Vážení divadelní přátelé,

obvykle vám právě s pomalu končící zimou představujeme nové inscenace, které pro vás budeme připravovat v průběhu následující sezóny 2018/2019. Nejinak je tomu i v roce letošním. Máme velkou radost, že se výsledky naší práce, a to již po dlouhé období, těší obrovské pozornosti nejenom v našem městě, ale i v naší republice a v zahraničí (uprostřed měsíce března nás například čeká premiéra muzikálové pohádky „Kráska a zvíře“ ve Vídni, která nastartuje turné 38 představení v Rakousku, Německu a Švýcarsku…). Herci našeho divadla získali opakovaně (!) významná celostátní ocenění. Daniel Rymeš byl nominován na Cenu Thálie za nejlepší mužský výkon v kategorii Muzikál za ztvárnění titulní role v muzikálu „Chaplin“ (jestli tuto cenu získá, budeme vědět na konci měsíce března), Petr Štěpán získal Cenu za nejlepší mužský herecký výkon na GRAND Festivalu smíchu v Pardubicích, kde naše inscenace autora René Levínského „Dotkni se vesmíru a pokračuj“ získala Cenu odborné poroty a režisérka inscenace Hana Burešová dostala Cenu za nejlepší režii. (Na tento festival je každoročně vybráno kole dvaceti nejlepších komediálních představení z celé České republiky…!) V Cenách magazínu Musical-opereta se naše divadlo objevilo, a to vícekrát, hned ve třech kategoriích, a to v souvislosti s Hanou Holišovou, která se stala druhou nejoblíbenější herečkou roku 2016; stejnou, tedy stříbrnou příčku, obsadil v kategorii Nejoblíbenější herec Lukáš Vlček, kterého bronzovým umístěním následoval Aleš Slanina. V první desítce se umístili ještě další tři naši herci Andrea Zelová, Jiří Mach a Dušan Vitázek. Pozornosti odborné poroty neunikly naše inscenace „TITANIC“ v režii Stanislava Moši a „Limonádový Joe“ v režii Petra Gazdíka, které jsou oceněny jako druhá a třetí Mimořádná inscenace roku 2016 v České republice.

Naše divadlo se stalo středem pozornosti nejenom v naší zemi, ale i u divadelníků z celého světa. Vy, kteří jste měli možnost navštívit některé z představení v divadelních Mekkách, Londýně či New Yorku, víte, že nepřeháníme, když říkáme, že jsou naše produkce s nimi přinejmenším srovnatelné…

V nové divadelní sezóně pro vás nazkoušíme celkem 8 inscenací. Pět z nich bude uvedeno na naší Činoherní scéně (z toho jeden muzikál), tři pak na Hudební scéně. Sezónu otevřeme rekapitulačním kabaretem, který si v roce stého výročí samostatnosti našeho státu rozhodl posvítit na českou historii jako celek. Autoři Karel Cón, Stanislav Slovák, Jan Šotkovský a Petr Štěpán v rozmarné féerii s písněmi s názvem „Osmyčky“ nahlížejí české dějiny z nečekaně hořkého i humorného pohledu. Režisérem inscenace bude Stanislav Slovák.

Muzikálová komedie pro celou rodinu s názvem „Velký“, kterou napsali David Shire, Richard Maltby, Jr. a John Weidman, vytvořená jako adaptace slavného filmu v hlavní roli s Tomem Hanksem měla premiéru na Broadwayi v roce 1996 a byla nominována hned na pět Cen Tony! Hravá hudební komedie s magickými prvky a energickou současnou hudbou i místy až bláznivým dějem nabízí dechberoucí zábavu pro celou rodinu. Evropskou premiéru uvádíme v režii Petra Gazdíka.

Muzikál Jonathana Larsona „RENT“ je zcela jedinečné, podmanivé a nezapomenutelné dílo, které patří do zlatého fondu hudebního divadla. Vzniklo na motivy Pucciniho opery La bohème a mělo premiéru v roce 1996 na Broadwayi. RENT zaznamenal fenomenální úspěch. Vedle několika Cen Tony získal i jako jedno z mála děl hudebního divadla prestižní Pulitzerovu cenu. Patří mezi jeden z nejdéle reprízovaných titulů, byl několikrát uveden napříč celým světem a v roce 2005 se dočkal i filmového zpracování. Dojímavý a syrový příběh o různých podobách lásky, který se odehrává v devadesátých letech minulého století v East Village, v alternativní čtvrti newyorského Manhattanu, uvedeme v režii Stanislava Moši.

Kdo by neznal kultovní český román Eduarda Basse „Klapzubova jedenáctka“? Pro autorské trio dramatizátorů Slovák – Šotkovský – Štěpán je tato fotbalová pohádka přitažlivou výzvou k vytvoření svižné hudební komedie pro nejširší publikum, rodinné zábavy vrcholné úrovně podobně jako se to stalo v případě jejich jiné inscenace v našem divadle „Bítls“. Příběh z doby, kdy se kopaná ještě nehrávala kvůli závratným honorářům, ale především pro radost ze hry samotné, vám předvedeme v rytmu swingu a pod režijní taktovkou (či píšťalkou) Stanislava Slováka (který je ostatně sám úspěšným fotbalovým trenérem).

Další hudební inscenací v následující sezóně bude „elegantně excentrický muzikál“ autorů Luthera Davise, Roberta Wrighta, George Forresta a Mauryho Yestona „Grand Hotel“. Muzikálu předcházel oscarový film. Hotel je zde představen jako obraz světa, ve kterém se prolíná láska a beznaděj, zrození i smrt, smích i slzy. Hotel jako místo, kde se protínají lidské osudy, kde cizí lidé vedle sebe žijí své radosti a smutky, se tak stává působivou metaforou našeho pobývání na tomto světě. A to vše doplněno skvostnými retro melodiemi, vtahujícími do světa Berlína 20. let. Grand Hotel se na Broadwayi hrál každodenně téměř tři roky, překročil magickou hranici 1000 repríz a byl nominován hned na dvanáct prestižních Cen Tony, z nichž pět získal! Naši inscenaci nastuduje režisér Stanislav Slovák.

Režisér Petr Gazdík připravuje k uvedení grandiózní drama o hledání lásky a o totalitě bytí a vědomí, které je dílem Lva Nikolajeviče Tolstého „Anna Karenina“. Jednu z nejslavnějších psychologických sond vnímavé ženské duše a jeden z nejpůsobivějších obrazů ženství v dějinách literatury pro divadlo napsala Angličanka Helen Edmundson. Milostný příběh ženy z aristokratických kruhů se odvíjí na historickém pozadí společenského života s jeho pokryteckou morálkou.

„Rozkoš je jediná věc, co svádí obě pohlaví dohromady, a přesto sama nestačí založit nějaký vztah.“ Toto je hlavní teze dramatu milostných intrik, jak jej napsal Christopher Hampton ve své divadelní adaptaci pro londýnské Národní divadlo podle proslulého románu francouzského spisovatele Choderlose de Laclose z roku 1782. Inscenaci „Nebezpečné vztahy“, rozkošnou šachovou partii o veškerých emocích, které od nepaměti hýbou lidstvem – o lásce, žárlivosti, ponížení a vášni, uvedeme v režii Mikoláše Tyce.

Existuje nádherná myšlenka, která uvádí, že jedinou možností, jak se domluvit s bytostmi, které nás navštíví z vesmíru, bude hudba. Úžasná představa… Volně na sebe navazující trilogie hudebního skladatele Zdenka Merty a libretisty a režiséra Stanislava Moši bude završena příběhem z blízké budoucnosti s názvem „RÁJ“. Jedná se o fantasy muzikál, jehož děj se odehrává čtyřicet let poté, co na naší zemi došlo k záhadné katastrofě a lidstvo se ve svém vývoji ocitlo celá staletí zpět… Oba autoři (kromě muzikálové féerie „Sny nocí svatojánských“) stavěli vždy na svých, originálních příbězích, které měly za své hlavní téma v různých podobách nejmocnější lidský fenomén – lásku. A nebude tomu jinak ani v tomto strhujícím příběhu. Inscenace vznikne v režii Stanislava Moši.

Podrobnější informace o jednotlivých inscenacích přinášíme na dalších stránkách našeho magazínu. Poznamenáváme, že z těchto osmi titulů budou u nás tři k vidění ve světové premiéře, jeden v evropské a jedna v české…

Vězte, že my se už dnes těšíme na přípravu každé z těchto inscenací a věříme, že budete i vy s výsledky našeho uměleckého snažení v nové sezóně 2018/2019 maximálně spokojeni…!

Stanislav Moša 1. 3. 2018
Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->