Prachy!

Prachy!

 • Žánr Činohra
 • Scéna Činoherní scéna
 • Premiéra16. prosinec 2023
 • Délka představení2:15 hod.
 • Počet repríz27
 • Cena 580 - 620 Kč

zběsilá fraška

Co byste dělali, kdybyste cestou domů v metru vyměnili náhodou svůj kufřík za jiný, v kterém by bylo tři čtvrtě miliónu liber? Henry Perkins, usedlý úředníček z londýnského předměstí, se rozhodne si tyto peníze nechat – a to navzdory tomu, že za nimi evidentně stojí zločin velkého kalibru. Jeho plán je jasný: dojet domů, naložit svou manželku Jean do prvního taxíku na letiště a s ní i penězi odletět někam, kde je skuteční majitelé kufříku nenajdou.

Okolnosti ovšem, jak tomu ve správné frašce bývá, stojí proti němu: Jean peče kuře na oslavu Henryho narozenin a nechce o okamžitém odcestování ani slyšet a na oslavu vzápětí dorazí Perkinsovic rodinní přátelé Vic a Betty, kteří nechápou, proč se celý večírek ruší. Henryho plán začnou navíc komplikovat dva policisté – jeden pragmaticky úplatný, druhý tvrdohlavě oddaný spravedlnosti – a nevhodně užvaněný taxikář. Postupně se všichni začnou vydávat za někoho jiného, lež se kupí na lež, opustit obývací pokoj směrem na letiště se stále nedaří a na obzoru se začíná objevovat tajuplný Kmotr, který se hodlá nekompromisně dožadovat svého kufříku…

Dílo Raye Cooneyho, klasika anglické frašky, je vždycky zárukou zběsilého situačního toboganu plného skvělé zábavy a Prachy! jsou mistrovskou ukázkou jeho schopnosti vytěžit z jediné situace neuvěřitelný kolotoč komediálního bláznění. Naši diváci si jistě připomenou nedávnou podařenou inscenaci jiné Cooneyho výtečné komedie, Dvojité rezervace. Nikoli náhodou uvádí i Prachy! na naše jeviště právě její režisér Stanislav Slovák.

Autor

 • Ray Cooney 

Asistent režie

Překlad

 • Pavel Dominik

Dramaturg

Úprava

 • Stanislav Slovák, Jan Šotkovský

Produkce

 • Zdeněk Helbich

Plakát

 • Petr Hloušek, Tino Kratochvil

Umělecký záznam a střih představení

 • Dalibor Černák

Světelná režie

 • David Kachlíř

Henry Perkins, úředník

Jean Perkinsová, jeho žena

Betty Johnsonová, rodinná přítelkyně

Vic Johnson, její manžel

Davenport, policista

Slater, policista

Bill, taxikář

Vždyť jde jenom o prachy. Cooneyova fraška v Brně je svižná i ztřeštěná zábava

Luboš Mareček 28. leden 2024 zdroj www.lidovky.cz

Dílo klasika anglické frašky Raye Cooneyho je zárukou zběsilé situační zábavy. Komedie Prachy!, kterou uvedlo Městské divadlo Brno na své Činoherní scéně, představuje mistrovskou ukázku autorovy schopnosti vytěžit z jediné situace neuvěřitelný kolotoč. Režisér Stanislav Slovák dokázal, že k uvedení této opravdu bláznivé švandy měl vše nutné: skvělé herce se spoustou nápadů, které se nebojí vytasit a rozehrávat.

(…) Bezmezně pobavit publikum bylo také jediné, hlavní Cooneyho autorské krédo. Prachy! nemají žádnou dlouhou expozici a po inscenátorech žádají jediné: udržet spád a rychlost děje, který se zároveň celou dobu odehrává jen v jediné kulise obývacího pokoje. Absence jakýchkoliv vizuálních triků ale umožňuje naplno rozvinout situační i slovní humor, které generují nečestně získané peníze. Záměny kufříků, z nichž jeden je nacpaný oním lupem, tady před zraky hlediště jen šroubuje ztřeštěnost a bláznivost situací.

Slovák s pomocí souboru rozehrává stále bláznivější story, jejíž grotesknost tady násobí jemné přehrávání zúčastněných. Sehraný soubor ukazuje, že tempo ani výrazové prostředky peprné frašky mu nejsou cizí. (…)

Žánr takto přesně poctili všichni, v čele s Alešem Slaninou v roli Henryho a  Andreou Zelovou coby jeho nevyrovnanou ženuškou. Tato zběsilá hra na kočku a myš plná nečekaných zvratů, v níž se oba manželské páry snaží pomocí falešných identit za každou cenu cizí peníze udržet, je v Brně zdařilou ukázkou opravdu svrchovaně naplněné zábavy, které v repertoáru divadelní scény na Lidické ulici věštím mnohaletou životnost.

 

Činoherní scénu MDB ovládly Prachy

Jan Trojan 21. prosinec 2023 zdroj www.brnozurnal.cz

Komediální fraška anglického autora byla dobrou volbou

(…) Ústřední dvojice ve složení Andrea Zelová a Aleš Slanina hraje tak, že do londýnského bytu druhé poloviny minulého století prostě patří. Divák má pocit, že se jakýmsi průzorem dívá do onoho prostředí, opravdoví jsou i ostatní herci. Rychle se střídají, jak se sluší na dobrou frašku. Nejdříve Lenka Janíková coby rodinná přítelkyně Betty Johnsonová a Petr Štěpán v roli jejího manžela. Až se trochu rozehraje absurdní děj, vejde policista Davenport v brilantním podání Jana Mazáka. Děj valí kupředu též policista Slater, jehož hraje Richard Pekárek. Patrik Földeši nečekaně a opakovaně vráží na scénu jako dotěrný taxikář, k rozuzlení dopomůže Ondřej Halámek coby obávaný kmotr… (…) Zelová si svoji hlasitou roli, i když ve svých proměnách nelehkou, zjevně užívá. Stejně jako její partneři. Všichni herci v této brněnské inscenaci prokazují své komediální vlohy a představení staví na vysokou interpretační úroveň. Petr Štěpán jako Vic Johnson je vážnějším, o to však legračnějším protějškem po celou dobu šokovaného Henryho. Aleš Slanina dává této postavě úžasný švih, dobrým nápadem jsou velké černé brýle. Betty Lenky Janíkové je líbezná, usměvavá, šarmantní, sebevědomá. (…) Andrea Kučerová oblékla postavy do nijak extravagantních, přitom slušivých kostýmů. Výtvarník Jaroslav Milfajt vytvořil jednu neměnnou scénu, obývacího pokoje Perkinsových v londýnském Fulghamu. Scénická hudba „kmenového“ a osvědčeného autora Daniela Kyzlinka ladí s nečekanými událostmi na jevišti, dobře se poslouchá. Pochvalu zaslouží i stavěči kulis, protože všechny dveře musí být fortelně upevněny, aby unesly zátěž častého otevírání – zavírání. Postavy chodí i běhají po jevišti jako v komediích oblíbeného Georgese Feydeaua.

Kdybyste komediální frašku Prachy! neviděli, nestane se nic. Pokud ji zhlédnete, budete se celý večer skvěle bavit a potěšíte i přátele, kterým tento kus doporučíte. Ostatně opus Ray Cooneyho jsme viděli na Činoherní scéně již před deseti lety rovněž v režii Stanislava Slováka, název zněl Dvojitá rezervace, repríz bylo pětašedesát! Stejný byl a je dramaturg, Jan Šotkovský.

Nekorektní frašku o balíku prachů zkušený ansámbl zvládá

Jana Soukupová 19. prosinec 2023 zdroj MF Dnes

Letos jedenadevadesátiletý britský dramatik Ray Cooney se celoživotně soustředí na divadelní frašky, a to jako herec i autor. Městské divadlo Brno tak po jeho kusech sahá opakovaně, čerstvě uvádí další jeho čistokrevnou „řachandu“ s názvem Prachy! v režii Stanislava Slováka.

Od příběhu středostavovského londýnského páru, v němž úředníček Henry sebere v metru omylem mafiánův kufřík nacpaný skoro dvěma miliony liber, nelze čekat nic hlubšího než sérii excentrických výstupů, záměn a omylů. Ty mají velice amatérsky zajistit, že se na nečekaném nálezu napakuje nejen Henry a jeho žena Jean, ale nakonec i jejich přátelé Betty a Vic včetně úplatného policisty Devenporta a taxikáře Billa.

Amatérské chování v prostředí těžkého zločinu ovšem svým postavám předepsal sám autor, herecký ansámbl v Městském v třeskutých komediích chodit umí a nikterak amatérsky si nevede. Stejně jako už velmi zkušený režisér a všichni další tvůrci této inscenace. Žánr tedy poctili všichni, v čele s Alešem Slaninou v roli Henryho a Andreou Zelovou coby jeho nevyrovnanou ženuškou. Jinak jde ovšem jen a jen o bláznivou zábavu, k jejímž kladům lze ovšem připsat zručný překlad Pavla Dominika a především skutečnost, že fraška vznikla už před třiceti lety – a nikoli v Americe, ale na Britských ostrovech.

Protože při představě, co by s výstupy, které si v této komedii utahují z gayů, opilců, ziskuchtivců, těžce chápajících, cizojazyčných cizinců, prosťáčků nebo policistů, provedla dnešní třeskutě liberální společnost, lze autorovi a inscenátorům připsat nějaké ty body navíc. A české, natož brněnské publikum s tím rozhodně žádný problém mít nebude.

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->