc nemocným dětem

 

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->