Zamilovaný Shakespeare

Zamilovaný Shakespeare

 • Žánr Činohra
 • Scéna Činoherní scéna
 • Premiéra12. listopad 2016
 • Délka představení2:50 hod.
 • Počet repríz60
 • Derniéra25. duben 2023

romantická komedie

Skvostný film režiséra Johna Maddena Zamilovaný Shakespeare se stal v roce 1998 celosvětovou událostí. Propojil totiž brilantně (není ostatně divu, jeho spoluscenáristou byl vynikající dramatik Tom Stoppard) romantický příběh Williama Shakespeara, zamilovaného do půvabné aristokratky Violy de Lesseps, s převlekovou komedií, v níž se Viola přestrojena za chlapce snaží proniknout do Shakespearovy herecké společnosti, aby vše vyvrcholilo skrze ironický pohled do alžbětinského divadelního zákulisí, v němž se zázrak divadla rodí na poslední chvíli ze zmatku a chaosu.  

Tato bytostně divadelní látka ovšem volala po jevištní adaptaci, které se nakonec s velkým úspěchem (!) ujal renomovaný dramatik a scenárista Lee Hall, (mimo jiné autor filmové i divadelní verze Billyho Elliota). Pouhé tři roky po londýnské divadelní premiéře vám nabízíme jako první divadlo na evropském kontinentu tento – slovy jednoho věhlasného anglického kritika – „milostný dopis divadla sobě samému“, poutavý příběh o tom, jak z původně zamýšlené hry Romeo a Ethel, dcery pirátovy vlivem všemocné lásky nakonec vzniklo drama tisíciletí Romeo a Julie.

Na West Endu původně uvedly Disney Theatrical Productions & Sonia Friedman Productions, režie Declan Donnellan a výprava Nick Ormerod.

Upozornění: V představení se používají tabákové výrobky.

Ve veřejných prostorách Městského divadla Brno se samozřejmě nekouří. V případě užití tabákových výrobků na jevišti v rámci předepsané herecké akce jde o umělecké dílo, které požívá ochranu nedotknutelnosti ve smyslu autorského zákona. Cigareta je tak považována za rekvizitu. Používání cigaret, a to i elektronických, v již zrealizovaných představeních je považováno za umělecký efekt, který zatím nelze jinak nahradit. Nejedná se o kouření cigaret či dalších tabákových výrobků, ale o umělecké ztvárnění této činnosti.

Původní scénář

 • Marc Norman, Tom Stoppard

Divadelní adaptace

 • Lee Hall

Hudba

 • Paddy Cunneen

Dramaturg

Překlad

 • Jitka Sloupová

Asistent režie

Hudební nastudování

Choreografie

Světelná režie

 • David Kachlíř

Scénický šerm

 • Josef Jurásek

Jazyková spolupráce

 • Eva Spoustová

William Shakespeare

Christopher Marlowe

Philip Henslowe, divadelní podnikatel

Lord Wessex

Ned Alleyn, herec

Richard Burbage, herec

Hugh Fennyman

Edmund Tilney

Sir Robert de Lesseps

Královna Alžběta

John Webster

Molly, šlapka

Kate, šlapka

Členové herecké společnosti (Sam, Barman, Valentin, Wabash, Próteus, Adam, Převozník, Nol, Frees, Robin, Lady Capuletová)

KOLIK OSCARŮ PRO MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO?

Jiří P. Kříž 21. březen 2017 zdroj Právo

Od listopadové premiéry stále beznadějně vyprodaný je Zamilovaný Shakespeare Marca Normana a Toma Stopparda v divadelní adaptaci Lee Halla v brněnském Městském divadle. (…) Nedivím se, že Zamilovaný Shakespeare je také v Evropě pořád vyprodaný. Je to totiž mistrovsky sepsaný příběh o mladém Williamovi, o jeho prvních komediích a tragédiích inspirovaných mimo jiné i jeho bláznivou láskou k Viole de Lessepsové, která měla tak ráda divadlo, že se vzepřela i zákazu vstupu žen na jeviště. (…) Není třeba pátrat, co je autorská fikce a co by mohlo být v Zamilovaném Shakespearovi pravdivé. (…) Jisté ale je, že Viola byla podobně jako Julie slíbena šlechtickému ženichovi, a William už ženu měl. Takže to mohlo dopadnout i hůř. Všechno na jevišti se prolíná: Láska je mocná čarodějka, dramatika inspirovala nejenom k Romeovi a Julii, ale třeba i k Večeru tříkrálovému. (…)

Když pevninská premiéra, tak to nejlepší, co v Brně po jevišti běhá: Dušan Vitázek (William), Svetlana Janotová nebo Andrea Zelová (Viola), Markéta Sedláčková v té oscarové vedlejší roli Alžběty, a s nimi hvězdy Aleš Slanina, Michal Isteník, Alena Antalová, Jiří Mach, Tomáš Sagher, Jakub Uličník, Robert Jícha. (…)

 

ZAMILOVANÝ SHAKESPEARE SLAVÍ ÚSPĚCH

Vratislav Mlčoch 6. březen 2017 zdroj www.babocka.vram.cz

Jestli toto není nejlepší hra Městského divadla Brno poslední doby, tak jí k první příčce moc neschází. (…) Divadlo na divadle. Samozřejmě, tohle hercům jde, situace znají z vlastní zkušenosti, možná jen ne tolik vyhraněné, a tak mohou řádit. (…) Jestli jste viděli film, tak děj je obdobný, ale řešený divadelně. Ovšem co ve filmu nebylo, tak to jsou vtípky na otevřené scéně, kterých se páni herci k náramnému obveselení publika stále dopouštějí. Ostatně, co jiného byste čekali od Michala Isteníka a Jakuba Uličníka, jejichž role k všelijakým špílcům přímo nabádají. Ale nemyslete si, nikdo z ostatních nezaostává. (…) Realizátoři se sice drželi originálního anglického textu, ale jisté narážky přizpůsobili českým poměrům, za což nechť jsou pochváleni. Městské divadlo Brno popadlo za pačesy příležitost uvést tuto hru nejen v české, ale i kontinentální premiéře pouhé dva roky po londýnské premiéře. Na výpravě se nešetřilo, scéna evokující divadlo The Globe je vtipně řešená a vesele se proměňuje přímo před zraky diváků, kostýmy drží dobu a jsou honosné, pokud to postavení jejich nositelů dovoluje, dokonce i šestičlenný živý orchestr, pro změnu usazený na balkóně, je v dobovém oblečení a hraje krásnou hudbu. (…)

 

V BRNĚ LÁKAJÍ EVROPSKÉ PREMIÉRY

Vít Závodský 16. leden 2017 zdroj Týdeník Rozhlas

Díky dobrému uměleckému renomé i dlouhodobým kontaktům na prestižní západní scény a agentury můžeme v Městském divadle Brno často zhlédnout pohotové české, ba evropské premiéry londýnských nebo broadwayských produkcí. (…) Známý sedmioscarový britsko-americký film Zamilovaný Shakespeare se dočkal po šestnácti letech jevištní adaptace. (…) Romantický příběh o tom, jak společensky nerovnému vztahu propadlý dramatik uprostřed dobových intrik tvořil ranou tragédii Romeo a Julie a promýšlel Večer tříkrálový, je inscenován s nevelkými úpravami, živým orchestrem a antiiluzivně, jako dobové „divadlo na divadle“. (…) Will Dušana Vitázka má spolehlivé protihráče v ironickém bohémovi Marlowovi Aleše Slaniny a Svetlaně Janotové coby bohaté svobodomyslné Viole... 

ZAMILOVANÝ SHAKESPEARE

Luboš Mareček 21. listopad 2016 zdroj ČRo3 Vltava

(…) Hra Zamilovaný Shakespeare je inspirovaná stejnojmenným filmem Johna Maddena a stejně tak i na jevišti zůstává romantickou komedií. V centru pozornosti je příběh lásky dramatika Williama Shakespeara k aristokratce Viole de Lesseps. Kromě romantiky a komediálních prvků s Violou převlečenou za muže a konvencí alžbětinské dramatiky, kdy ženy hráli muži a něžné pohlaví na jeviště ani nesmělo, nabízí inscenace také náhled do chaotického zákulisí anglického divadla 16. století a podnikání jeho divadelních impresáriů. (…) Je jasné, že inscenace stojí na hercích a je v tomto ohledu i zdařilá. Dušan Vitázek sází na svůj vzhled pozdně renesančního štramáka a spolu se Svetlanou Janotovou jako Violou zdařile rýsují onen romantický, láskyplný potenciál této komedie, v níž podobně jako v Romeovi a Julii vše neskončí happyendem. Výtečná je Alena Antalová jako Violina chůva a předobraz slavné Juliiny kojné. Herečka přesně pracuje s groteskní zkratkou, její chůva je skutečně přesně zemitá a rázná a v tomto slova smyslu je i výrazným komickým elementem. (…) Přesná je Markéta Sedláčková v roli malé, ale velké majestátní královny. (…) Brněnská inscenace Zamilovaný Shakespeare je samozřejmě zajímavou divadelní, evropskou novinkou na tuzemských jevištích. Díky skvělému scénáři, divácky vděčnému dobovému pojetí, režijně i herecky uměřenému a živému provedení má šanci stát se v Městském divadle Brno hitem či velmi vyhledávaným titulem. (…)

 

ZAMILOVANÝ SHAKESPEARE HLEDÁ INSPIRACI NA JEVIŠTI MDB

Kateřina Šebelová 17. listopad 2016 zdroj www.epochtimes.cz

(…) V roli Williama Shakespeara se představí starý známý a ostřílený představitel milovníků i rebelů – Dušan Vitázek. A právě Vitázek je zde sázka na jistotu, která v jeho podání zúročí vtip, šarm i herecký um své postavy. S lehkostí si užíváme jeho herecký projev od zhrzeného autora, který se v cukuletu mění ve vášnivého milence, aby do žil napumpoval milostnou i tvůrčí svěží mízu. Ženský protipól Dušanu Vitázkovi ztvárňuje Andrea Zelová v roli Violy de Lesseps. Andrea Zelová, která v sobě míchá živelnou milenku s pokorou panny, se pro lásku dovede vtělit do mužského přestrojení, a zároveň se umí podvolit i obětovat povinnosti dokonale a bez zbytečných řečí. Svých pár minut si s gustem zahraje i Markéta Sedláčková v podání královny Alžběty I. A nezklame ani energický Michal Isteník v roli Philipa Henslowea. V roli záporňáka  Lorda Wessexe se zkušeně představí Jiří Mach. (…) Zábavný příběh, kterému nechybí dramatická zápletka, převleky ani zamilovaný obsah nešťastně šťastné lásky, to je slovy našeho klasika to, oč tu běží. Kdo se přichází pobavit, jistě tento divadelní počin uvítá stejně tak jako ti, kteří si oblíbili filmovou verzi. Divadelní podoba má však oproti té filmové více autentickou příchuť. Divadlo na divadle prostě táhne vstříc osudu i věkům. A pokud to jde navíc ještě s dobrým humorem a slavným dramatikem v hlavní roli, zdá se, že je vyhráno.

 

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->