Vážení divadelní přátelé

v každém roce vám v tomto období představujeme ty inscenace, které pro vás připravíme v následující divadelní sezóně. Převážná část z nich nebyla u nás nikdy uvedena a některé z nich ještě nespatřilo oko evropského diváka a vlastně se dá říct, že i inscenace těch her, které se pro svou mimořádnou kvalitu na jevišti ocitly už mnohokrát, u nás uvidíte v tzv. „novém hávu“, v provedení, které bude posvěceno ojedinělou osobitostí jejich tvůrců: režisérů, výtvarníků, hudebních skladatelů, dirigentů, choreografů a dalších realizačních profesí; a pak samozřejmě tím nejpodstatnějším, čímž je vždy absolutní specifičnost jednoho každého interpreta – herce, zpěváka, tanečníka, muzikanta…! Vždyť právě jejich výkony se nám pro jejich osobitost, talent a umění vrývají pod kůži a do srdce, aby do všech těch našich smyslů vnesly moudrost z poznání stejně jako emoce vedoucí nás ke smíchu, k pláči, obecně k vzácným divadelním zážitkům. 

A v našem divadle se můžete, jak jste se o tom již mohli mnohokrát přesvědčit, setkat vskutku s tím nejlepším, co česká i světová jeviště nabízejí.

Vždyť například v nedávno uzavřené anketě portálu i-divadlo.cz za rok 2013 se naše divadlo umístilo na předních příčkách všech pozitivních kategorií: v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon zvítězila s obrovským náskokem Svetlana Janotová za svoji Alex v muzikálu Flashdance, který zvolili diváci druhou nejoblíbenější inscenací! 5. místo v sekci pro Nejlepší mužský výkon obsadil Vojtěch Blahuta za roli Christophera v inscenaci Podivný případ se psem. Režisér a ředitel Stanislav Moša byl zvolen třetí nejvýznamnější divadelní osobností a v kategorii Umělecký počin obsadili 3. příčku Igor Barberić a Aneta Majerová za choreografii k muzikálu Flashdance, následováni Andreou Kučerovou za její kostýmy k muzikálu Kočky. A aby toho nebylo málo – Městské divadlo zvolili hlasující znovu (!) nejoblíbenějším divadlem v České republice! K tomu lze přičíst i historicky první nominaci herečky za muzikálový výkon na Cenu Alfréda Radoka (Svetlana Janotova za Alex v muzikálu Flashdance), podobně jako naše časté hostování v Evropě i u nás.

V následující divadelní sezóně pro vás připravujeme celkem 9 nových inscenací, z nichž hned 7 nebylo v naší zemi nikdy uvedeno! A navíc dvě budou mít u nás světovou a dvě evropskou premiéru! Čtyři muzikálové inscenace uvidíte na Hudební scéně, čtyři komedie a dramata na Činoherní a tou devátou bude hudební komedie Voskovce a Wericha na Činoherní scéně.

                Režisérka naší dnes již legendární inscenace „Škola základ života“ připravuje pro naše divadlo společně se Štěpánem Otčenáškem dramatizaci Gogolova románu „Mrtvé duše“, který je založen na nádherné anekdotě a kouzelné mystifikaci.

Po obrovském úspěchu muzikálu „Flashdance“ přinášíme na naše jeviště další čerstvou novinku muzikálové dramaturgie, čerpající z filmové předlohy, a to sice romantický muzikál „Duch“ pojednávající o nesmrtelnosti lásky. Jistě si hned vybavíte Patricka Swayzeho a Demi Mooreovou stejně jako Whoopi Goldbergovou, která za svůj výkon získala Oscara. Oscary získal „Duch“ i za nejlepší film a scénář!

                Mladý režisér Mikoláš Tyc, který se u nás uvedl brilantní režií inscenace „Podivný případ se psem“, pro vás režijně připraví nádhernou hru Heinricha von Kleista „Princ Homburský“ o lásce, cti, morálce a etice, hru z rodu Cyranů z Bergeracu…  

                Na inscenaci „Mary Poppins“ chceme opět v režii Petra Gazdíka navázat dalším fantasy muzikálem Martina Lingnaua, Jurriana van Dongena a Koena van Dijka „Let snů, aneb kouzelná cesta“ o malinké holčičce Lily a jejím dobrodružství v magickém světě plném trollů, elfů, faunů a víl.

                Silvestra v našem divadle pravidelně „oslavujeme“ novou komedií. Tentokrát k nám obzvlášť vzácné hosty, pány Voskovce, Wericha a Ježka, přivede režisér Stanislav Slovák a „divadelně hodovat“ budou společně s vámi 

na jejich brilantní hudební komedii „Těžká Barbora“!

                Po úspěšné světové premiéře v německém Státním divadle v Darmstadtu, kde byly všechny reprízy beznadějně vyprodány, nám její režisér Stanislav Moša umožní užít si moderního pohádkového muzikálu Xaviera Naidoo, Markuse Heitze a Michaela Herbergera „Prodaný smích“ (Timm Thaler), napsaného podle knihy Jamese Krüsse, vyprávějící o chlapci, který se rozhodne prodat ďáblovi vlastní smích… 

                Ne každý večer mají diváci možnost aktivně zasáhnout do děje. Paul Pörtner napsal akční komediální detektivku „Bláznivé nůžky“, ve které to možné je. V režii Petra Gazdíka si můžete užít situace, kdy si vyberete svůj vlastní konec. Všude, kde se zatím tato hra hrála, setkala se s nadšeným ohlasem obecenstva.

                Zajisté si dobře vybavujete naši inscenaci historického muzikálu Papežka, (za ztvárnění titulní role získala Hana Holišová Cenu Thálie!). Její autoři Dennis Martin a Christoph Jilo dokončují nový muzikál „Ostrov pokladů“, který bude uveden v našem divadle ve světové premiéře. Inscenace nám bude vyprávět v režii Stanislava Slovák nejen známý příběh Jima Hawkinse, hledající tajuplný poklad, a pirátů včetně jednonohého  Johna Silvera, ale i to, jak se v autorské fantazii Roberta Louise Stevensona stal skutečností.

                Máme obrovskou radost, že vám budeme mít možnost nabídnout v režii Stanislava Moši jeho dramatizaci románu anglického autora Simona Mawera  „Skleněný pokoj“, který je právem označován za klenot světové literatury a který je nám navíc blízký i tím, že se odehrává v našem městě Brně a jednou z „hlavních postav“ příběhu je v něm vila Tugendhat.

Už dnes se na každou z výše uvedených inscenací těšíme i proto, že velmi dobře víme, jaké nádherné společné zážitky z tolik podmanivého divadelního umění nás čekají podobně jako už tolikrát v minulosti!

 

Za všechny kolegy v Městském divadle Brno se s Vámi na shledanou na obou našich scénách těší 

Stanislav Moša 1. 4. 2014
Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->