Měsíční kámen

Měsíční kámen

  • Žánr Činohra
  • Scéna Činoherní scéna
  • Premiéra9. duben 2011
  • Délka představení3:00 hod.
  • Počet repríz34
  • Derniéra13. září 2014

upírsko-gangsterská komedie / světová premiéra

Dramatizace kouzelně senzačního románu neznámého amerického autora, (ne že málo známého, ale vůbec neznámého – obecně se neví, kdo je skutečným autorem!), ukrývajícího se pod tajemný pseudonymem Bourbon Kid, (v angličtině nese i samotný román záhadný název Kniha beze jména), je z mnoha důvodů pozoruhodná. Román vypráví spletitý příběh o drahokamu mimořádné hodnoty, který může svému majiteli zaručit nesmrtelnost a který je ukraden mírumilovnému mnišskému řádu Hubalů. Ti se jej vydávají nalézt, ale zjišťují, že stopy vedou do podivného, skrznaskrz hříšného a zkaženého mexického městečka Santa Mondega. A to je jen začátek parodické, zábavné a nápadité divadelní podívané v duchu filmů Quentina Tarantina či Roberta Rodrigueze, která si pohrává s prvky thrilleru, akčního filmu, upírského hororu či westernu a kde se střetává asijské bojové umění šaolinských mnichů s proklatě rychlými pistolemi – koho jiného než neporazitelného pistolníka Bourbona Kida!

Asistent režie

Dramaturg

Choreografie

Asistent choreografie

  • Igor Maršálek (také bojová umění)

Pyrotechnické efekty a postřely

  • Ivan Martínek

Zbraně

Animace

Miles Jensen, detektiv

Archibald Somers, detektiv

Otec Tao, představený řádu Hubalů

Kyle, sdílný mnich

Peto, novic

Dante, recepční

Kacy, jeho holka

Sanchez, majitel baru Tapioka

Jefe, prvotřídní nájemný vrah

Jessica, dívka s neurčitou minulostí

Jericho, Carlito, Portýr Tim

Rusty, Miguel, Carlos

Rodeo Rex, vyhlášený rváč

Elvis, kvalitní nájemný vrah, Upír Ezechijáš

Bertram Cromwell, kunsthistorik, García

Ulrika Priceová, knihovnice

Markus Lasička, zlodějíček, Upír Mylo

Kladivoun, poražený rváč

Rockwell, policejní náčelník

Scraggs, jeho zástupce

Mukka, Sanchezův kuchař, Vyvolávač

José, slepý trumpetista

Butch

Měsíční kámen záhadného Bourbon Kida

Petra Samsonová 21. duben 2011 zdroj Kult

Upíři, gangsteři, mniši, hlasité výstřely, stříkající krev, třeskutě vtipné dialogy, sprostá slova, sex, wrestling, Elvis, Mexiko – to vše nabízí Měsíční kámen
Pokud čekáte, že je řeč o novém „béčkovém“ filmu Roberta Rodrigueze či Quentina Tarantina, jste vedle. Na světovou premiéru Měsíčního kamene režiséra Stano Slováka vás totiž láká Městské divadlo Brno. Začátkem dubna přidalo divadlo na repertoár upírsko-gangsterskou komedii z pera neznámého autora, píšícího pod pseudonymem Bourbon Kid. Autor si udržuje anonymitu tak dokonale, že svůj pseudonym použil rovněž jako jméno jedné z hlavních postav svých děl – muže, kterého nejde zabít. Kdo se však opravdu skrývá za tímto jménem, zůstává pro celý svět záhadou.
 
Měsíční kámen vás hned v úvodu překvapí uši trhající střelbou, promítanými filmovými animacemi (Petr Hloušek) a hlavně častým střídáním scén (Jaroslav Milfajt). Časté zatmívačky jsou ze začátku možná trochu rušivé, ale skvěle navodí atmosféru rychlého filmového střihu, právě à la béčkové střílečky a horory. Nakouknete do kláštera plného mrtvých mnichů a šup do postele ústřední milenecké dvojice, abyste se v nejlepším ocitli v kanceláři šerifa či v zaplivaném mexickém lokále.
 
Během chvilky se seznámíte se všemi podstatnými osobami a dějovými linkami. A že jich není zrovna málo. Nemusíte mít ale strach, že byste se v nich ztratili. Díky výběru výrazných hereckých osobností a dobře napsanému scénáři (Petr Štěpán, Jan Šotkovský a Stano Slovák) běží představení jako po másle. Salvy smíchu zaručují zejména scény s mnichy Kylem (Jaroslav Matějka) a Petem (Jakub Przebinda). Hlavní role mladých milenců – recepčního Danteho a pokojské Kacy – ztvárnili Michal Isteník a Evelína Kachlířová. Oba hrají na jedničku (Michal Isteník spíše na jedničku s hvězdičkou). Nepřehlédnutelný je rovněž Martin Havelka v roli nájemného vraha Jefeho.
 
Kvalitně zpracovaná „béčková“ podívaná Městského divadla Brno by mohla přitáhnout do hlediště zejména mladší diváky, ale ty starší rozhodně neurazí. Minimálně jim přiblíží současné filmové (a nyní možná již i divadelní) trendy.

Premiéra nervy drásající upírsko – gangsterské komedie

Jiří P. Kříž 11. duben 2011 zdroj Právo

Zběsilé přestřelky, surové wrestlingové zápasy, gangstery z Mexika, šaolinské mnichy, krvelačné upíry, mstitele i jenom tak mimochodem statečné smrtelníky nabízí Měsíční kámen světoznámého brněnského anonyma Bourbona Kida a jeho pisálkovských pomocníků Petra Štěpána, Jana Šotkovského a Stana Slováka v Městském divadle Brno.
 
Nechat se pro jeviště inspirovat Quentinem Tarantinem je ošemetné a zrádné, v Brně to ale zvládli bravurně. K rozechvění publika nechybí pudy, vášeň, láska nebo filozofická hloubka. Měsíčního kamene se při zatmění chtějí zmocnit vampíři, rozpoutá se proto zápas mezi mocnostmi zla a dobra. Ano, tato inscenace je zdatnou parodií z rodu Limonádového Joea s vtipně vypreparovanými dialogy a s konflikty vyostřenými nadsázkou do absurdity.

Autor předlohy, sebepasovaný na tajemnou postavu pistolníka, kterého není možné zabít, určitě vstoupí do čítanek. Dramatizátoři věhlasných knih Bourbona Kida označili žánr příběhu poněkud skromně za „ptakovinu“. Kritik nemůže nic jiného než hyperbolicky zpřesnit: kidovina.

Scénu Jaroslava Milfajta, jako vystřiženou z venkova mexickoarizonského pomezí, ještě umocnily animace Petra Hlouška, který je v oboru digitálního dotváření kulis mistrem. Skladatel Karel Albrecht identicky kombinuje vlastní hororové a tao inspirace s country, kostýmy Andrey Kučerové jsou hyperrealistické: od policajtů přes desperáty až k upírům.

Pro herce v podobných kouscích je důležité, aby nepodlehli svodu parodického přehrávání. To zvládli nejlépe Michal Isteník s Evelínou Kachlířovou v civilních rolích Danteho a Kacy, s nimi ještě Petr Štěpán (Otec Tao), Jaroslav Matějka (mnich Kyle), Martin Havelka (nájemný vrah Jefe) a Ladislav Kolář (vyhlášený rváč Rodeo Rex).

Parodie, někdy i docela vážně míněná, umí ozdobit česká jeviště. Brněnský Měsíční kámen se zařadí k těm, jež chtějí pobavit a rozptýlit. Činí tak ale s obdivuhodně noblesní profesionalitou.

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->