Vážení divadelní přátelé,

naše divadelní sezóna končí jenom zdánlivě. Pryč jsou ty časy, kdy naše divadlo společně se školáky a studenty „světilo“ prázdniny, kterým se říkávalo divadelní. Před pár lety jsme pro vás začali hrát na Biskupském dvoře. Letos tomu bude nejinak a počet představení znovu pro velký zájem zvyšujeme. A tak, jako jsme v onom nádherném prostředí s nejkrásnější dekorací v podobě přirozené kulisy katedrály svatého Petra a Pavla vloni uvedli ve světové premiéře nadmíru úspěšné historické výpravné drama „Baron Trenck“, v letošním roce to bude další novinka stejných autorů, (Stanislav Slovák, Petr Štěpán a Jan Šotkovský), s názvem „Cyril a Metoděj“. O celém programu letních představení na Biskupském dvoře vás informujeme na jiném místě našeho měsíčníku podobně jako o dalších našich aktivitách, mezi které patří i celoprázdninové provozování letního kina na našem Divadelním dvoře. A „letní kino“ není možná ten nejlepší název – spíše se jedná o letní „kinorestauraci“, neboť se při všech filmových produkcích bude podávat občerstvení dle vašeho gusta. V průběhu budeme hrát i pro diváky v Lednici a Třeboni a na konci léta uvedeme ve spolupráci s brněnskou filharmonií dvě koncertní představení muzikálu „Jesus Christ Superstar“ na hradě Špilberk a samozřejmě budeme pokračovat i v našich zahraničních aktivitách. Letos zajíždíme do Lucemburska, kde uvedeme anglickou verzi muzikálu „Bídníci“. Za sebou pak máme jednoměsíční, stejně tak úspěšné jako nádherné turné, které jsme absolvovali s muzikálem „Kráska a zvíře“ v Rakousku (premiéra v Linzi), Švýcarsku a Německu. Ve stoje nám aplaudovali v několikatisícových halách a nádherných divadlech ve městech jako např. Vídeň, Salzburg, Innsbruck, Berlín či Norimberk.
Ovšem ještě než začnou ty školní prázdniny, rád bych vás pozval na letošní Mezinárodní festival Divadelní svět Brno 2013. I o něm se ještě více dozvíte na jiném místě časopisu. Záštitu nad ním převzal pan Jiří Suchý, a to i proto, že je tento ročník zasvěcen „Divadlu, hudbě - hudbě a divadlu“, a to ve všech možných formách.
A samozřejmě vypukly zkoušky na inscenace, které budou mít své premiéry hned po prázdninách. V evropské premiéře uvedeme v mé režii muzikál „Flashdance“, který napsali Tom Hedley, Robert Cary a Robbie Roth podle stejnojmenného, dnes již legendárního filmu. V hlavní a v současném divadle pěvecky, herecky a tanečně nejnáročnější roli svářečky a tanečnice Alex se můžete těšit na Svetlanu Janotovou nebo Ivanu Vaňkovou. A režisérka Hana Burešová začala zkoušet černou komedii Martina Walsera „Všemocný pan Krott aneb Rekviem za nesmrtelného“, kterou uvedeme jako první divadlo v České republice. Hlavní roli bude hrát Jan Mazák.
A v plném běhu jsou samozřejmě i zkoušky na „Cyrila a Metoděje“. Tyto postavy ztvární kolegové Viktor Skála a Ladislav Kolář. Premiéra na Biskupském dvoře se odehraje 22. června!
Další mé upozornění se týká „Chodníku slávy“ našeho divadla. Až k nám půjdete do divadla, nebo letního kina, nebo jen tak kolem, všimněte si, že nám na onom chodníku lemujícím Lidickou ulici přibyly v betonu otištěné dlaně nových pěti významných uměleckých osobností…
Dovolte, abych vám popřál nádherné léto, krásnou a výživnou dovolenou! Vězte, že jsme tady pro vás i o prázdninách a že se na vás těšíme na našich dvou divadelních scénách i po jejich skončení!
Stanislav Moša 1. 6. 2013
Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->