Vážení divadelní přátelé,

          píše se měsíc máj, kterému jsme uvykli, nevím vlastně přesně proč, když se po zimě příroda „rozkvete“ už v dubnu, říkat květen. Obvykle naše divadlo uvádí na počátku již dávno rozkvetlého května poslední premiéry končící sezóny a chystá se na letní hraní na Biskupském dvoře. Letos je tomu poněkud jinak. Ano, přípravy na Biskupský dvůr jsou v plném proudu, režisér Igor Ondříček už se svým týmem zkouší s herci historickou fresku Eliška/Rejčka, kterou napsal spolu s dramaturgyní našeho divadla Klárou Latzkovou (myslím, že se máte –máme na co těšit), a za pár dnů začne stavební dodavatelská firma budovat tribunu i jeviště v prostorách Biskupského dvora. Ovšem s premiérami je tomu v této sezóně jinak. Jen velmi nerad připomínám (nechci totiž malovat čerta na zeď), že jsme v minulém roce nemohli znovu celých pět měsíců hrát, a to je právě onen důvod, proč jsme museli některé naše práce oproti obvyklému časovému režimu přeskupit.

          A tak se stalo, že hned první dvě inscenace, které uvidíte v rámci Sezónního předplatného brzy po prázdninách, jsme už nazkoušeli a párkrát i zahráli na tzv. volnou kasu. Jedná se o rodinné drama o hledání smyslu života Tracyho Lettse Mary Page Marlowová, které báječně zrežíroval Mikoláš Tyc. Jako divák jsem si velmi užíval (a nebyl jsem sám) neobvyklé formy díla, které zobrazuje osudy jedné ženy v různých životních etapách. Tuto ženu hraje hned šest hereček a je vskutku neobyčejně napínavé sledovat, jak se nám může lidská bytost nazíraná v různých okamžicích života v nich jevit absolutně jinak. Další inscenací, která sice již spatřila světlo světa, ale její oficiální slavnostní světová premiéra se odehraje v září, je historický muzikál Petra Štěpána, Miroslava Ondry a Robina Schenka Devět křížů. Na konci dubna se uskutečnila tři zcela vyprodaná představení a všechna zažila obrovské divácké ovace vstoje. Fascinující příběh dávné tragédie výtečně zrežírovaný Petrem Gazdíkem své diváky přímo uchvátil.

          V současné době pak připravujeme ještě jednu inscenaci. Na konci měsíce února jsme uvedli v obnovené verzi heroické básnické drama Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu (všechny následující reprízy byly beznadějně vyprodány a diváci znovu vestoje aplaudují hercům v čele s úžasným Igorem Ondříčkem v roli Cyrana). A nyní chystáme nové uvedení naší jiné legendární inscenace My Fair Lady (ze Zelňáku). Žádné jiné představení na našem repertoáru nezažilo v Brně více repríz. Původní premiéra se odehrála 10. září v roce 1999 a od té doby jsme ji uvedli 350krát!!! (I když např. naše inscenace West Side Story zažila 800 repríz, většina z nich se však odehrála na zájezdech v zahraničí.) Premiéra nové verze My Fair Lady (ze Zelňáku) se uskuteční v mé režii 14. května na Hudební scéně našeho divadla, v nové dekoraci, v nových, tentokrát dobových kostýmech, s velkým orchestrem a samozřejmě se zcela novým obsazením s výjimkou role profesora Hradského, kterého bude znovu hrát Petr Štěpán v alternaci s nováčkem v této inscenaci Kristianem Pekarem. Nenechte si tento „bonbónek“ v repertoáru našeho divadla uniknout.

          A vězte, že dobrého divadla si můžete užít i na festivalu Dokořán pro hudební divadlo Brno 2022, který konečně po dvou „nemocných letech“ naše divadlo znovu pořádá.

         

              Na shledanou se s vámi při jakékoliv návštěvě našeho divadla za všechny své kolegy těší

Stanislav Moša 1. 5. 2022
Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->