Červené komety

Červené komety

 • Žánr Činohra
 • Scéna Činoherní scéna
 • Premiéra19. prosinec 2015
 • Délka představení2:05 hod.
 • Počet repríz27
 • Derniéra19. leden 2017

crazy vánoční komedie

Sestry Lili a Bibi Krollovy už mají dost celého toho předvánočního a vánočního šílenství i zuřivého nakupování a rozhodly se letos Vánoce bojkotovat. Bibi by nejradši odletěla do Dubaje, Lili zase podle konstelace hvězd zjistila, že je nejvhodnější doba počít dítě se svým manželem Leopoldem. Jenže Leopold se na to se svou kocovinou po vánočním večírku dvakrát netváří a do jejich domácnosti navíc vtrhnou Liliini a Bibiini rodiče se strašlivou zprávou – byl unesen maminčin mazlíček, obtloustlý kocour Gustav, a únosci za něj požadují astronomických 10 000 euro! V únosu má ke všemu prsty svérázný postrach okolí, tajemná banda zvaná „Červené komety“, která se rozhodla v čase Vánoc bohatým brát a chudým dávat… Jestli se Krollovým navzdory všemu skutečně podaří strávit „normální“ Vánoce, na to už najdete odpověď v brilantní bláznivé komedii renomovaných současných rakouských dramatiků (za svou hru A. je někdo jiný získali v roce 2000 prestižní Kleistovu cenu). Červené komety, jedna z nejlepších německojazyčných komedií současnosti, byla v Městském divadle uvedena v české premiéře. 

Autor

 • Andreas Sauter
 • Bernhard Studlar

Překlad

 • Jitka Pavlišová

Dramaturg

Inscenační úprava

 • Stanislav Slovák, Jan Šotkovský

Pohybová spolupráce

 • Martin Pacek

Lilli Krollová

Leopold Kroll, její manžel

Bibi Krollová, její sestra

Alfons Kroll, její otec

Margret Krollová, její matka

Antonia, Lillina nejlepší přítelkyně

Rudiger, Leopoldův nejlepší přítel

ČERVENÉ KOMETY LÉTAJÍ I PO VÁNOCÍCH

Vratislav Mlčoch 18. leden 2016 zdroj www.babocka.vram.cz

(…) Jste na Štědrý den tak zmordovaní a ulítaní, že vám celé Vánoce mohou být ukradené ještě teď? Tak si z nich udělejte srandu, pardon, bláznivou legraci v Městském divadle Brno na hře Červené komety. Předem podotýkám, že to není muzikál, ale činohra, protože do taktu se špatně směje, natož řehtá. Ale mohu vám slíbit, že si spravíte povánoční náladu. Hra Andrease Sautera a Bernarda Studlara má všechny znaky dobré, vtipné konverzačky a navíc se v ní objevují situace a gagy jako z němých grotesek. Tři muži a čtyři ženy, několik poskakujících Santa Klausů nepočítaje, se na jevišti vyřádí, že až. Už jenom samotný začátek, kdy se Jakub Uličník po flámu hrabe z postele v trenýrkách, rozepnuté košili a povolené vázance, aby šel otevřít dveře tchánovi a tchyni, předznamenává, jak to bude vypadat až do konce. (…) Jakub Uličník, nomen omen, dokáže uličnicky rozesmát nejen publikum, ale i své kolegy tak, že notnou dobu hra stojí a čeká se, až herci budou mocni slova. Ale obecenstvu to nevadí, to se směje o to víc. Mohu-li vám radit, kupte si lístky pokud možno do předních řad, vzadu hrozí, že pro řehot publika před vámi nebudete slyšet ani slovo. (…) Ještě musím pochválit Viktora Skálu, který uličníkovi Uličníkovi zdatně šlape na paty, a Eriku Kubálkovou, ze které je tchyně k pohledání a popukání. Ale všichni, všichni bez výjimky jsou super. Jinak by to ani nešlo, jinak by to nemohlo fungovat. (…)

 

 

KOMEDIE PLNÁ „SANTAKLAUSŮ“ V MĚSTSKÉM DIVADLE BRNO

Peter Stoličný 3. leden 2015 zdroj www.i-divadlo.cz

Andreas Sauter a Bernhard Studlar jsou divadelní autoři, kteří v současnosti v německy mluvících zemích letí. Není divu, humor je v našem životě stále nedostatkovým zbožím. Dramaturgie brněnského divadla měla šťastnou ruku, když sáhla po hře s podivným názvem Červené komety. (…) Celá situační a konverzační komedie se točí kolem záchrany uneseného kocoura. Je plná hezky vykonstruovaných situací, vtipných dialogů a rychlého sledu akcí, při kterých je vše opravdu krásně vtipné. Toho využil režisér Stanislav Slovák bezezbytku. Už několika minulými režiemi dokázal, že má vzácný smysl pro přesné načasování a vypointování komična, a v této komedii se doslova „vyřádil“. Často nápady tvůrčího týmu přecházejí až do absurdity, především v psychofyzickém konání postav, a to humor příběhu ještě umocňuje. Někdy jsou to až eskamotérské výskoky a pády ve vypjatých situacích, jindy jenom opakující se pošklebky, zpomalení tempa, takové pseudozklidnění, které vyvolává v divácích salvy smíchu. (…) Režisér Slovák vždy vychází z herecké tvorby protagonistů, sám také herec, přesně ví, co lze v tvůrčím procesu z herců dostat. A to je v celé komedii znát. Tolik nápadů, špílců, pohybových kreací a tolik změn tempa a rytmu ve prospěch komična se neobjeví na scéně často. Vlastně o nic nejde, je to jenom nezávazná komedie o ukradeném kocourovi, který úplně změní poklidné Vánoce v bláznivý kolotoč. Ale právě o to jde. Bavit a ještě jednou bavit! (…)

 

 

ČERVENÉ KOMETY: HUMOR A ZÁBAVA V BLÁZNIVÉM KABÁTĚ

Kateřina Šebelová 29. prosinec 2015 zdroj www.epochtimes.cz

(…) Herecké obsazení pokrývá sedmička herců, z nichž rozhodně nejvíce vyniká Erika Kubálková ztvárňující hysterickou maminku sester Lilli a Bibi Krollových, které byl unesen domácí miláček – kocour Gustav. Kubálková jede nadoraz, ale její hysterická Margret Krollová dovede bavit. (…) Zdatně jí sekunduje její choť Alfons v podání ostříleného Viktora Skály. (…) Ivana Vaňková ztvárňuje po dítěti toužící Lilli. Vaňková se umí lépe „odvázat“ v první půli, v druhé polovině najde s Jakubem Uličníkem alias Leopoldem společnou řeč a jejich jiskrný duet plní úkol v tom šíleně potrhlém kusu výborně. Nezklame Andrea Zelová v roli mladší sestry Bibi, která chce stůj co stůj odjet do vysněné Dubaje. (…) Červené komety nabízejí divokou ztřeštěnou komedii plnou skečů a absurdních situací, které diváka umí pobavit. (…) Režisér Stano Slovák dokázal, že humor se dá „vytřískat“ i z konzumního vánočního běsnění. Pokud hledáte humor od lehkého až po ten absurdní, neměli byste Červené komety minout. (…)

 

 

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->