Vážení divadelní přátelé,

          obvykle se na vás obracím s jistotou, že vše, o čem si chci s vámi na tomto místě povídat, je založeno na jasném přesvědčení, že všechno funguje tak, jak má. Samozřejmě tak, jak si myslím, že to má fungovat. To je nezadatelné právo každé lidské bytosti (tedy i moje), předpokládat, že „svět se točí“ dle jeho představ. Však jak taky jinak? Řekněte dítěti, aby si zakrylo oči a ono vám odpoví, že se svět ztratil. A náš svět tak, jak jsme jej znali, se nám ztratil, a přitom naše oči zůstaly otevřené…

          Rád bych vám řekl, co všechno krásné společné nás čeká. A taky kdy nás to čeká. Avšak dnes se má přesvědčení vymykají mým očekáváním. A to nemám rád. Nemám rád nejistotu. V naší divadelní profesi je to něco, čemu se veškerým svým úsilím snažíme vyhnout. Vždyť i improvizace jsou tehdy nejlepší, pakliže jsou skvěle připraveny.

          V našem divadle – ve vašem divadle děláme všechno pro to, abychom věděli, co se stane nejenom za měsíc, za rok, ale taky za vteřinu. Divadlo se totiž jinak dělat nedá. A tak nás, prosím, omluvte, když v této zvláštní době nejsme schopni ani vám, ani sobě přesně sdělit, co se bude dít za měsíc, za rok, za vteřinu…

          Ale doufáme... doufáme, že naše děti budou chodit normálně do školy, že si plně užijeme letošního léta, že se budeme setkávat v našich divadelních budovách i na Biskupském dvoře. Děláme pro to všechno. Nové inscenace zkoušíme v rouškách, s „odstupy“ a skvělou náladou, vyrábíme dekorace a šijeme kostýmy. Věříme… věříme, že se z časů bez kontur vrátíme do časů normálních. Že budeme znovu žít ve svobodném prostředí, v němž budeme svobodně dělat to, co chceme. Samozřejmě, že s vědomím, že to, co konáme, neublíží žádnému z našich bližních v kontextu s dávným pravidlem východní filosofie, že lidské štěstí je pouze tehdy dokonalé, pokud není založeno na neštěstí někoho jiného.

Naše včerejší pevná přesvědčení se nám v konfrontaci se současností proměňují v nezvykle neuchopitelné, nejasné informace, s nimiž si prostě nevíme rady. Kdo říká opak, lže, podobně jako jeden prezident v docela velké zemi nazývané USA, který zpočátku vše bagatelizoval, aby později tvrdil, že o pandemii věděl mnohem dřív než kdokoliv jiný.

Lhát se nemá a nemá se ani mlžit. I proto vás prosím o trpělivost. Potřebujeme jasné informace (kterých se nám zatím nedostává), abychom vám mohli říct, kdy a co se přesně v našem divadle odehraje. Děláme všechno pro to, abychom pro vás byli stoprocentně připraveni. A budeme. Těšíme se na naše nová setkávání, bez nichž nemá naše profese smysl.

          V okamžiku, kdy získáme přesné informace, vás budeme plně o všem informovat.

          Děkujeme za vaši podporu, kterou nám vyjadřujete mnoha krásnými způsoby! Děkujeme s vírou, že se brzy znovu setkáme při svátcích divadla!

         Za všechny své kolegy 

Stanislav Moša 30. 4. 202
Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací