Ostrov pokladů

Ostrov pokladů

 • Žánr Muzikál
 • Scéna Hudební scéna
 • Premiéra16. květen 2015
 • Délka představení2:30 hod.
 • Počet repríz32
 • Cena 520 - 560 Kč

historický muzikál

Robert Louis Stevenson se narodil v roce 1850 ve skotském Edinburghu. Od narození trpěl tuberkulózou, a proto značnou část dětství strávil v posteli a poslouchal vyprávění pirátských historek svého otce, významného stavitele majáků. Thomas Stevenson si pro svého syna představoval podobnou kariéru, proto byl velice zklamaný, když se Louis rozhodl stát se spisovatelem.

Mezigenerační spory a nepochopení mezi otcem a synem jsou také jednou z hlavních dějových linek nového muzikálu, který u nás bude mít světovou premiéru. Němečtí autoři Dennis Martin a Christoph Jilo jsou u nás známí již díky úspěšnému muzikálu Papežka. Ve svém novém příběhu spojují skutečný život spisovatele Stevensona s příběhem jeho nejznámější knihy Ostrov pokladů. Zromantizovaný svět pirátů, nekonečných mořských scenérií, nedobytných lodí, pustých ostrovů a zakopaných pokladů se zde prolíná s realistickými problémy mladého muže, který se navzdory otci vydává za svým snem, odjíždí do Paříže, aby zde v centru nespoutané bohémy našel nejen téma pro svou prvotinu, ale také potkal svou životní lásku Fanny Osbourneovou. Její syn Lloyd je Louisovi nejen mladým přítelem, ale také prvním čtenářem a zároveň i inspirací pro novou knihu o pirátech. Malý Lloyd se ve fiktivním příběhu stává Jimem Hawkinsem a i další postavy skutečného života ožívají v knize jako posádka slavné Hispanioly, jako jednonohý John Silver či pomatený Ben Gunn. Jak to tentokrát dopadne se slavným pokladem kapitána Flinta i samotným osudem Roberta Louise Stevensona se diváci Hudební scény přesvědčí v dobrodružném muzikálu plném nádherné fantazie.

Autor

 • Dennis Martin
 • Christoph Jilo
 • Wolfgang Adenberg

Asistent režie

Překlad

 • Mikuláš Bryan

Dramaturg

Hudební nastudování

Sbormistr

Choreografie

Asistent choreografie

Úprava

 • Klára Latzková, Stanislav Slovák

Asistentka kostýmní výtvarnice

 • Adéla Kučerová

Zbraně a rvačky

 • Josef Jurásek

Zvuková režie

 • Milan Vorlíček

Světelná režie

 • David Kachlíř

Scénické projekce

 • Petr Hloušek

Produkce

 • Zdeněk Helbich

Louis Stevenson, Dr. Livesey, Ben Gunn

Lloyd Osbourne, Jim Hawkins

Fanny Osbourneová, Paní Hawkinsová

Thomas Stevenson, Kapitán Smollet

Margaret Stevensonová

John Silver, Sam Osbourne

Baron Trelawney, Starosta Edinburghu

Israel Hands

Hostinská madame Monique

Stevard, Maupassant a další role

Tajemník, Kandinskij a další role

Gaudí a další role

Gauguin a další role

Čtyři Američanky a další role

Námořníci, piráti, cestující, múzy, prostitutky, sluhové, smetánka v Edinburghu a další postavy

HLEDÁNÍ PRAVÉHO OSTROVA POKLADŮ

Iva Bryndová 4. listopad 2015 zdroj www.musical.cz

(…) Městské divadlo Brno doplnilo na repertoár další rodinný muzikál, dobrodružný Ostrov pokladů na motivy stejnojmenného románu Roberta Louise Stevensona. (…) Autorům se v něm podařilo dobrodružný příběh o hledání ostrova pokladů propojit s příběhem jeho autora. (…) Děj tohoto rodinného muzikálu nepatří k těm nejjednodušším, vhodným pro úplně nejmenší diváky. Na scéně dochází k poměrně častým přechodům mezi oběma příběhy, i k jejich vzájemnému prolínání. (…) Akční střídání dvou různých, byť tematicky si podobných příběhů, vychází vstříc staršímu divákovi, který se hned na začátku příběhu nedostává do situace, že by přesně očekával a tušil, co přijde. Přitom se však autorům daří držet pozornost i těch mladších. Piráti, bojové akce, dobrodružné plavby po moři, to vše zkrátka spolehlivě funguje. (…) Kouzlo dobrodružného příběhu Ostrova pokladů prostě funguje i v muzikálovém provedení. Brněnská inscenace je technicky velmi dobrá a výborné byly i výkony v námi viděné repríze. Chcete-li se svými dětmi vyrazit do divadla, Ostrov pokladů rozhodně můžeme doporučit.

 

ZPÍVAJÍCÍ BUKANÝŘI

Vít Závodský 29. červen 2015 zdroj Týdeník Rozhlas

(…) Slavná, mnohokrát rozličně zpracovávaná románová prvotina Roberta Louise Stevensona z roku 1883 tu propojila dvě dějové roviny: fakta ze života tuberkulózního spisovatele a příběh dobrodružné pirátské plavby do jižních moří, mezi nimiž v charakterem příbuzných (a nadto alternovaných) postavách přecházejí interpreti ostrými střihy. „Rodinnému“ titulu o dvaadvaceti obrazech v režii Stanislava Slováka a dynamizující výpravě Jaroslava Milfajta dodávají fantaskně romantickou barvitost nejen projekce Petra Hlouška, ale s živým orchestrem především kolektivní nasazení všech účinkujících.

 

DIVADELNÍ KVĚTEN S PIRÁTY ČI FAUSTEM

Jana Soukupová 4. červen 2015 zdroj Mladá fronta Dnes

(…) Dennisi Martinovi a Christophovi Jilovi, německým autorům muzikálu nazvaného podle románu Ostrov pokladů, se podařilo stvořit opravdu přitažlivý divadelní kus, který si pro svou premiéru v Městském divadle Brno vybral režisér Stano Slovák. (…) V premiérové alternaci se v prolínajících se „skutečných“ rolích spisovatele a „románového“ lékaře Liveseyho či trosečníka Bena Gunna nejvíc dařilo pěvecky i herecky skvělému Aleši Slaninovi. (…) Samozřejmě že nejpřitažlivější jsou pak postavy pestrobarevně vylíčených vyvrhelů v čele s kulhavým Johnem Silverem ztvárněným při premiéře ikonicky pirátským Petrem Štěpánem. (…)

Jana Soukupová, MF Dnes, 4. 6. 2015

VÝPRAVA ZA PIRÁTY I PO STOPÁCH ŽIVOTA SLAVNÉHO SPISOVATELE

Lukáš Dubský 23. květen 2015 zdroj www.i-divadlo.cz

 (…) Dennis Martin složil pro Ostrov pokladů řadu chytlavých poprockových melodií, které navíc vhodně doplňují a posouvají děj. Martin dokáže být stylově rozkročený od jímavé milostné árie až po pirátskou odrhovačku.

Scéna Jaroslava Milfajta není nijak složitě konstruovaná ani přeplácaná. Zvlášť u scén z reality je většinou využívána jen část rozlehlého jeviště, což jim dodává větší intimitu v kontrastu s rozmáchlejšími pirátskými scénami. Často si tvůrci také pomáhají hodně povedenými projekcemi Petra Hlouška, atmosféru výborně dotváří hlavně ty s Hispaniolou plující na vlnách oceánu.

Celou inscenaci táhne Aleš Slanina v trojroli Stevensona, doktora Liveseye a piráta Bena Gunna. Vytvořit na scéně tři odlišné charaktery je výzva, se kterou se Slanina zdatně vypořádal a ještě k tomu výborně zpíval. Povedená je hlavně jeho proměna z tápajícího souchotináře Stevensona v šíleného piráta Bena. (…) Roli malého Jima Hawkinse velmi dobře zahrál i zazpíval Tomáš Dalecký, který opět dokázal, že kontinuální práce s dětskými herci v Městském divadle Brno nese své ovoce. Z ostatních postav na sebe nejvíce upozornili Jakub Zedníček jako zrádný John Silver a Robert Jícha v komické roli zženštilého barona Trelawneyho. (…)

Ostrov pokladů je inscenace vhodná pro široké spektrum diváků. Dětské publikum osloví dobrodružné eskapády mladého Jima a atraktivní prostředí pirátské lodi. Dospělí zase mohou ocenit příběh slavného spisovatele a jeho hledání životního štěstí.

 

OBRANA PIRÁTŮ PROTI HARRYMU POTTEROVI

Jiří P. Kříž 22. květen 2015 zdroj Právo

(…) Oni totiž autoři nechtěli přivést na jeviště jen pohádku o kapitánu Flintovi a jeho hordě, kterým vévodí jednonohý John Silver, shánějící snílky – adolescenta Jima Hawkinse, doktora Liveseye a zbohatlíka barona Trelawneye, aby se s ním vypravili na osamělý ostrov s ukrytým pokladem a zmocnili se tohoto krvavého dědictví pro sebe. Pro autory byl ten příběh asi moc naivní, a tak lahůdku naší dětské četby blahých časů spojili s životním příběhem Stevensona, tedy s jeho spory s otcem, neduživostí, hledáním prostoru v pařížské bohémě, seznámením s jeho životní partnerkou Kaliforňankou Fanny Osbourneovou, se sbližováním se synkem z jejího prvního nevyvedeného vztahu. To pro něj Louis Ostrov pokladů psal. (…) Brněnský Ostrov pokladů je elitním muzikálovým číslem. Obstál překlad Mikuláše Bryana. Jaroslav Milfajt vykouzlil škuner, ostrov, Paříž i San Francisko. Pirátské kostýmy Andrey Kučerové jsou děsuplné a scénické projekce Petra Hlouška jako vždy jedinečné.

Jenom hvězd je mi líto. Zdeněk Junák (Flint) nebo Dušan Vitázek (Billy Bones) se sotva na scéně ohřejí a už umírají, nebo je zabijí. Tím víc ovšem září Petr Štěpán (Silver), Aleš Slanina (Stevenson, Livesey, Ben Gunn), Ivana Vaňková (Osbourneová, paní Hawkinsová) nebo v dětské roli Tomáš Dalecký (Osbourne, Jim Hawkins). (…)

 

PIRÁTI, RUM A LOUIS STEVENSON V BRNĚ

Pavla Haluzová 21. květen 2015 zdroj www.informuji.cz

(…) V hlavní roli (vlastně trojroli) Louise Stevensona, Liveseyho a Bena Gunna naprosto exceloval Aleš Slanina, který je silný v činoherních částech a dokonalý v těch pěveckých. Zvládl všechny své herecké roviny od nemocí zkroušeného Louise přes zamilovaného a odvážného muže až po šíleného Gunna. Vše pak rámoval přesným a procítěným zpěvem. Velkým překvapením byl malý Tomáš Dalecký, který v rolích chlapců Lloyda a Jima obstál na výbornou. (…) Z vedlejších rolí je potřeba zmínit Petra Štěpána jako piráta Johna Silvera (…) a Dušana Vitázka, který byl jako pirát Billy Bones vtipný a (jako obvykle) měl největší úspěch u diváků. Příjemným překvapením byl také Kristian Pekar, který byl ve své roli slepého starce Pewa velmi autentický. (…)

 

OSTROV POKLADŮ: MUZIKÁL PRO DOSPĚLÉ ROMANTIKY

Luboš Mareček 21. květen 2015 zdroj www.mestohudby.cz

(…) Tým v čele s režisérem Stanislavem Slovákem připravil vcelku příjemnou a zábavnou inscenaci, které dominuje místy až velkolepá, symfonicky znějící hudba v podání živého orchestru. Velké a příjemně znějící hudební plochy konvenují s romantickými rozměry příběhu i jeho nekonečnými mořskými dálavami, jak je občas vidět na zdařilých scénických dotáčkách Petra Hlouška. Hudební nastudování Dana Kalouska jen podtrhuje bezmála filmově opulentní zážitek z výsledku, v němž samozřejmě dojde jak na ryčné sborové zpěvy, tak i na tklivá dueta Stevensonovy skotské matky a jeho americké milé. (…)

(…) Tomáš Dalecký jako Lloyd Osbourne herecky suverénně zvládá jeviště, zpívání v páru i autentický projev prostý sentimentu. Podobným zážitkem je také předpisový pirát John Silver Petra Štěpána, který díky svému uvážlivému a přesnému hraní tvoří herecké těžiště této muzikálové šou. Bezpečně a jistě se v žánru nadsazené legrace pohybuje Dušan Vitázek coby Billy Bones – výstup umírání tohoto rumem a dálavami ošlehaného mořského vlka je diváckou lahůdkou. Mimořádný smysl pro přesně stylizovanou a dávkovanou komediálnost naplno ukázal Robert Jícha, ve své dvojroli přesně parodující šlechtu skutečnou (baron Trelawney) i nobilitu měšťanskou (starosta Edinburghu). (…)

 

OSTROV POKLADŮ I ŽIVOTOPIS AUTORA

Vratislav Mlčoch 18. květen 2015 zdroj www.babocka.vram.cz

(…) Pirátský příběh se odehrává o sto let dříve než vlastní Stevensonův život a protože postavy z pirátské story mají předobraz v reálných postavách z autorova života, musejí představitelé hlavních rolí a samozřejmě i samo jeviště činit velké skoky v čase, prostoru a v životním prostředí. Díky vynalézavosti režiséra Stanislava Slováka, autora scény Jaroslava Milfajta, autorky kostýmů Andrey Kučerové a scénickým projekcím Petra Hlouška se to podařilo na výtečnou. (…)

Vratislav Mlčoch, www.babocka.vram.cz, 18. 5. 2015

OSTROV POKLADŮ

Lukáš Dubský, Marek Novák, Jiří Landa 1. květen 2015 zdroj www.i-divadlo.cz

Lukáš Dubský: Ostrov pokladů je inscenace vhodná pro široké spektrum diváků. Dětské publikum osloví dobrodružné eskapády a atraktivní prostředí. Dospělí zase mohou ocenit příběh slavného spisovatele a jeho hledání životního štěstí. Tvůrcům se daří splétat dějové linky a pečlivě strukturovat oba vyprávěné příběhy, které se prolínají a doplňují. Dennis Martin dokázal stvořit řadu chytlavých melodií, které jsou stylově rozkročené od tklivé písně po pirátskou odrhovačku. Vytvořit na scéně tři odlišné charaktery je výzva, se kterou se A. Slanina zdatně vypořádal a ještě k tomu výborně zpíval.

 

Michal Novák: Největším pokladem této inscenace je Aleš Slanina, který přesvědčivě ztvárnil trojroli spisovatele Stevensona a vedle toho i dvou postav z románu. Zejména s kalibanovským Benem Gunnem je jeviště ovládnuto strhujícím a pěvecky suverénním výkonem. Charakteristiku rodinného muzikálu sice narušuje propletenec dějových a motivických linek, ale jinak je tu vše, co si rodinný muzikál žádá: silná hudba, je to připomínka dětství, má romantizující náboj, přidává také jedno poselství a na jevišti samozřejmě nechybí vděčná smečka pirátů…

 

Jiří Landa: Muzikál mě oslovil přehledně vystavěným příběhem, v němž se prolínaly dvě dějové roviny, S. Slovák dokázal na jevišti vytvořit sugestivní atmosféru dávných let. V hlavní roli více než obstál A. Slanina, jenž si byl jistý ve všech muzikálových disciplínách. Skvěle ho doplňoval T. Dalecký. Něhu a zvláštní hřejivost vtiskla Margaret Stevensonové J. Musilová, P. Štěpán pro roli Johna Silvera našel adekvátní polohu pohybující se na pomezí kladného a záporného hrdiny. Výborné hudební nastudování. Radost pohledět na inscenaci, u níž se pobaví jakýkoli člen i z velmi rozvětvené rodiny.

 

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->