Kvítek z horrroru

Kvítek z horrroru

 • Žánr Muzikál
 • Scéna Hudební scéna
 • Premiéra21. květen 2011
 • Délka představení2:30 hod.
 • Počet repríz24
 • Derniéra26. leden 2015

hororová muzikálová komedie

Květinářství pana Mushnika je zapadlý krámek, kam málokdy zavítá zákazník. I proto je jeho majitel nevrlý a málokdy se usměje na své dva pomocníky – zbrklého naivu Seymoura a sladkou, životem pronásledovanou Audrey. Vše se však změní, když Seymour jednoho dne, právě během zatmění slunce, koupí v jednom exotickém obchodě zvláštní rostlinu. Rostlinu, kterou ještě nikdy neviděl, jejíž jméno nenalezl v žádných moudrých knihách, rostlinu, jež zaviní změnu v životech všech přítomných. Seymour ji pojmenuje Audrey 2, na počest dívky, s níž se denně potkává a kterou platonicky miluje, která však chodí se sadistickým stomatologem Orinem. Stačí malá chvilka, kdy se ve výloze květinářství tato zvláštní rostlina objeví a rázem se dveře obchodu netrhnou. Každý kolemjdoucí si chce květinu, která vypadá trošku jako avokádo a trošku jako masožravka prohlédnout. Pokladna se začíná plnit, ale Audrey 2 začíná vadnout, dokud Seymour náhodou nepřijde na to, po jaké vláze jeho kytička touží. Lidská krev! Seymour pro ni začne shánět potravu, květina roste, celý svět se o zvláštní rostlinu zajímá, její majitel se stává slavnou osobností a snaží se tajit, jakou příšeru vlastně vypěstoval.

Muzikálovou černou komedii vytvořili Howard Ashman (libreto) a Alan Menken (hudba) podle nízko rozpočtového amerického filmu z roku 1960, kde jednu z epizodních rolí šíleného pacienty hrál tehdy začínající Jack Nicholson. Autoři příběh upravili, připsali rock´n´rollovou hudbu ve stylu 60. let a uvedli v roce 1982 na off-Broadwayi. Od té doby se muzikál proslavil po celém světě a v roce 1986 se dočkal i své slavné, filmové verze v režii Franka Oze.

Autor

 • Howard Ashman
 • Alan Menken

Režie

Asistent režie

Překlad

 • Ivo T. Havlů

Kostýmy

 • Aleš Valášek

Dramaturg

Scéna

 • Aleš Valášek

Hudební nastudování

Choreografie

 • Lucie Holánková

Asistent choreografie

Dramaturgická spolupráce

 • Ondřej Doubrava

Vokální nastudování

Hudební aranžmá

Chiffon

Crystal

Orin, Bernstein, Snip, Luce a ostatní

Audrey 2 – kytka

Kvítek z horrroru - černá hororová muzikálová komedie na závěr divadelní sezony

Kateřina Šebelová 7. červen 2011 zdroj Velká Epocha

Skvělá paleta herců...Jakub Uličník v roli Seymoura je prostě milý - se svou rolí se pere statečně stejně tak jako Seymour s děsivým tajemstvím i trampotami s láskou. Nechce ublížit ani kytce, která se postupně mění v krvelačné monstrum, ani nikomu jinému, s výjimkou přítele své platonické lásky. Nedovede být zlý a svou roli zvládá výborně. Audrey (Alena Antalová) rovněž podává svou postavu bravurně naivní barbie ve vleku svého sadistického přítele zubaře Orina (Martin Havelka), je přesvědčivá a uvěříte jí snad cokoliv.
Strhující výkon podává Martin Havelka, jenž roli surového zubaře, který nejde pro ránu daleko, podává s neuvěřitelnou živelností a živočišností. Příběh dobře dokresluje i trio dívek (Hana Holišová, Michaela Horká, Tereza Martinková), které nevtíravě provázejí diváky celým dějem a snad jako jediné vědí, oč tu kráčí.  Po herecké stránce je Kvítek z horrroru prostě bezchybný. Poklona patří i loutkovodiči Petru Neméthovi, který po celou dobu představení ovládá neustále se zvětšující květinu - loutku, která se z třiceti centimetrů zvětší na obra zabírajícího takřka celé jeviště.

Černý humor s příměsí sprostých slovVýborné jsou kulisy a otočné pódium, které se mění z květinářství na zubní ordinaci nebo na rušnou ulici, kterou brázdí motorka bouřliváka Orina. Hudební a pěvecká složka nezklame a podbarví dramatické i komediální výstupy k dobru věci vtipně a s přehledem. Kvítek z horrroru je bezesporu neotřelým počinem, který ocení milovníci napětí, černého humoru a parodií na brakové filmy. Navíc i muzikáloví fanoušci si v písních přijdou na své.

Městské divadlo Brno pro Vás připravilo neuvěřitelnou podívanou

1. červen 2011 zdroj Magazín Avion Shopping Parku Brno

Byli jsme na premiéře, abychom Vám mohli nové představení vřele doporučit. A věřte nám, je to nezapomenutelný zážitek. Pobaví vás: KVÍTEK Z HORRRORU

Dvoumetrová masožravá květina, co dokáže polykat lidi na posezení a nikdy nemá dost… Zdá se Vám to nemožné? Ale ano, taková rostlina vážně existuje a dokonce je k vidění v Brně! O čemže to tu mluvíme? Je to tak: velkou legraci můžete zažít, vypravíte-li se do brněnského Městského divadla na muzikálovou komedii Kvítek z horrroru. Skvěle se pobavíte! Ona inscenace má totiž jedno velké kouzlo: zapomenete při jejím sledování na všechno, co Vás momentálně trápí a necháte se prostě a jednoduše unášet nesmírně zábavným příběhem tak trochu parodujícím muzikál, hororový žánr a béčkové filmy.

Zrovna Kvítek z horrroru je navíc přesně tím představením, kde svému pubertálnímu dítku můžete dokázat, že divadlo není žádná nuda! Co a kdo Vás dostane? Určitě muzika, co nepostrádá řadu nápadů, prostě šlape. K tomu připočtěte bravurní herecké výkony Aleny Antalové, Markéty Sedláčkové, Igora Ondříčka, Martina Havelky, Jakuba Uličníka nebo Lukáše Janoty a samozřejmě tu, co má pořád hlad, krvežíznivou exotickou květinu, která během představení vyroste do obřích rozměrů, rozpohybuje se a nakonec i promluví. Scény s masožravou patří k těm nejvděčnějším – baví diváky bez ohledu na věk. Přesvědčte se sami!

HOROR NA DRUHOU

Naďa Parmová 1. červen 2011 zdroj Blanenské a boskovické noviny

HOROR NA DRUHOU
Herci v Městském divadle Brno objevili svět parodie, zábavy a satiry a užívají si ho s vervou a radostí jim vlastní.
Po Měsíčním kameni máme možnost opět vidět Kvítek z horrroru. Správně uvádím „opět“, protože v roce 1990 měl československou premiéru v Divadle bratří Mrštíků a roli Seymoura hrál Erik Pardus, pana Mushnika Karel Janský.  
Nesmírně zvláštní rostlinka, kterou vypěstoval Seymour v květinářství pana Mushnika jim přináší nejen peníze a úspěchy, ale žádá si i krutou daň. Aby rostla, živí se lidskou krví. Ale kde ji vzít? Neprozradím, to by vás už tolik nebavilo. Ale bavit vás určitě bude úžasná hudba v hudebním nastudování Dana Kalouska. A výkony Martina Havelky v roli sadistického dentisty Orina a v ještě několika dalších, stejně praštěných rolích. Martin Havelka zraje jako víno!
O přestávce jsem si říkala, co mně tato hra připomíná. Pak to blesklo – kdysi dávno jsem četla knížku Den tridifů (půjčila jsem ji nějakému známému a už ji nevrátil). Tam se rozmnožovaly jakési kedlubny na dlouhé noze a zničily lidstvo. Tady je to květina, zvláštní, krásná a tak se hned najde podnikavec, který ji chce namnožit a umožnit každé americké domácnosti mít ji doma. Když to Seymour slyší, zděsí se a chce zasáhnout, ale už je pozdě. Toto je nejsilnější moment hry – memento pro lidstvo.
Režíruje Petr Gazdík, scéna a kostýmy Aleš Valášek. V hlavních rolích jsem viděla Jakuba Uličníka a Alenu Antalovou, ale určitě jsou stejně dobří alternující Lukáš Janota a Markéta Sedláčková.
Z rostliny nakonec vylezl řádně upocený Dušan Vitázek, který ji mluvil, zpíval a mlaskal. Je jisté, že v MdB vznikl žánr divadla dokonalé zábavy!
Potlesk vstoje zněl po celou dobu závěrečné písně v pěkně svižném tempu. Podupávali jsme si ještě na schodech a u šatny. Na představení bylo nezvykle hodně mládeže a všichni se výborně bavili. O přestávce bylo nejčastěji slyšet „Dobrý!“. 

Parodie na horor. A povedla se.

Luboš Mareček 25. květen 2011 zdroj MF Dnes

Muzikálová komedie Kvítek z horrroru se zábavně otírá o všechny formy brakového umění. A výsledkem je příjemná satira
Černá muzikálová komedie Kvítek z horrroru se vrátila po jednadvaceti letech na jeviště Městského divadla Brno. Tedy tam, kde měl tento kus v roce 1990 československou premiéru. Mnozí však znají titul podle jiného názvu Malý krámek hrůz (Little Shop of Horrors). Muzikál napsali libretista Howard Ashman a skladatel Alan Menken podle nízkorozpočtového amerického filmu z roku 1960. Od premiéry v roce 1982 se ale už divadelní muzikál proslavil po celém světě.

Záměrně přepjatá story se odehrává v zapadlém americkém květinářství, kam nikdo nechodí nakupovat. Pomocníky nevrlého a bezcharakterního majitele Mushnika jsou naivní Seymour a jeho tajná láska, poněkud prostoduchá Audrey. Seymour přivede k životu zvláštní rostlinu, kterou nikdo nezná a každý ji chce vidět. Květinářství se záhadnou flórou ve výloze začne prosperovat. Kytka však k obživě žádá lidskou krev. Začíná bláznivý kolotoč. Vítězí krvelačná bylina, která je schopná pozřít člověka a také to nejednou udělá…

Vtipná lacinost Bláznivý příběh o zvláštní kytce je vlastně umnou parodií na všemožné brakové žánry. Limonádově laděnou love story ústředního páru prorůstají motivy laciných hororů, ale i béčkových komedií. A přesto výsledkem není odvar blbosti, ale povedená satira. Zpívá se tu o tom, jak člověka může sežrat nejen rostlinný masožravý vetřelec, ale stejně i byznys, sláva, prachy, chudoba či mediální kolotoč. Tady je něco hodně špatně, říká Audrey a zřejmě nemyslí jen hladový rostlinný chřtán.

Šklebivá přetaženost této komedie na diváka dolehne, protože ji v Brně hrají naoko smrtelně vážně. Přiznanou nadsázku není třeba zveličovat. To také režisér Petr Gazdík pochopil stejně jako všech osm účinkujících, z nichž vlastně všichni hrají hlavní role. V brněnské inscenaci perlí pomyslný chór v podobě dívčího tria Ivana Skálová, Svetlana Slováková a Michaela Horká. Jsou skvěle sezpívané a kusu dávají navrch šťávu i přitažlivým zjevem. Výtečný je Lukáš Janota jako dětinsky prostomyslný Seymour, Markéta Sedláčková hraje Audrey, manipulovatelnou dívku, jejíž sny jsou tragikomicky směšné i dojemné naráz. Předivo dvě dekády starých dialogů (překlad Ivo T. Havlů) jemně a nenuceně prorůstají současné reálie.

Záplava zdrobnělin
Tu se zmíní svatební věnečky pro Angelinu Jolie, jindy zase Bill Gates a jeho úspěšná okýnka. Ostatně připitomělost látky jako by stylizovaly mraky zdrobnělin, kterými se tady mluva hemží a jejichž móda v hovorové řeči dneška – zdá se – právě kulminuje.
To vše a solidní pěvecké výkony dělá z brněnského Kvítku zážitek, který bude sedět dnešním divákům. Děj naopak velmi osvěží z filmu přidaná miniatura masochistického pacienta (ozdoba večera Dušan Vitázek) i výtečně našlapané aranžmá a trochu monotónní využití točny s výpravou Aleše Valáška.

Je pravda, že té přehnanosti děje figur i finálnímu řešení se možná budete smát. Brněnský Kvítek má však také ještě trochu skrytý druhý motiv. A sice, že invaze nejen upírských kytek, ale vlastně čehokoliv mezi nás není zas tak velkou sci-fi.

Kvítek z horrroru

David Kroča 25. květen 2011 zdroj Český rozhlas 3 – Vltava

Jako poslední premiéru sezony uvedlo Městské divadlo v Brně na své Hudební scéně muzikálovou komedii Kvítek z horrroru 
Muzikál, který měl světovou premiéru v roce 1982, vznikl podle nízkorozpočtového amerického filmu Malý obchod hrůz z roku 1960. Muzikál Kvítek z horrroru, známý také pod názvem Malý krámek hrůz, se hraje na českém jevišti potřetí, shodou okolností opět v Brně.
Současná inscenace Petra Gazdíka má na rozdíl od předchozích dvou nastudování k dispozici špičkové technické vybavení Hudební scény a navíc vyrovnaný herecký soubor, což je na výsledku znát. Ztřeštěný příběh, na jehož konci jsou pozřeni vlastně všichni protagonisté, však v Městském divadle v Brně nevyznívá trapně. Parodie na různé brakové žánry včetně hororu, červené knihovny či béčkových muzikálů vychází z jednoduchého předpokladu: dobrá satira nepotřebuje přehrávání ani okatou symboliku. Navíc mezi řádky někdy až prostoduše působících textů v překladu Iva T. Havlů cítíme také zobecňující platnost: nejsou to totiž jen zmutované masožravé kytky, co nás v dnešní době může doslova sežrat zaživa.   

Otočnou scénu Aleše Valáška tvoří cihlový krámek s obrovskou a pochopitelně i pohyblivou loutkou masožravky, která se v průběhu děje postupně zvětšuje a při zpěvu dokonce pohybuje masivními rty. Hlas nebezpečné rostlině propůjčil Dušan Vitázek, který dostal příležitost také ve vděčné epizodní roli masochistického pacienta na zubařském křesle. Šíleného dentistu alias egoistického přítele slabé Audrey hrál při mnou sledované repríze Igor Ondříček a úlohy roztržitého květinářského pomocníka se s patřičnou vervou ujal Lukáš Janota. Herecky i pěvecky ovšem představení dominovala Alena Antalová jako Audrey, jejíž postava kondenzovala prostoduchost odbarvené blondýnky i efektní jistotu sólové muzikálové zpěvačky. Brněnský Kvítek z horrroru je zábavná a podařená muzikálová podívaná.

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->