Ryba potmě

Ryba potmě

 • Žánr Činohra
 • Scéna Činoherní scéna
 • Premiéra17. prosinec 2016
 • Délka představení2:10 hod.
 • Počet repríz34
 • Derniéra11. leden 2019

černá komedie

Proslulý americký stand-up komik a sitcomový scenárista Larry David, (spoluautor proslulé Show Jerryho Seinfelda a autor i protagonista populárního sitcomu Larry, kroť se), debutoval vloni (!) ve svých 68 letech na Broadwayi coby divadelní autor – a hned napoprvé se mu podařilo pokořit broadwayský rekord v počtu lístků prodaných ještě před premiérou, (a to se průměrná cena za jeden lístek vyšplhala na neuvěřitelných 230 dolarů!!!). „Stojí Ryba potmě za ty stovky dolarů? Stojí, do posledního centu!“ napsal recenzent Guardianu.

Larry David totiž napsal brilantní současnou frašku, která plně prokazuje jeho léty cizelované mistrovství ve stavbě slovního i situačního vtipu. Inscenace měla v Brně evropskou premiéru pouhý rok a půl po jejím prvém uvedení v New Yorku a za nepoměrně nižší cenu!

Ryba potmě je příběhem ušlápnutého, sebeironického Normana a jeho excentrické dominantní matky Glorie, která se po smrti jeho otce nastěhuje k Normanovi domů a začne mu razantně organizovat život. Norman tak zoufale lavíruje mezi požadavky své matky, která se nesnese s jeho ženou Brendou, Brendy, která se nesnese s jeho matkou Glorií, a bývalé otcovy hospodyně Manuely, jejíž syn Diego se zesnulému podezřele podobá... Zdánlivě nekomediální téma rodinného úmrtí vyvažuje Ryba potmě brilantními woodyallenovskými dialogy. Role Glorie je nesporně výtečnou příležitostí pro první dámu českého divadla, paní Zdenu Herfortovou.

Autor

 • Larry David

Režie

 • Mikoláš Tyc

Asistent režie

Překlad

 • Pavel Dominik

Kostýmy

 • Aneta Grňáková

Dramaturg

Scéna

 • Karel Čapek

Světelná režie

 • David Kachlíř

Norman Drexel

Gloria, jeho matka

Brenda, jeho manželka

Arthur, jeho bratr

Natalie, jeho dcera

Sidney, jeho otec

Stewie, Sidneyho bratr

Rose, Sidneyho sestra

Harry, její manžel

Fabiana Melendezová, Sidneyho bývalá hospodyně

Diego, její syn

Michelle, Arthurova momentální přítelkyně

Greg, Nataliin přítel

Stiles, lékař

Ramirezová, zdravotní sestra

Jay Leventhal

Meyers, lékař

Číšník

Jessica, Arthurova dcera

V BRNĚ LÁKAJÍ EVROPSKÉ PREMIÉRY

Vít Závodský 16. leden 2017 zdroj Týdeník Rozhlas

...Z jiného soudku čerpá první kontinentální uvedení „černé“ komedie Ryba potmě. (…) Nedlouhou, zručně zkonstruovanou „sitcomovou“ předlohu vtipných replik rámuje nemocniční prostředí. Smrt hlavy početné rodiny odstartuje trapné dědické tahanice několika generací rozhádaných sobců, kde zaujmou temperamentní, sexuálně harašivá vdova Glorie (Zdena Herfortová), ušlápnutý smolařský syn Norman (Viktor Skála) vedle egoistického bratra Arthura (Igor Ondříček) nebo portorická hospodyně Fabiana (Mária Lalková) s nebožtíkovým levobočkem Diegem (Jan Brožek)...

SITCOM S ČERNÝM HUMOREM

Lukáš Dubský 8. leden 2017 zdroj www.i-divadlo.cz/blogy

Hra Ryba potmě je pro brněnskou scénu dramaturgicky zajímavou volbou. Do Městského divadla Brno totiž dorazila jen rok a půl po premiéře v New Yorku a odbyla si tak tady svou evropskou premiéru. (…) Jedna rozvětvená rodina s poněkud pokřivenými vztahy může být nevytěžitelnou studnicí humoru. Ryba potmě ukazuje, proč je David v Americe tak populární – dokáže napsat krátké, dobře pointované dialogy, nebojí se ani trochu nekorektních vtipů. (…) Hlavní hrdina Norman Drexel je výborně napsaná postava. Viktor Skála ho dokázal podat jako člověka zmítajícího se mezi absolutní rezignovaností na svůj nepříliš úspěšný život a snahou bojovat o trochu respektu, kterou mu však bratr, matka, ani manželka neprojevují. Příležitost dokázala v roli panovačné Glorie využít Zdena Herfortová. (…)

 

RYBA POTMĚ

Vratislav Mlčoch 27. prosinec 2016 zdroj www.babocka.vram.cz

Zaplať Bůh za staré dobré, osvědčené modely veseloher. Pokud má autor aspoň trochu za ušima, nemůže nic zkazit, naopak. A Larry David je osvědčený a ostřílený autor sitcomů a veseloher, takže se máte nač těšit. Ten model? To se vezme skupina podivínů, možná až „pošuků“ se vzájemně nekompatibilními povahovými vlastnostmi, z nich se „uhňácá“ rodina a všichni se vystaví nějaké nenadálé, závažné, až osudové události, aby se jejich povahové vlastnosti pěkně nahatě projevily. A pak už záleží na vynalézavosti autora, aby repliky byly vtipné a neotřelé. (…) Dramaturg Jan Šotkovský ukořistil hru, na které ještě pořádně neoschnul inkoust, a tak sledujete hru v evropské premiéře v perfektním překladu Pavla Dominika a neméně perfektní režii Mikoláše Tyce. Viktor Skála s Igorem Ondříčkem jsou bratři „jak se patří“ a Zdena Herfortová jako jejich matka si roli užila a využila k nevídané expozici dominujícího mateřství a ženství, i když v tom není sama. Katarína Ptáčková a ostatní ženy jí v postupném semetrikovatění, které sebou přináší léta strávená v partnerském soužití, zdatně sekundují, a mužské role jsou příležitostí k vyřádění zejména pro Jana Mazáka a Zdeňka Junáka. Premiéra se vydařila a troufám si předvídat, že reprízy budou ještě lepší. (…)

 

RYBA POTMĚ

Luboš Mareček 22. prosinec 2016 zdroj ČRo3 Vltava

(…) Autorem divadelní hry Ryba potmě je Larry David, známý americký stand-up komik a sitcomový autor, který s Rybou potmě debutoval loni ve svých šedesáti osmi letech na Broadwayi jako divadelní autor. (…) Výsledkem je opravdu svižně napsaná situační komedie, která prozrazuje, že autor má se sitcomy bohaté zkušenosti. To se dá odečíst nejen ze žánru, ale také z komedie plné vtipných dějových zápletek z obyčejného domovského či nemocničního prostředí. Z toho, jak je komedie konstruovaná a dialogy v ní napsané, je navíc jasně vidět autorův cit pro timing a pointu. (…) Na výsledku bylo vidět, že režie se zcela zdůvěřila textu a snaží se otevírat a rozehrávat všechny jeho možnosti a valéry. To je samozřejmě správně, protože hra je napsána dobře a není třeba ji vylepšovat či domýšlet nějakými režijními cingrlaty, což Tyc se svým týmem naštěstí nedělá. Před brněnským publikem tak běží svižná komediální inscenace, jejíž tempo skvěle podtrhuje hudba Jiřího Hájka volně si pohrávající se židovskými názvuky. Tyc se snaží diváka bavit zejména pečlivým rozkladem a kolorováním jednotlivých charakterů a vztahů (…) Skála podává svého Normana jako roztržitého neurotického hrdinu s odzbrojující přímočarostí člověka, který se ve všem hodně „plácá“. Tyto komediální nemotory si Skála zkusil už mnohokráte předtím a je vidět, že mu tento „šuplík“ více než sedí. Kdo ovšem večeru nasazuje skutečnou korunu zábavné záležitosti, je Zdena Herfortová. Tento nesmírně živý a spontánní komediální projev je v jedné optice hereckým uragánem a z jiného úhlu nesmírně precizovanou ukázkou výkonu, z nějž prýští letité zkušenosti jak vše intonovat, jak načasovat repliku, ale aby vše vypadalo přirozeně a jakoby samovolně. Ale v inscenaci se dočkáte i zajímavých hereckých miniatur, ať je to Mária Lalková jako Fabiana Melendezová z Portorika nebo rázná manželka hlavního hrdiny Brenda, jak ji úsečně, ale přesně hraje Katarína Ptáčková. (…) Tycova inscenace Ryba potmě je svižnou podívanou, která se opírá o zajímavý text a stejně tak směrem k žánru o poměrně velké obsazení napříč skutečně všemi generacemi. Jistě bude divácky vítaným zpestřením repertoáru zdejší Činoherní scény. (…)

 

SITCOM PO AMERICKU NA JEVIŠTI V BRNĚ

Jiří P. Kříž 22. prosinec 2016 zdroj Právo

(…) Ryba potmě se dotýká závažných problémů. (…) Umře v ní hlava rodiny, na kterou pak prozrazují pohřební a dědické dny, že to nebyl žádný suchar. Dědicové se nemohou shodnout, kdo se bude starat o vdovu, tedy o matku. Epizody se kupí, vrší, zápletky se zauzlují i rozplétají. Je to takové jadrné, moderně prostořeké, žádná situační trapnost nikomu na jevišti není cizí. Všichni pěkně řádí a skoro nejvíc neunavitelná Zdena Herfortová v roli zmíněné vdovy Glorie – nomen omen. Vidět tuhle herečku na jevišti bývala, je a bude vždycky velká radost. A protože má k ruce v rolích nezvedených synků Viktora Skálu (Norman Drexel) a Igora Ondříčka (jeho bratr Arthur) a protože v dalších rolích zasvítí také Jan Mazák, jehož nebožtíkův bratr Stewie je tak trochu strýc Pepin, nebo Zdeněk Junák, je to sranda. Nezklamou vás ani Ptáčková, Fialová, Lalková, Milfajtová, Blahuta a další. (…)

 

ČESKÁ PREMIÉRA ČERNÉ SITCOMOVÉ KOMEDIE

Peter Stoličný 19. prosinec 2016 zdroj www.i-divadlo.cz

Dramaturgie Městského divadla v Brně velmi pružně sáhla po nové komedii broadwayské provenience. Vždyť světová premiéra hry Larryho Davida Fish in the Dark (v českém překladu Ryba potmě) se odehrála před rokem a půl. (…) Uvést momentálně nejslavnější americkou činohru na evropském jevišti je bezpochyby majstrštyk dramaturgie MdB. (…) Objevila komedii, ve které umírá otec rodiny a příbuzní se, jak jinak, hádají. Ani ne tak o dědictví jako o to, s kým teď bude bydlet nesnesitelná matka. Série černo-humorných situací se střídá jedna za druhou. Syn Norman (Viktor Skála) nakonec souhlasí, že bude matka Glorie (Zdena Herfortová) bydlet na čas u nich, ovšem jeho žena Brenda (Katarína Ptáčková) se s matkou příkladně nesnáší. Do toho ještě vstupuje služka Manuela (Mária Lalková), která, jak se po smrti otce zjistí, s ním měla poměr a „děťátko“ Diego (Jan Brožek) je teď mladý poslušný muž. A jiné zájmy má bratr mrtvého Stewie (Jan Mazák), úplně jinde je druhý syn Arthur (Igor Ondříček) a jeho drzá dcera Natálie (Kateřina Marie Fialová) a ještě drzejší milenka Michelle (Sára Milfajtová). Ještě do toho má co říct sestra mrtvého Rose (Erika Kubálková) a její robustní manžel Harry (Zdeněk Junák). (…) Nebyl by to provokatér Larry David, aby nedotáhl černou komedii až do absurdních konců. A diváci se smějí, protože to je vyextrahovaný, ničím nezatížený černý humor. Režisér Mikoláš Tyc využil bohaté herecké možnosti ansámblu MdB. Každý si s chutí „střihnul“ svou roli. Neuvěřitelně energická Zdena Herfortová i Sidneyho bratr Jan Mazák, vždy robustní Zdeněk Junák nebo Mária Lalková, která hraje starostlivou sloužící a Diegovu mámu příkladně. Že jsou Viktor Skála nebo Igor Ondříček bezvadní, to není třeba zdůrazňovat. Ale takto bychom mohli chválit a chválím všechny protagonisty. Tvořili ucelený tým, který jistě i díky režii svižně vedli komedii od začátku do konce. (…) Městské divadlo v Brně má tedy nový povedený kus, který se jistě na repertoáru udrží dlouho.

 

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->