Vážení divadelní přátelé,

podobně jako v předcházejících letech vás v tomto čísle našeho časopisu seznámím s našimi plány, které budeme uskutečňovat v průběhu následující sezóny 2012/2013. Jsem nesmírně rád, že se naše inscenace, jejich tvůrci a v neposlední řadě i herci opakovaně stávají středem pozornosti jak v našem městě, tak i v republice a po dlouhá léta i v zahraničí. Vždyť jenom v loňském roce jsme v zahraničí odehráli 41 představení! A hned tři herci našeho divadla jsou nominováni na nejvyšší herecké ceny udělované v České republice za rok 2011, dva na Cenu Alfréda Radoka – Michal Isteník a Martin Havelka, a Dušan Vitázek za jeho fenomenální výkon v hlavní roli muzikálu Jekyll a Hyde na Cenu Thálie!!!
 
V nové sezoně tentokrát nazkoušíme celkem 9 inscenací, z nichž pět bude zastupovat v našem repertoáru hudební-muzikálové divadlo a čtyři inscenace pak divadlo činoherní. Sezonu otevřeme Senecovým básnickým dramatem „Faidra“ v režii a úpravě Hany Burešové. Hlavní roli bude hrát Helena Dvořáková, která za její ztvárnění v pražském Divadle v Dlouhé získala Cenu Alfréda Radoka.
 
Mnozí z vás si jistě vzpomínáte na filmový muzikál, který napsali autoři Jule Styne, Bob Merrill a Isobel Lennartová, „Funny girl“ s Barbrou Streisandovou a Omarem Sharifem v hlavních rolích, za nějž světoznámá herečka získala Oskara. V režii Pavla Fiebera z Německa uvedeme tento muzikál, plný již zlidovělých melodií, jako první hudební komedii v sezóně.
 
S kýmkoliv se v zahraničí dám do řeči a náš rozhovor přinese téma českého umění, všichni hned začnou vyprávět o svých nádherných zážitcích s romány Milana Kundery.  Mám ohromnou radost, že vám představíme jeho brilantní melancholickou komedii „Jakub a jeho pán“ v mé režii.
 
I další inscenaci budu režírovat já. Muzikál, který se jmenuje „Kočky“. Andrew Lloyd Webber napsal tento muzikál muzikálů na základě básnické sbírky Thomase Stearnse Eliota, nositele Nobelovy ceny za literaturu z roku 1948.
 
Poslední premiérou roku se pak stane tradiční silvestrovská komedie, kterou tentokrát bude bláznivá veselohra „Jezinky bezinky“. Jejím autorem jeJoseph Kesselring a pro naši zemi ji objevil na Broadwayi Jan Werich. Uvedeme ji v režii Petra Gazdíka, v hlavní roli se Zdenou Herfortovou.
 
Následovat bude dramatizace slavného románu Klause Manna „Mefisto“, která je dílem Ariane Mnouchkine. Vskutku ďábelský příběh o lidské schopnosti zaprodat svou duši bude u nás režírovat Petr Kracik.
 
Legendární příběh hrdiny „Zorra mstitele“ od Isabel Allende inspiroval hudební skupinu Gipsy Kings a jednoho z nejlepších londýnských hudebních aranžérů Johna Camerona, společně s autorem scénáře Stephenem Clarkem, aby představili tento příběh jako muzikál na West Endu 15. července 2008. Naše divadlo uvede muzikál „Zorro“ se skladbami v rytmu flamenca v české premiéře v režii Petra Gazdíka.
 
Magický muzikál „Pokrevní bratři“ Willyho Russella o neuvěřitelném osudu dvou bratrů – dvojčat uvedeme na Hudební scéně našeho divadla v mé režii.  
 
Poslední premiérou se stane hudební představení na Činoherní scéně v režii Stanislava Slováka. Komediální, ale i sociální muzikál „Donaha!“, který podle populárního britského filmu The Full Monty napsala dvojice amerických autorů Terence McNally a David Yazbek, tak uzavře sezónu 2012/2013.
 
Naše plány vyvěrají z našich snů, z představ, které si spřádáme nad texty zcela novými i těmi již legendárními, či nespravedlivě zapomenutými… z představ o tom, kteří konkrétní aktéři se v nich mohou představit v hlavních rolích a jak se s nimi ztotožní…, jaká bude výtvarná či hudební podoba každé jednotlivé inscenace. Avšak převod našich snů do materializované podoby, ona nádherná práce v přípravě s překladateli, úpravci, výtvarníky, muzikanty, dramaturgy, choreografy a pak během dílenských realizací a náročných zkoušek s účinkujícími teprve ukáže, zda-li se naše představy završí i na jevišti během onoho kouzelného svátku, který jsme si uvykli přes tisíciletí nazývat divadlem! Pro úspěšné výsledky našeho snažení tak, abyste odcházeli z našeho divadla spokojeni a nadšeni, činíme, jak jste si zajisté všimli, vše potřebné a někdy i nemožné. 
 
Společně se všemi kolegy z MdB se již dnes těšíme na všechny splněné sny, kterých si společně užijeme při nových představeních v sálech našich scén v nové sezóně 2012/2013!
 
 
Stanislav Moša 15. 3. 2012
Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->