Jezinky a bezinky

Jezinky a bezinky

  • Žánr Činohra
  • Scéna Činoherní scéna
  • Premiéra15. prosinec 2012
  • Délka představení2:30 hod.
  • Počet repríz62
  • Derniéra26. září 2018

aneb Arsenik a staré tety

Byl to Jan Werich, který tuto hru viděl na Brodwayi a který ji nechal přeložit a uvést v Čechách v roce 1958. Důvodem jeho nadšení byl fakt, že se na divadle ještě nikdy předtím tolik nesmál…! Tedy právě jemu jsme dnes vděčni za to, že se můžeme i my bavit jednou z nejslavnějších detektivních komedií světové dramatiky, jejíž děj se odehrává v milém a pohodlném domě, z jehož stěn dýchá spíš atmosféra viktoriánské Anglie než newyorský Brooklyn padesátých let. Dvě starší elegantní dámy, sestry Abby a Marta Brewsterovy, příjemné a pohostinné slečny, zvou podobně staré pány na bezinkové víno… V této rajské pohodě se však dějí věci nadmíru podezřelé... A tak, když tety navštíví jejich synovec Mortimer, nestačí se divit… Kromě mimořádně kouzelného humoru se můžeme těšit i na paní Zdenu Herfortovou v jedné z hlavních rolí.

Autor

  • Joseph Kesselring

Režie

Asistent režie

Překlad

  • Zdenka Werichová
  • Marie Fantová - Breinlová

Kostýmy

Dramaturg

Hudba

Úprava textu

  • Petr Gazdík, Jan Šotkovský

Abby Brewsterová

Marta Brewsterová, její sestra

Teddy Brewster, jejich synovec

Jonathan Brewster, jejich synovec

Mortimer Brewster, jejich synovec

Elaine Harperová, Mortimerova slečna

Dr. Einstein

Pastor Harper, Pan Gibbs a Pan Witherspoon

Komisař Rooney

Brophy, strážník

Klein, strážník

O´Hara, strážník

Mrtvola

JEZINKY A BEZINKY Horor a komédia v jednom

Peter Stoličný 31. leden 2013 zdroj www.divadlo.sk

Keď Jan Werich priniesol v roku 1958 príbeh Josepha Kesselinga do divadla ABC v Prahe, mali už Jezinky a bezinky za sebou slávnu éru na svetových javiskách a tiež ešte slávnejšie filmové spracovanie. Hororová divadelná hra bola najprv myslená vážne a bola vraj tak zle napísaná, že ju nikto nechcel na javisko uviesť, aj keď to bolo v časoch módneho uvádzania Frankensteinov a Drakulov v divadlách alebo vo filmoch. Horor bol v móde. Jezinky a bezinky – to bol až taký horor, že to bol vlastne čierny humor. Áno, čierny humor – prišlo na um autorovi a dramaturgovi, preto vážny horor prepísali na najčernejšiu komédiu, v ktorej dve tety veselo vraždia svojich ubytovaných nájomníkov a v pivnici ich pochovávajú. Robia to tak nonšalantne a šarmantne, že sa ich synovec nestačí diviť, keď na to príde.
 

Mestské divadlo v Brne uviedlo koncom decembra minulého roka túto skoro hororovú komédiu v preklade Jany Werichovej a Márie Fantovej, v úprave Jana Wericha a v dramaturgii Jana Šotkovského. Ide predovšetkým o konverzačnú komédiu, ktorá vždy stojí na hereckých výkonoch. To presne vycítil režisér Peter Gazdík, ktorý dal hercom skutočne dostatočný priestor na rozohrávky. A tak dve staré dámy, Marta Brewsterová (výborná Jana Gazdíková) a jej sestra, vari najlepšia Abby Brewsterová akú je možné na javiskách vidieť (Zdena Herfortová), rozohrávajú svoje party samaritániek, ktoré osamelým starým mužom dávajú vypiť bezinkové víno s arsenikom, aby ich zbavili smutného života. Ale pripletú sa im do cesty kriminálnici, Jonathan (Jaroslav Matejka) a doktor Einstein (Vojtěch Blahuta). Všetky vzťahy ešte zapletie namyslený frajer Mortimer, ktorého krásne zahral Martin Havelka a skomplikuje popletený synovec Teddy (Petr Štěpán). Werich by povedal: „Sranda jako Brno!“.

Miroslav Horníček píše (a v bulletinu MdB Brno je to pretlačené) zamyslenie sa nad tým, ako hru Jeziky hrať: „Nesnažte se o humor, on tam je. Čím méně ho budete dolovat, tím víc ho tam bude. Tato hra je konfrontací jednajících – a hrajících – osob s tím, co je. Ono tam všechno je a vy to máte svou hrou jenom odkrývat. Nikoli podtrhávat, zdůrazňovat – ono to všechno vyleze samo.“ Presne Horníčkovej rady sa režisér držal a „Ono to vylezlo samo“. Diváci sa smejú od začiatku do konca, pretože tak vážne braný horor je skutočne veľkolepá sranda.

Mestské divadlo v Brne má teda ďalšiu inscenáciu, ktorá bude divácky zaručene úspešná. A dnes, keď sa so „zlou náladou“ stretávame na každom kroku, je jej inscenácia prepotrebná. „Sranda čistí duši“ tvrdil Werich. A veru, mal pravdu.

 

JEZINKY A BEZINKY ANEB ARSENIK A STARÉ TETY

Tomáš Otruba 28. prosinec 2012 zdroj www.okolovas.cz

Od poloviny prosince uvádí Městské divadlo v Brně hru Jezinky a bezinky s podtitulem Arsenik a staré tety. Pod původním názvem Bodies in Our Cellar (Těla v našem sklepě) ji v roce 1941 uvedlo Fulton Theatre na Broadwayi. Autorem hry je americký dramatik a spisovatel Joseph Kesselring.
Režie této černé komedie se v brněnském nastudování ujal Petr Gazdík. Kesselringovy Jezinky a bezinky jsou hra, která nabízí obrovský prostor pro režisérovo sebevyjádření. Jako první to v našich končinách ukázal Jan Werich, který viděl hru na Brodwayi. Proč? Protože se prý nikdy předtím v divadle tolik nesmál.
Děj komedie se odehrává v jednom kouzelném Brooklynském domě padesátých let, kde žijí dvě starší dámy, sestry Abby a Marta Brewsterovy. Ty si zvou k sobě do domu staré a opuštěné muže, kterým nabízejí domácí bezinkové víno....
Představení trvá dvě a půl hodiny a po celou dobu nemá divák pocit, že by měl zkontrolovat hodinky. I přes to, že se jedná o komedii a vy se můžete od začátku do konce královsky bavit vtipnými dialogy okořeněné perfektními hereckými výkony brněnských herců, musí se stále soustředit na děj jednoduché detektivní zápletky, která tvoří děj celé hry. 
Svůj nenahraditelný projev přidává do celé hry i Martin Havelka, díky jehož výkonu získává hra ještě další rozměr. Martin Havelka dokáže diváky připoutat k pódiu a nedovolí jim uhnout pohledem, dokud jevištní světla nezhasnou. Tím ale výčet skvělých hereckých výkonů nekončí. Duo dam Zdena Herfortová a Jana Gazdíková v hlavních rolích dokáží hrát tak přesvědčivě, že máte chuť ochutnat jejich čaj z konvice na stole a i když víte, že to není dobrý nápad, rádi byste ochutnaly jejich bezinkové víno.
Obecně na komediích v Městském divadle v Brně oceňuji lehkost a hravost s jakou je předkládají svým divákům a ti jsou za to velmi vděčni. Přeji celému souboru činohry, aby se jim to dařilo dále, minimálně tak dobře, jako u hry Jezinky a bezinky aneb Arsenik a staré tety.

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->