Vážení divadelní přátelé!

Každý rok před vás v tomto období předstupujeme s přehledem inscenací, které pro vás připravíme v následující divadelní sezóně. Neustále vznikají nové hry, dramatizace, komedie, dramata, muzikály, stále se z historie vynořují úžasná témata, která, byť mnohokrát na různých jevištích světa zpracovaná, přinášejí v nových inscenacích fascinující otázky, překvapivá vyznění a poskytují výjimečný prostor pro mimořádné herecké, pěvecké i taneční kreace. Ty jsou nakonec základem i kořením každé jednotlivé inscenace – interpretační výkony. A v našem divadle se můžete, věřte mi, setkat s tím nejlepším, co česká i světová jeviště nabízejí. Když budete například pročítat tyto řádky, budeme s napětím očekávat, jak dopadne nominace na Cenu Thálie Petra Gazdíka, uměleckého šéfa muzikálového souboru našeho divadla, zcela výjimečného herce a zpěváka, který byl na tuto cenu nominován za jeho naprosto ojedinělý výkon v roli Jeana Valjeana v muzikálu Bídníci. (Viděl jsem tuto inscenaci hned několikrát – mimo naši zemi i v Londýně a New Yorku a mohu potvrdit, že tamní kolegové ve stejné roli nebyli lepší.)  A není náhodou, že naše divadlo jako jediné v této zemi je opakovaně a tak často se svými představeními zváno k účinkování po celé Evropě – ročně se jedná o 150 - 200 představení!
 

Chystáme pro vás opět celkem 10 nových titulů. Z nich bude uvedeno pět na Činoherní scéně a pět na Hudební scéně našeho divadla. 
 

Novou divadelní sezonu otevřeme inscenací, na kterou se obzvlášť těším. Kdo by neznal a nebyl zamilován do legendárního filmu „Škola základ života“? Režisérka Hana Burešová je i autorkou dramatizace geniálního románu Jaroslava Žáka. 
 

Vždy, když mám tu čest starat se o své zahraniční hosty, neopomenu je zavézt do Moravského Krumlova, abych jim představil uchvacující dílo světově obdivovaného malíře Alfonse Muchy „Slovanská epopej“. Jsem nadšen z projektu, který pro naše divadlo připravuje režisér a scénograf Šimon Caban s hudebním skladatelem Alešem Březinou. Jeho obsahem bude právě zmíněné dílo, okolnosti jeho vzniku i osud geniálního a v jeho době zcela nedoceněného českého umělce Alfonse Muchy. Hudebně taneční inscenaci uvádíme ve světové premiéře pod názvem „Muchova epopej“.
 

Z hlubin dějin se pravidelně vynořuje jedno z nejvýznamnějších světových dramat Aischylova „Oresteia“. Provokující stejně jako strhující. V moderní adaptaci ji uvedeme v mé režii. 
    
 
Po úspěších muzikálů Čarodějky z Eastwicku a Bídníci přicházíme s dalším muzikálem londýnské autorské agentury Cameron Mackintosh Ltd. & Walt Disney. Mnozí jste viděli senzační, z významné části animovaný film Marry Poppins – pohádkově romantický muzikál. V naší zemi však zatím nikdy nebyla uvedena jeho divadelní muzikálová verze, kterou napsali P. L. Traversová, Richard Sherman, Robert Sherman, Julian Fellowes, George Stiles a Anthony Drewe. Tímto titulem v režii Petra Gazdíka navazujeme v české premiéře i na jiné naše pohádkové inscenace. 
    
 
Pravidelnou silvestrovskou komedií se v produkci našeho divadla stane kouzelná legrace s názvem „Dobře rozehraná partie“, kterou napsal rakouský autor žijící v Lichtenštejnsku Stefan Vögel o neobvyklých charakterech i situacích. V jedné z hlavních rolí se Zdenou Herfortovou ji bude režírovat Stanislav Slovák. 
    
 
Tajuplný gotický thriller? Napínavá historická detektivka? Mystický horor? Vzrušující výprava do estetického myšlení středověku? V každém případě světoznámý román proslulého italského filozofa a spisovatele Umberta Eca „Jméno růže“, který pro divadlo skvěle zdramatizoval Claus J. Frankl a který pro naše divadlo opět v české premiéře připraví režisér a ředitel pražského Divadla pod Palmovkou Petr Kracik, jehož prozatím poslední režií v našem divadle byl úspěšný muzikál „Cikáni jdou do nebe“.
    
 
Tak, jak jsme slíbili, přicházíme se Zdenkem Mertou s druhým dílem muzikálové „Osudové komedie“ s názvem „Očistec“. Tentokrát se bude jednat, tak jak je to v trilogiích obvyklé, o jiný žánr a to o komedii. Příběh o hledání smyslu naší lidské existence se převážně odehrává v ženském klášteře…
    
 
Stano Slovák jako režisér a s ním Jan Šotkovský jako spoludramatizátor uvedou ve světové premiéře na naše jeviště komický akční horror-western „Měsíční kámen“. Jedná se o dramatizaci románu napsaného pod pseudonymem Bourbon Kid vytvořeném v duchu filmů Quentina Tarantina. Inscenace si bude pohrávat s prvky thrilleru, akčního filmu, upírského horroru či westernu a bude se v ní střetávat asijské bojové umění šaolinských mnichů s proklatě rychlými pistolemi…
    
 
Obdobně horrovou komedií bude i následující muzikál Howarda Ashmana a Alana Menkena „Malý krámek hrůz“ pojednávající o lidožravé rostlině způsobem, který si dělá legraci z levných filmových hororů, milostných příběhů, sci-fi ale i sám ze sebe, uvedeme v režii Petra Gazdíka.
    
 
Poslední inscenací sezóny se stane další světově proslulý muzikál Franka Wildhorna a Leslie Bricusse „Jekyll a Hyde“. Od roku 1886, kdy Robert Louis Stevenson publikoval svou novelu Podivný případ doktora Jekylla a pana Hydea, vzrušuje tento příběh o tragickém rozpolcení jedné lidské bytosti mysl autorů, čtenářů i diváků po celém světě. Jeho uvedení v našem divadle souvisí s naší snahou předkládat vám to nejvýznamnější ze současné světové muzikálové produkce. Inscenaci uvedeme v mé režii.
    
 
Vězte, že se na naši práci těšíme a doufáme, že vy rovněž!
    
Nashledanou se s vámi ve vašem Městském divadle Brno za všechny kolegy těší
 
Stanislav Moša 9. 3. 2010
Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->