The Addams Family

The Addams Family

 • Žánr Muzikál
 • Scéna Hudební scéna
 • Premiéra28. říjen 2023
 • Délka představení2:50 hod.
 • Počet repríz59
 • Cena 820 - 880 Kč

hororová muzikálová komedie

Tajemný ponurý dům v ústraní kdesi za městem blízko hřbitova. Tady žije poněkud svérázná rodina Addamsů, jejíž členové si libují ve strašidelném až morbidním humoru. Jejich nejoblíbenější barva je černá a za nejkrásnější věc na celém životě považují smrt. Každodenní hrůzostrašná rutina Addamsovy rodiny se však razantně změní, když si mladá Wednesday přivede svého nového přítele Lucase. Ba co víc? Na návštěvu do této démonické domácnosti mají zavítat i Lucasovi rodiče a zamilovaná Wednesday, která je jako vyměněná, požaduje po svých příbuzných, aby se chovali normálně. Jako normální lidé – tedy úplně jinak, než na co jsou zvyklí. Při společné večeři, kde dochází ke spoustě trapných výstupů, nakonec Wednesday, aby uklidnila situaci, oznámí, že se budou s Lucasem brát, což se všemi teprve pořádně zamává…

Členové podivné rodiny Addamsovy se poprvé objevili v roce 1938 v komiksu Charlese Addamse a jejich příběhy vycházely pak v časopise The New Yorker pět desetiletí až do autorovy smrti v roce 1988. Charles Addams za svůj život nakreslil přes 1 300 komiksů. V šedesátých letech se pak oblíbené postavičky dostaly i na televizní obrazovky v hraném seriálu, kde získaly jména, která jim zůstala dodnes. Následovalo pak několik animovaných seriálů a také celovečerních hraných filmů. Prozatím poslední animovaná filmová verze příběhů strašidelné i zábavné rodiny měla premiéru v roce 2019, v roce 2021 pak následoval druhý díl. V roce 2022 uvedla streamovací společnost Netflix s ohromným úspěchem prvních osm dílů seriálu Wednesday (režie Tim Burton, Gandja Monteiro a James Marshall). Seriál o chytré, sarkastické a trochu bezcitné slečně Addamsové má pokračovat druhou řadou v roce 2023.

Muzikálová adaptace vyšla z dílny broadwayských matadorů Marshalla Brickmana (mimo jiné stálého spolupracovníka Woodyho Allena) a Ricka Elice, kteří napsali libreto a hudbu. Písňové texty stvořil Andrew Lippa, autor písní k muzikálu Velká ryba (Big Fish). Muzikál mohli nejprve spatřit diváci v Chicagu v roce 2009, ovšem oficiální broadwayské premiéry se dočkal v divadle Lunt-Fontanne Theatre v New Yorku 8. dubna 2010. Brněnští diváci si užívají tuto velmi vtipnou, ironickou a lehce hororovou podívanou pro celou rodinu s notnou dávkou nadsázky a skvělými melodiemi, kterou uvádí Městské divadlo Brno na Hudební scéně v režii Stanislava Slováka.

Upozornění: V představení se používají tabákové výrobky.

Ve veřejných prostorách Městského divadla Brno se samozřejmě nekouří. V případě užití tabákových výrobků na jevišti v rámci předepsané herecké akce jde o umělecké dílo, které požívá ochranu nedotknutelnosti ve smyslu autorského zákona. Cigareta je tak považována za rekvizitu. Používání cigaret, a to i elektronických, v již zrealizovaných představeních je považováno za umělecký efekt, který zatím nelze jinak nahradit. Nejedná se o kouření cigaret či dalších tabákových výrobků, ale o umělecké ztvárnění této činnosti.

 Dovolujeme si upozornit  hypersenzitivní diváky, že v představení se používá pyroefektů!

Autor

 • Andrew Lippa
 • Marshall Brickman
 • Rick Elice

Asistent režie

Dramaturg

Hudební nastudování

Choreografie

Asistent choreografie

Plakát

 • Tino Kratochvil, Petr Hloušek

Masky

 • Jaroslav Milfajt

Umělecký záznam a střih představení

 • Dalibor Černák

Světelná režie

 • David Kachlíř

Notové materiály

 • František Šterbák

Produkce

 • Zdeněk Helbich

Scénické projekce

 • Petr Hloušek

Pyrotechnické efekty

 • Iveta Černá

Addamsovi řádí v Brně jako černá ruka

Vítězslav Sladký 7. listopad 2023 zdroj www.musical-opereta.cz

(…) Brněnští divadelníci si pro své nastudování opatřili nový překlad již ostřílené Zuzany Čtveráčkové, který je zpěvnější než ten pražský a zachovává více původních reálií. Například dcera Addamsových tady zůstává Wednesday a nestává se „pražskou Středou“, protože už prostá záměna tříslabičného slova za dvouslabičné nutně v textech tahá za uši. Vedle humoru situačního se vtip odehrává ve slovíčkách, a proto Zuzana Čtveráčková musela některé typické americké reálie nahradit jinými, aby je český divák pochopil. Úlohu měla trochu snazší v tom, že v nás americká kultura a anglická slovíčka rezonují více, jak před deseti a více lety. Vždyť kdo kdysi věděl, že existuje nějaký Halloween…? Nezastupitelnou úlohu v inscenačním týmu sehrál i zkušený dramaturg Miroslav Ondra, ostatně často zdůrazňuji, jak je dobré, že MdB tuhle profesi ctí, nezužuje ji jen na tvorbu tištěného programu a nepokládá ji za zbytečnou jako mnohé pražské scény.

Addamsova rodina v Brně

Peter Stoličný 6. listopad 2023 zdroj www.i-divadlo.cz/blogy

(…) V Městském divadle v Brně byl premiérován hudební příběh Addamsových 28. října 2023. V překladu Zuzany Čtveráčkové, na scéně Christopha Weyerse se režie ujal Stanislav Slovák. Dramaturgem byl Miroslav Ondra. Ponurou scénu v gotickém slohu navrhl Christoph Weyers a kostýmy Andrea a Adéla Kučerovy. Divák tedy viděl anglikánskou gotiku v plné kráse, ve které se temný příběh v nádherné nadsázce odehrával. 

Jistě i díky překladu Zuzany Čtveráčkové a režii Stanislava Slováka byl herecký výkon protagonistů vtipný a humorný, což v muzikách není vždy běžné. Pěvecké party a přirozený pohyb protagonistů na scéně jsou pro herce MdB docela samozřejmé. Žánr muzikálu je pro herce náročný. Všechny jeho složky musí do sebe přirozeně zapadat. Kdysi konstatoval náš, žel už nežijící odborník na hudební divadlo, dr. Ivo Osolsobě, že v muzikálu, když nestačí dialog, musí se to vyzpívat, když ani to nestačí, musí se to vyjádřit pohybem, aby se zase vše pak vrátilo k dialogu. Přesně to se podařilo pod režijním vedením protagonistů Stanislavu Slovákovi. The Addams Family byl po této stránce učebnicový muzikál. 

Hudební nastudování bylo, jak už je v tomto divadle zvykem, kvalitní, postarali se o to František Šterbák a Ema Javorová. Vše se dnes ozvučuje mikroporty a zvuková režie citlivě reagovala na hudbu i hlasové dispozice interpretů. Málokdy jsou slyšet tak vyrovnané zvukové parametry jako v tomto divadle. (…) Stanislav Slovák, původně herec, který navíc absolvoval na DiFa JAMU také režii, využil právě své mnohaleté herecké zkušenosti a znalost diváckých reakcí ke kreativnímu přístupu k příběhu. Slovák umí rytmizovat. Ví kde „šlápnout na pedál“ a kde „přibrzdit“, dokáže citlivě pracovat s tempem a rytmem. Výsledkem je pak pro diváky vděčná podívaná. 

Muzikál The Addams Family se v Brně povedl. A diváci to při závěrečném aplausu patřičně ocenili. 

Hororová muzikálová komedie o podivínské rodince Addamsových jako trefa do chutí a zájmu publika

Luboš Mareček 2. listopad 2023 zdroj www.mestohudby.cz

(…) Muzikálová adaptace této známé látky je dílem broadwayských matadorů Marshalla Brickmana (mimo jiné stálého spolupracovníka Woodyho Allena) a Ricka Elice, kteří napsali libreto. Hudbu a písňové texty stvořil Andrew Lippa, autor písní k muzikálu Velká ryba (Big Fish), který měl českou premiéru právě v Městském divadle Brno letos v dubnu. Muzikál The Addams Family ponejprve viděli diváci v Chicagu v roce 2009. (…) Brněnští divadelníci zachovali reálie i celý vizuální punc příběhu. Děj se odehrává v New Yorku, většinou v ponurém domě Addamsových, případně na blízkém hřbitově a v Central Parku. Christoph Weyers proto navrhnul černou dekoraci obrovského domu, v němž neustále rudě planou oči vsudypřítomným skulpturám ďáblů a démonů. Zdařilá scénografie umožňuje rychlými přestavbami měnit prostředí a má na sytý divácký zážitek stejně blahodárný vliv jako kostýmy Andrey a Adély Kučerových vycházející logicky z ikonických oblečků hororové rodinky. Nápaditě kostýmovaný je sbor mrtvolně bílých duchů. Režie Stanislava Slováka se snaží zdůraznit především zábavný rozměr kusu, v jehož brněnském provedení ale nezanikají také serióznější postřehy: že jen po tmě přichází světlo a do radosti a štěstí je občas se potřeba protrpět nebo alespoň z gruntu změnit. Slovákova inscenace se živým orchestrem šlape a její tříhodinová délka nabízí vtipnou, ironickou a lehce hororovou podívanou se skvělými melodiemi. Muzika je tady nesmírně hravá a její pomyslná nadlehčenost jde ruku v ruce s režijně rýsovanou nadsázkou story, kterou – protože jde o zavedenou značku – hrají pod anglickým názvem The Addams Family. (…) Hlavní roli Gomeze Addamse si pěvecky i tanečně s bravurou užil Alan Novotný, který svým hispánským temperamentem zaplavuje jeviště. Je to zdařilý a výrazný výkon. Podobně Svetlana Janotová jako jeho choť Morticia si vychutnává přesně vedenou, místy až komiksově zahranou nadsázku této postavy, její pěvecký projev je také bez kazu. Velkou malou hvězdou představení je potom Esther Mertová jako Wednesday, která tuto posmutnělou, zaláskovanou dívčinu drží na přesné herecké uzdě utrápené, ale sebevědomé pubescentky a na opravdu perfektním pěveckém projevu. V roli Alice se suverénním výkonem blýskla Lenka Janíková stejně jako Robert Jícha coby její muž Mal. Nu a huhňavé zvuky vyrážející Lurch Ladislava Koláře je nefalšovanou třešničkou na tomto hereckém muzikálovém dortu. Vznikla zábavná show, která i přes tematický hřbitovní rozměr nabízí zcela životný rozměr muzikálu…

The Addams Family je legrační horor

Jan Trojan 31. říjen 2023 zdroj www.brnozurnal.cz

Své pověsti skvělé muzikálové dílny nezůstává Městské divadlo Brno nic dlužno. V sobotu 28. října uvedlo v premiéře na Hudební scéně hororovou muzikálovou komedii o podivínské rodince Addamsových. Podívaná pro všechny generace; skvělá výprava, nápadité kostýmy, podmanivá hudba, herecké a pěvecké výkony. Pod anglickým názvem The Addams Family se mluví i zpívá v češtině, pohybujeme se ovšem v New Yorku někdy v minulém století.

(…) Představení stojí na dialozích tří dvojic. Gomeze a Morticie Addamsových. Na druhé premiéře, kterou jsem navštívil, hráli Jiří Daniel a Andrea Zelová. Jsou kouzelní. Hned vás uvedou do komedie, máte pocit, že vidíte oživený komiks. Hra má i vážnější momenty, napětí a zvraty. Oba perfektně zvládají mluvené slovo i zpěv. Daniel je šarmantní i noblesní, také Zelová nádherně zpívá a oslňuje i svým ženským půvabem a pohybem. Nejinak tomu nepochybně je i u alternujících Adama Kaňáka, Alana Novotného a u Svetlany Janotové a Terezy Navrátilové. Další dvojicí jsou Mal a Alice Beinekovi, rodiče Lucase, jehož hereckou partnerkou je Wednesday Addamsová. Druhá premiéra patřila Marku Kolářovi (alternace s Robertem Jíchou) a Lucii Bergerové (Lenka Janíková) a Šimonu Fikarovi (Adam nebo Josef Gazdíkovi) s Klárou Ondrůškovou, která se střídá s Esther Mertovou. Také oni potěší diváka písněmi plnými vášně i komediálními scénami. Vše se nakonec motá kolem nejmladší dvojice Wednesday a Lucase, dopadne to dobře, jako v americkém muzikálu. „Buď jako Addams a buď svůj!,“ zpívají v závěru všichni.

Milou komediální postavou je černě oděný majordomus Lurch, vlastně zombie s výrazně namaskovaným obličejem s tmavým zvýrazněním očí (jako všichni předkové Addamsových!). Chodí na vysokých dřevácích, jeho výšku prodlužuje umělá kštice a místo řeči za smíchu obecenstva nádherně chrčí. Autoři jej nicméně nechají zazpívat krásnou píseň. O roli se dělí špičkoví herci a zpěváci Igor Ondříček s Ladislavem Kolářem.

Do koloritu Addamsovic rodiny patří ještě stále něco glosující babička, romanticky laděný strýček Fester a kluk Pugsley, bratr Wednesday. V těchto postavách se střídají oblíbené herečky Marta Matějová s Evelínou Studénkovou (do babiček mají daleko, u maskérů krásně zestárly) stejně tak Oldřich Smysl s Tomášem Sagherem a Matyáš Mičulka s Kryštofem Helbichem nebo Petrem Horkým. Mičulka, jehož jsem viděl, se své role rozverného kluka zhošťuje s nadšením a milým zaujetím. Jeho hlas je zvučný a čistý, do mutování má ještě daleko.

Pro rychle se měnící scény využil již zdomácnělý Christoph Weyers pohyblivé makety architektury starého amerického města, určitě si porozuměl s režisérem Stanislavem Slovákem a s choreografem Martinem Packem. Scénu dokreslují projekce Petra Hlouška. Orchestr hraje pod taktovkou zkušené Emy Javorové nebo Františka Šterbáka, oba se podíleli také na přípravě sborových scén a vůbec na hudebním nastudování. Nový překlad se zachováním spousty vtipných replik pořídila Zuzana Čtveráčková.

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->