Osmyčky

Osmyčky

  • Žánr Činohra
  • Scéna Činoherní scéna
  • Premiéra15. září 2018
  • Délka představení2:40 hod.
  • Počet repríz77
  • Cena 520 - 560 Kč

rekapitulační leporelo

Kdo by neznal pojem „osudové osmičky českých dějin“? Osvědčený autorský tým libretistů Stanislava Slováka, Jana Šotkovského a Petra Štěpána s hudebním skladatelem Karlem Cónem si v jubilejním roce 2018 – po několika svých kusech inspirovaných historickými událostmi – rozhodl posvítit na českou historii jako celek. Od vstupu Čechů na Říp (který se jistě musel odehrát v nějakém „osmičkovém“ roce) až po nejsoučasnější současnost putujeme s komediantskou skupinou napříč českými dějinami. Osmyčky jsou kabaretně laděná, rozmarná féerie s písněmi, která nasvěcuje české dějiny z nečekaného, hořkého i humorného pohledu. Tématem inscenace ovšem nejsou pouze léta jako 1108, 1278, 1348, 1648, 1848, 1918, 1948, 1968, ale i ty „osmičkové“ roky, v kterých se zdánlivě nestalo nic důležitého (věděli jste, že roku 1888 byl založen Klub českých turistů?). Našimi průvodci historií malého národa budou dva stálí souputníci českého národního osudu, „blaničtí rytíři naruby“, pánové Udavač a Zatykač, kteří – jak se postupně ukáže – stáli v pozadí většiny významných událostí v historii českého národa a neváhají svou pravdu hájit i před božím soudem. 

Upozornění: V představení se používají tabákové výrobky.

Ve veřejných prostorách Městského divadla Brno se samozřejmě nekouří. V případě užití tabákových výrobků na jevišti v rámci předepsané herecké akce jde o umělecké dílo, které požívá ochranu nedotknutelnosti ve smyslu autorského zákona. Cigareta je tak považována za rekvizitu. Používání cigaret, a to i elektronických, v již zrealizovaných představeních je považováno za umělecký efekt, který zatím nelze jinak nahradit. Nejedná se o kouření cigaret či dalších tabákových výrobků, ale o umělecké ztvárnění této činnosti.

Asistent režie

Hudební nastudování

Choreografie

Asistent choreografie

Světelný design

  • David Kachlíř

Scénické projekce

  • Petr Hloušek

Čeněk Udavač

Marcel Zatýkal

Bůh, Ježíš, Ďábel, T.G. Masaryk, praotcové, Vesna, Přemysl, Libuše, Karel IV., lechové, vladykové, hrabata, knížata, významné historické postavy i prostí obyvatelé země české

Lid obojího pohlaví

OSMIČKOVÁ PŘESMYČKA BAVÍ DIVÁKY MĚSTSKÉHO DIVADLA

(tr) 17. říjen 2018 zdroj www.brnozurnal.cz

(…) Karel Cón, Petr Štěpán, Jan Šotkovský a Stanislav Slovák (…) vymysleli pro stoletou oslavu skvělý název – Osmyčky, tedy přesmyčku českého (i československého) osudového čísla osm. (…) Petr Štěpán vytváří jednu ze dvou ústředních postav, Marcela Zatýkala. Sekunduje mu Michal Isteník coby Čeněk Udavač. A tato dvojice, označená samotnými autory jako „blaničtí rytíři naruby“, prostupuje celou inscenací. (…) Po televizním úvodu se rozehraje féerie nápadů, k čemuž české dějiny dávají nepřeberné možnosti. (…) Tleská se po baletní scéně Přemysla, po scéně Třetí pražské defenestrace z roku 1618 s ústředním songem Pa dam, pa dam, Padám, slovním humorem oplývá úvodní hraná scéna příchodu k Řípu, kdy odcházejí nespokojení Rus a Lech, zatímco praotec Čech zůstane, i když se mu místo příliš nezamlouvá. Přesvědčí ho až ústřední dvojice, tentokrát jako mazaní šíbři nabízející místo pro budoucí zemi za výhodnou cenu. V inscenaci se vyřádí osm postav, jen jediná je ženská, hraje Radka Coufalová. Nejprve je Vesnou, družkou praotce, potom investigativní novinářkou Sabinou, které se dostal do rukou přísně tajný materiál odhalující zásadní spiknutí, za nímž stojí Čeněk Udavač a Marcel Zatýkal. (…) Režisér Stanislav Slovák hýří výbornými nápady, určitě ho mnohé napadly již při psaní hry. Pestrou a také rychle se měnící scénu Jaroslava Milfajta doplňují projekce a předtáčky osvědčeného Petra Hlouška.

 

OSMYČKY, TOTÁLNÍ UNFÉERIE Z DĚJIN NÁRODA ČESKÉHO

Peter Stoličný 5. říjen 2018 zdroj www.kultura21.cz

(…) V brněnském Městském divadle se představili místní autoři, kteří už mají za sebou několik inscenací. (…). Režisér, herec a textař Stanislav Slovák, dramaturg Jan Šotkovský, herec a textař Petr Štěpán, hudební skladatel a dirigent Karel Cón u příležitosti osmičkových výročí připravili divákům nevšední zážitek. (…) Je tady politický kabaret. Znovuzrozený, znovu radostně objevený. Především je to taky návrat k poezii, k hudbě. (…) Protagonisty, kteří se pohybují celými dějinami, jsou Čeněk Udavač (Michal Isteník) a Marcel Zatykal (Petr Štěpán). Oba hrají své role odporných kreatur neuvěřitelně věrně, ve svých záporných postavách se vyžívají a vzájemně doplňují. (…) Jediná žena v ansámblu je Radka Coufalová, výborně zpěvně disponovaná, herecky samozřejmě taky. (…)

 

OSMYČKY ZAHÁJILY NOVOU SEZÓNU MĚSTSKÉHO DIVADLA BRNO V RYTMU DOBRÉHO HUMORU

Jaroslav Štěpaník 3. říjen 2018 zdroj www.novinky.cz

Zrcadlo humorné nadsázky, ironie a satiry historickým osmicím na českém kolečku nastavil autorský tým z Městského divadla Brno. (…) Hra o českých osmách na kolečku dějin se autorskému týmu povedla, zařadila se k jeho vůbec nejzdařilejším. (…) Tentokrát snad i víc než dříve uvolnili svou fantazii a kreativitu. Obrazy z vybraných historických osmiček nabízejí nečekaná spojení s invencí a vtipem. (…) Hlavní zásluhu však mají Čeněk Udavač (M. Isteník) a Marcel Zatýkal (P. Štěpán). (…) Čeněk a Marcel jsou vlastně ztělesněním slabých stránek národní povahy, které stojí v pozadí českých přešlapů a selhání, jsou jakýmisi tuzemskými ahasvery. (…) Vtipná inscenace plná nečekaných zvratů, situační komiky a slovního humoru je úspěšným příspěvkem MdB v roce kulatin mnoha českých osmiček. Nesporně osloví a pobaví širokou paletu diváků. (…) Je dobře, že autoři volili satiru, dnes nepříliš pěstovanou. (…) Některé z osmiček naší historie jsou osudovými, léta dusivými smyčkami. Osmyčky jako vtipná reflexe a česká léčba humorem svou troškou mohou být i ozdravnou „myčkou“ národní mysli.

 

OSMYČKY MÍCHAJÍ PRAVDU S FIKCÍ

Markéta Stulírová 26. září 2018 zdroj Brněnský deník

Mistra Jana Husa upálili omylem a vítězství v Naganu předznamenaly nařezané hokejky. Českou zemi si praotec Čech vybral pod nátlakem praktik z telemarketingu a Ježíšovo poselství svět zahltilo nikoliv skrze víru, ale kvůli touze po penězích. Historickými milníky (nejen) českého národa provádí nové divadelní leporelo Osmyčky. (…) Činoherní titul hýří vtipem a sehranými hereckými výkony, autoři se nebojí politické satiry a navazují na někdejší kabaretní revue. Autorský tým Cón-Štěpán-Šotkovský-Slovák rekapituluje osmičková výročí s humorem, nadhledem a ironií – s názorem, že letopočty končící osmičkou jsou pro Čechy a Moravany osudové. Velmi volně převyprávěným opisem dějin poukazují na byrokracii, vychytralost a lenost národa. A aby sled událostí nebyl příliš fádní, včlenili do historických faktů smyšlenky, mystifikace a četné odkazy k Brnu. Pohrávají si s divákem, baví ho, znejišťují. (…) Události napříč historií v Osmyčkách propojují figury Čeňka Udavače a Marcela Zatýkala. Postavy veskrze negativní, avšak s „měkkým srdcem“, sehraně ztvárňují Michal Isteník a Petr Štěpán. (…)

 

ŠLEHAČKA ZE SAMÝCH OSMIČEK A SMYČEK

Jiří P. Kříž 26. září 2018 zdroj Právo

Již při pohledu na čtyřlístek autorů rekapitulačního leporela Osmyčky v Městském divadle Brno měli bychom tušit nevídaný, neslýchaný, kolosální a objevný hold všem osmičkám, smyčkám, přesmyčkám, myčkám, oprátkám i kličkám českých dějin. Považte: Karel Cón, Stanislav Slovák, Jan Šotkovský, Petr Štěpán. Co jméno, to záruka cesty od prvního plánu ke kabaretní poezii a satiře. V hudbě i ve slově. (…) Kdo stál u podpalu Husovy hranice, kdo ohněm zničil Komenského knihovnu v Lešně, kdo škrtnul zápalkou k požáru Národního divadla? Odhalí to živými vstupy a všem dobře známým, srozumitelným žargonem moderátorka a reportéři TV. Chcete se dovědět, kteří developeři střelili praotci Čechovi pozemky bez moře, zjistit IQ Přemysla Oráče, nebo kde se vzali, tu se vzali Velkomoravané Svatopluk a jeho tři synové, a jak to dopadlo s jejich třemi pruty? Hrňte se na Osmyčky. (…)

Jiří P. Kříž, Právo, 26. 9. 2018

OSMYČKY V MDB: KLUCI SE NA ČESKÝCH DĚJINÁCH OPRAVDU VYŘÁDILI!

Vítězslav Sladký 23. září 2018 zdroj www.musical-opereta.cz

(…) Pustit se v dnešní době do historicko-politické satiry, to chce hodně odvahy. Ale pánům Slovákovi, Šotkovskému, Štěpánovi a Cónovi nechyběla. (…) Všichni se totiž na své hře s českou historií, pojatou až krutě sarkasticky, neuvěřitelně vyřádili. Dvaapůlhodinová hudební féerie je ohňostrojem nápadů. Vřídlem humoru, které je snad nevyčerpatelné. (…) Pro mě (a snad i většinu diváků) se jednalo o vrcholně zábavnou show, která byla často „na hraně“, ale nikoli „za hranou“. (…) Většina výjevů z našich dějin nepostrádá doslova hurónský humor, excelentní je například baletní scéna Přemysla Otakara, nádherně karikovaná Třetí pražská defenestrace s ústředním songem Pa dam, pa dam, Padám nebo obraz českého pekla. (…) Celou hru provází melodie Karla Cóna, které s neodolatelným vtipem parafrázují řadu známých písní. První jednání například rámuje melodie Převleč kabát (Přejdi Jordán). Režie nové hudební komedie Osmyčky se ujal jeden z jejích autorů Stanislav Slovák. (…) V typických českých charakterech Čeňka Udavače a Marcela Zatýkala excelovali Michal Isteník s Petrem Štěpánem. Co scéna, to brilantní výkon nahlížený pohledem „malého Čecha“. Ženský element zastoupila především coby ambiciózní novinářka Sabina (a další postavy) výrazná a krásně zpívající Radka Coufalová. Zemité postavy ztvárnil s obvyklým šarmem Ladislav Kolář, nejrůznější bojovníky, chasníky, komunisty a postkomunisty Ondřej Halámek, Jiří Ressler, Jakub Uličník, Dušan Vitázek, Martin Tlapák a další. Všichni prokázali, že jsou hraví, muzikální a vtipní. Že dokáží tvořit a pointovat. (…)

 

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->