Vážení divadelní přátelé,

jak už víte, připomínáme si v této divadelní sezóně hned dvě významná výročí, se kterými je spjata dlouholetá kontinuální umělecká činnost našeho divadla. 14. června 2015 to bude sedmdesát let od jeho založení a před pár dny (4. října) jsme si slavnostním rekapitulačním koncertem, který připravil režisér Petr Gazdík s dirigentem Danem Kalouskem, připomenuli 10. výročí fungování Hudební scény Městského divadla Brno. Zároveň jsme při této příležitosti vydali péčí dramaturgyně Kláry Latzkové, výtvarnice Andrey Kučerové a fotografa Jefa Kratochvila obsáhlou publikaci, která oněch 10 let připomíná: 48 premiér, z toho 18 zde uvedených jako světové premiéry – většina z nich (16) napsaných přímo pro nás (!), a dále 7 inscenací uvedených u nás poprvé v Evropě, či v Čechách! Celkem 1.867 představení, které vidělo 1.148.407 diváků! 

            Kniha popisuje vzácným způsobem vznik prvotní myšlenky vedoucí k realizaci a následnému fungování Hudební scény – okamžiky, kdy byly v listopadu 2001 položeny základní kameny, a to z příznačných míst. První z Dolních Věstonic, místa vzácných paleontologických nálezů, nazvaného Karlem Absolonem Moravské Pompeje pravěku. Tento kámen má symbolizovat snahu nové scény poskytnout tvůrčí platformu současným autorům, kteří jsou základní zárukou skutečně živého divadla. Ten druhý kámen byl vyzvednut z Mekky muzikálu, z Broadwaye, nikým jiným než Milošem Formanem, který zároveň udělil našemu divadlu práva pro jedinečné první představení muzikálu HAIR, hraného tak u nás v této podobě podle jeho filmového scénáře jako v jediném divadle na světě. Samotná budova přinesla zasloužená a významná ocenění architektům Romanu Machovi a Jozefu Kubínovi.

Čtenář se v knize může dozvědět, jak myšlenka přišla na svět, jak se proměnila v dílo, jak ji mnozí podporovali, někteří pochybovali… a jak se následně idea stala skutečností a ve shodě s Rudolfem Hrušínským pak došlo i k tomu, že bylo „pro dokonalou a ve světě nebývalou technickou vybavenost“ nové scény i NA CO SVÍTIT!

            A že bylo těch 10 let „na co svítit“, o tom svědčí hodnocení české i mezinárodní kritiky. Kniha připomíná všechna ocenění naší práce, jejíž úroveň souvisí nejenom s talentem jednotlivých osobností, ale i s tím, že se mohly na výkon svého řemesla připravit na JAMU v Brně – vždyť 95 % uměleckých zaměstnanců našeho divadla jsou absolventy právě této školy a o tom, že nám je závidějí diváci na celém světě svědčí i 923 představení odehraných naším divadlem za oněch 10 let v zahraničí. 

Na nositele Cen Thálie z devadesátých let – Zdenu Herfortovou, Petru Jungmanovou, Alenu Antalovou a Markétu Sedláčkovou – navázali získáním této ceny Dušan Vitázek (2x), Radka Coufalová, Petr Štěpán, Erik Pardus, Petr Gazdík a Hana Holišová. Hudební scéna se dočkala i Ceny za nejlepší inscenaci roku 2010 v České republice. Bylo to Probuzení jara režiséra Stanislava Moši. Vedle všech těchto informací lze v knize najít i fundovanou zprávu o desetileté tvorbě této scény od PhDr. Petera Stoličného.

          Onu nádhernou knihu, která je nabita i dalšími informacemi a skvělými fotografiemi si můžete koupit přímo v našem divadle… Hlavně vás však zveme k návštěvě všech nových představení, která pro vás s láskou připravujeme.

          Na setkávání se s vámi při užívání si živého a soudobého divadla na Hudební i Činoherní scéně se za všechny naše zaměstnance těší  

 

Stanislav Moša 1. 11. 2014
Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->