Medicus

Medicus

 • Žánr Muzikál
 • Scéna Hudební scéna
 • Premiéra22. říjen 2022
 • Délka představení0:00 hod.
 • Počet repríz0
 • Cena 640 - 680 Kč

muzikál podle bestselleru RANHOJIČ Noaha Gordona, česká premiéra

V listopadu roku 2021 zemřel ve věku 95 let americký spisovatel Noah Gordon. Do dějin světové literatury vstoupil především svou trilogií Dynastie Coleových, která se velmi podrobně a poučeně zabývá dějinami lékařství. Nejznámější je pravděpodobně hned první díl, román u nás známý jako Ranhojič z roku 1987 (následovala volná pokračování Šaman (1992) a Lékařka (1995)). Podle Ranhojiče byl v roce 2013 natočen i celosvětově úspěšný německý film s Tomem Paynem a Benem Kingsleym v hlavních rolích.

Titulní postavou tohoto výjimečného příběhu je Rob Cole, anglický křesťanský chlapec, který se dokáže v těžkých podmínkách 11. století vydat na cestu přes celou Evropu až na Dálný východ do města Isfahánu, aby se zde naučil umění lékařství. Motivací pro toto neobvyklé rozhodnutí jsou pro něj zkušenosti z raného dětství, kdy kvůli nedostatečným znalostem o lidském těle přijde jak o matku, tak o další blízké. Setkává se nejprve s bradýřem, který ho zasvětí do primitivního způsobu léčení, díky němuž ale brzy pochopí, že důležitější než vydělat víc peněz, je naučit se skutečnému lékařskému řemeslu. Na své dlouhé a nebezpečné pouti za poznáním, na níž se musí v nepřátelském prostředí vydávat za žida, najde nejen požadované učení, ale i životní lásku.

Kniha se stala inspirací pro španělské autory, kteří v roce 2018 uvedli v divadle Nuevo Apolo v Madridu premiéru muzikálu El Médico. Nápad zpracovat tuto látku pro hudební divadlo vznikl v hlavě hudebního skladatele Ivána Macíase, který spolu s producentem Pablo Martínezem kontaktoval Michaela Gordona, syna a agenta spisovatele. Ten byl po poslechu několika prvních hudebních ukázek natolik nadšený, že se rozhodl autory spojit přímo se svým otcem. I toho Macíasova hudba okamžitě přesvědčila, a proto udělil svolení svůj román do muzikálové podoby zpracovat. Muzikál se stal ve Španělsku okamžitě veleúspěšným a my jsme rádi, že jej budeme moci představit našemu publiku v české premiéře.

Autor

 • Noah Gordon
 • Félix Amador
 • Iván Macías

Dramaturg

Hudební nastudování

Sbormistr

Korepetice

Choreografie

Asistent choreografie

Asistentka pro dětské role

 • Lucie Bergerová

Úprava

 • Stanislav Moša

Produkce

 • Zdeněk Helbich

Světelná režie

 • David Kachlíř

Klavírní výtah

 • Dan Kalousek

Umělecký záznam a střih představení

 • Dalibor Černák

Zvuková režie

 • Filip Barák

Plakát

 • Tino Kratochvil, Petr Hloušek

Projekce

 • Petr Hloušek

Rob Cole (dospělý)

Rob Cole (chlapec), Rob James Cole (syn Roba Coleho)

Agnes Coleová, Robova matka

Quandrasseh, vezír

Karim, student lékařství

Mirdin, student lékařství

Edgar Thorpe, slepec

Merlin, židovský lékař

Wiliam Cole

Dawwid

Anne Mary Coleová, Holčička

Bukerel, cechmistr

Pekařka Haverhillová, Služebná s knírkem, Madame, Měšťanka I., Židovka I., Žena s džbánem, Tanečnice I., Nakažená morem I., Ošetřovatelka I.

Paní Alwynová, Mlékařka, Editha, Londýňanka I., Měšťanka II., Židovka II., Trhovkyně I., Tanečnice II., Nakažená morem II., Ardis

Řeznice, Prostitutka II., Měšťanka III., Židovka III., Trhovkyně II., Tanečnice III., Nakažená morem III., Ošetřovatelka II.

Prodavačka ryb, Dívka na vdávání, Londýňanka II., Krásné děvče, Židovka IV., Muslimka I., Tanečnice IV., Nakažená morem IV.

Prostitutka I., Amelie Simpsonová, Měšťanka IV., Židovka V., Muslimka II., Tanečnice V., Nakažená morem V., Matka

Zelinářka, Paní Titeová, Žena I., Londýňanka III., Měšťanka V., Farah (Mirdinova žena), Židovka VI., Muslimka III., Tanečnice VI., Nakažená morem VI.

Prodavačka látek, Květinářka, Londýňanka IV., Emma Thorpeová, Židovka VII., Muslimka IV., Tanečnice VII., Nakažená morem VII., Děvče na ulici

Prodejce koření, Watson (pacient), Londýňan I., Měšťan I., Fritta (vůdce karavany), Voják I., Student I., Nemocný I., Nakažený morem I., Žid I., Mulláh I.

Farář Lowell, Opilec, Námořník II., Měšťan II., Tuveh (Žid), Voják II., Student II., Nakažený morem II., Žid II., Mulláh II.

Pekař Haverhill, Kejklíř, Londýňan II., Měšťan III., Meir (Žid), Zloděj, Voják III., Student III., Nakažený morem III., Žid III., Mulláh III.

Hrnčíř, Muž s kašlem, Londýňan III., Měšťan IV., Simón (Žid), Muslim, Voják IV., Student IV., Nakažený morem IV., Žid IV., Mulláh IV.

Řezník, Přítel opilce, Námořník I., Měšťan V., Tuarég I., Kuplíř, Otrok I., Student V., Nemocný II., Nakažený morem V., Žid V., Mulláh V.

Zelinář, Muž se zubem, Londýňan IV., Měšťan VI., Tuarég II., Otrok II., Student VI., Nakažený morem VI., Žid VI., Mulláh VI.

Tesař Tite, Nemocný muž, Londýňan V., Správce města, Poutník (Žid), Prodavač zlata, Vězeň, Student VII., Nakažený morem VII., Žid VII.

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->