Osmyčky

Osmyčky

  • Žánr Činohra
  • Scéna Činoherní scéna
  • Premiéra15. září 2018
  • Délka představení2:40 hod.
  • Počet repríz20
  • Cena 450 - 480 Kč

rekapitulační leporelo

Kdo by neznal pojem „osudové osmičky českých dějin“? Osvědčený autorský tým libretistů Stanislava Slováka, Jana Šotkovského a Petra Štěpána s hudebním skladatelem Karlem Cónem si v jubilejním roce 2018 – po několika svých kusech inspirovaných historickými událostmi – rozhodl posvítit na českou historii jako celek. Od vstupu Čechů na Říp (který se jistě musel odehrát v nějakém „osmičkovém“ roce) až po nejsoučasnější současnost putujeme s komediantskou skupinou napříč českými dějinami. Osmyčky jsou kabaretně laděná, rozmarná féerie s písněmi, která nasvěcuje české dějiny z nečekaného, hořkého i humorného pohledu. Tématem inscenace ovšem nejsou pouze léta jako 1108, 1278, 1348, 1648, 1848, 1918, 1948, 1968, ale i ty „osmičkové“ roky, v kterých se zdánlivě nestalo nic důležitého (věděli jste, že roku 1888 byl založen Klub českých turistů?). Našimi průvodci historií malého národa budou dva stálí souputníci českého národního osudu, „blaničtí rytíři naruby“, pánové Udavač a Zatykač, kteří – jak se postupně ukáže – stáli v pozadí většiny významných událostí v historii českého národa a neváhají svou pravdu hájit i před božím soudem. 

Asistent režie

Hudební nastudování

Choreografie

Asistent choreografie

Scénické projekce

  • Petr Hloušek

Světelný design

  • David Kachlíř

Čeněk Udavač

Marcel Zatýkal

Bůh, Ježíš, Ďábel, T.G. Masaryk, praotcové, Vesna, Přemysl, Libuše, Karel IV., lechové, vladykové, hrabata, knížata, významné historické postavy i prostí obyvatelé země české

Lid obojího pohlaví

OSMYČKY MÍCHAJÍ PRAVDU S FIKCÍ

Markéta Stulírová 26. září 2018 zdroj Brněnský deník

Mistra Jana Husa upálili omylem a vítězství v Naganu předznamenaly nařezané hokejky. Českou zemi si praotec Čech vybral pod nátlakem praktik z telemarketingu a Ježíšovo poselství svět zahltilo nikoliv skrze víru, ale kvůli touze po penězích. Historickými milníky (nejen) českého národa provádí nové divadelní leporelo Osmyčky. (…) Činoherní titul hýří vtipem a sehranými hereckými výkony, autoři se nebojí politické satiry a navazují na někdejší kabaretní revue. Autorský tým Cón-Štěpán-Šotkovský-Slovák rekapituluje osmičková výročí s humorem, nadhledem a ironií – s názorem, že letopočty končící osmičkou jsou pro Čechy a Moravany osudové. Velmi volně převyprávěným opisem dějin poukazují na byrokracii, vychytralost a lenost národa. A aby sled událostí nebyl příliš fádní, včlenili do historických faktů smyšlenky, mystifikace a četné odkazy k Brnu. Pohrávají si s divákem, baví ho, znejišťují. (…) Události napříč historií v Osmyčkách propojují figury Čeňka Udavače a Marcela Zatýkala. Postavy veskrze negativní, avšak s „měkkým srdcem“, sehraně ztvárňují Michal Isteník a Petr Štěpán. (…)

 

ŠLEHAČKA ZE SAMÝCH OSMIČEK A SMYČEK

Jiří P. Kříž 26. září 2018 zdroj Právo

Již při pohledu na čtyřlístek autorů rekapitulačního leporela Osmyčky v Městském divadle Brno měli bychom tušit nevídaný, neslýchaný, kolosální a objevný hold všem osmičkám, smyčkám, přesmyčkám, myčkám, oprátkám i kličkám českých dějin. Považte: Karel Cón, Stanislav Slovák, Jan Šotkovský, Petr Štěpán. Co jméno, to záruka cesty od prvního plánu ke kabaretní poezii a satiře. V hudbě i ve slově. (…) Kdo stál u podpalu Husovy hranice, kdo ohněm zničil Komenského knihovnu v Lešně, kdo škrtnul zápalkou k požáru Národního divadla? Odhalí to živými vstupy a všem dobře známým, srozumitelným žargonem moderátorka a reportéři TV. Chcete se dovědět, kteří developeři střelili praotci Čechovi pozemky bez moře, zjistit IQ Přemysla Oráče, nebo kde se vzali, tu se vzali Velkomoravané Svatopluk a jeho tři synové, a jak to dopadlo s jejich třemi pruty? Hrňte se na Osmyčky. (…)

Jiří P. Kříž, Právo, 26. 9. 2018

OSMYČKY V MDB: KLUCI SE NA ČESKÝCH DĚJINÁCH OPRAVDU VYŘÁDILI!

Vítězslav Sladký 23. září 2018 zdroj www.musical-opereta.cz

(…) Pustit se v dnešní době do historicko-politické satiry, to chce hodně odvahy. Ale pánům Slovákovi, Šotkovskému, Štěpánovi a Cónovi nechyběla. (…) Všichni se totiž na své hře s českou historií, pojatou až krutě sarkasticky, neuvěřitelně vyřádili. Dvaapůlhodinová hudební féerie je ohňostrojem nápadů. Vřídlem humoru, které je snad nevyčerpatelné. (…) Pro mě (a snad i většinu diváků) se jednalo o vrcholně zábavnou show, která byla často „na hraně“, ale nikoli „za hranou“. (…) Většina výjevů z našich dějin nepostrádá doslova hurónský humor, excelentní je například baletní scéna Přemysla Otakara, nádherně karikovaná Třetí pražská defenestrace s ústředním songem Pa dam, pa dam, Padám nebo obraz českého pekla. (…) Celou hru provází melodie Karla Cóna, které s neodolatelným vtipem parafrázují řadu známých písní. První jednání například rámuje melodie Převleč kabát (Přejdi Jordán). Režie nové hudební komedie Osmyčky se ujal jeden z jejích autorů Stanislav Slovák. (…) V typických českých charakterech Čeňka Udavače a Marcela Zatýkala excelovali Michal Isteník s Petrem Štěpánem. Co scéna, to brilantní výkon nahlížený pohledem „malého Čecha“. Ženský element zastoupila především coby ambiciózní novinářka Sabina (a další postavy) výrazná a krásně zpívající Radka Coufalová. Zemité postavy ztvárnil s obvyklým šarmem Ladislav Kolář, nejrůznější bojovníky, chasníky, komunisty a postkomunisty Ondřej Halámek, Jiří Ressler, Jakub Uličník, Dušan Vitázek, Martin Tlapák a další. Všichni prokázali, že jsou hraví, muzikální a vtipní. Že dokáží tvořit a pointovat. (…)

 

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací