Vážení divadelní přátelé!

Několikrát jsem měl možnost režírovat v tzv. exteriérových divadlech, a to převážně v Evropě. V nádherných přirozených kulisách starobylého hradu v německém Mayenu, v nejstarším evropském přírodním divadle pro 2 000 diváků v německém Wunsiedelu, či v zámeckém amfiteátru v lucemburském Wiltzu (pro 1 000 diváků), či v antickém amfiteátru v německém Xantenu (pro 4 000 diváků). I v naší zemi jsem vždy vítal možnost hrát pod širým nebem, vedle Křižíkovy fontány, kde jsme po sedm divadelních sezon hráli muzikálovou féerii „Sny svatojánských nocí“, to byla především mimořádná událost v podobě prvého uvedení za bývalou, tzv. „železnou oponou“ „Mše“ Leonarda Bernsteina na 3. nádvoří Pražského hradu hned vedle Chrámu sv.Víta.
    
Jenom v našem - mém městě Brně zatím NIC! To však jen do letošního roku, resp. do letošního léta! Před několika měsíci se na mě obrátil nový ředitel Moravského zemského muzea PhDr. Mgr. Martin Reissner s nápadem využít pro divadelní představení Biskupský dvůr. Slovo dalo slovo, do jednání vstoupil Ing. Jiří Morávek se svými organizačními schopnostmi i se svou agenturou SNIP & CO, a tak budou mít občané města Brna i jeho návštěvníci možnost navštívit toto nádherné místo, pro které naše divadlo připravuje ze svého repertoáru hned dva divadelní klenoty. V mnohačetně novém obsazení to budou legendární „Sny svatojánských nocí“, které budeme pod širým nebem hrát celkem třikrát 23., 24. a 25. června - tedy na a kolem dne sv. Jana. Hned týden na to budou následovat dvě představení Rostandova Cyrana z Bergeracu v kongeniálním překladu Jaroslava Vrchlického - 30. června a 1. července. I tuto inscenaci uvedeme ve staronovém obsazení, avšak stále s Igorem Ondříčkem a Alenou Antalovou v hlavních rolích. Představení začínají vždy ve 20.30 hodin a lístky na ně je možno koupit v centrální pokladně našeho divadla na Lidické. 
    
Těšíme se na Vás při zcela novém zážitku v prostředí, které je samo o sobě kouzelné!  Soubor budov Biskupského dvora i pohled na brněnskou dominantu - katedrální kostel sv. Petra a Pavla vytvářejí samy o sobě úžasné kulisy! 
    
„Původně gotickou stavbu proboštství brněnské kapituly koupil roku 1588 olomoucký biskup Stanislav Pavlovský (odtud „Biskupský dvůr“) a pro nového majitele ji důkladně přestavěl italský stavitel Antonio Gabri. Úpravy po roce 1600 dokončil nástupce biskupa Pavlovského kardinál František Dietrichstein. Z nejstarší stavební etapy je dochována hranolová věž a budova s částečně obnaženým režným cihlovým zdivem a úzkými lomenými a obdélníkovými okny. Pozdně gotická je kaple v druhém patře věže, na jejichž stěnách jsou výjevy ze života svatých. Pro renesanční fázi je výmluvné podloubí a jednopatrová arkádová lodžie. Moravské zemské muzeum získalo v Biskupském dvoře své první sídlo roku 1818, tedy rok po svém založení. Pro jeho potřeby bylo přistavěno v 80. letech 19. století tzv. d´Elvertovo křídlo s balkónovým portálem, pocházejícím ze zbořeného paláce Mitrovských na náměstí Svobody. Z tohoto náměstí bylo v roce 1858 přeneseno i sousoší z Merkurovy kašny od Ignáce Bendla, umístěné uprostřed nádvoří Biskupského dvora.“ (převzato ze stránek Moravského zemského muzea, www.mzm.cz)
    
Jsem nesmírně šťastný, že se mi po tolika letech podařilo s pomocí přátel nalézt v našem -mém městě Brně prostředí, které by nám mohli závidět, (a budou!), na celém světě!
    
Přijďte se přesvědčit!
    
Nashledanou se s vámi tentokrát v Biskupském dvoře při představeních vašeho Městského divadle Brno za všechny kolegy těší
 
PS: Krásné léto a nashledanou v nové divadelní sezoně!

 
Stanislav Moša 28. 5. 2010
Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->