Vážení divadelní přátelé,

          čas od času musím (a rád) navštívit Londýn. Důvody jsou nasnadě. Zhlédnout, co nového a podařeného se narodilo ve světě činoherního a hudebního divadla, jak nakládají současní inscenátoři s poklady dramatického, komediálního i muzikálového repertoáru, a kromě toho realizujeme důležitá jednání s autorskými agenturami, od nichž si přejeme zajistit práva na uvedení právě těch představení, která následně uvádíme v našem divadle. Naposledy jsem Londýn navštívil ještě před covidem, takže při mé krátké listopadové návštěvě bylo hodně co dohánět.

          Hned první den jsem se díky pozvání velvyslankyně České republiky v Londýně, paní Marie Chatardové mohl zúčastnit koncertu Královské filharmonie v jejím domovském sídle Cadogan Hall. 950 míst bylo zcela vyprodáno, což mě těšilo i proto, že na repertoáru byla Vltava ze Smetanovy Mé vlasti, Bruchův Houslový koncert č. 1 a v druhé polovině večera Dvořákova 8. symfonie. Skvělé provedení orchestru posluchači ocenili dlouhým a mohutným potleskem a mé srdíčko se pyšně tetelilo nad tím, jak se aplauduje české hudbě. Navíc jsem si o přestávce na plakátu s programem všiml, že v této prestižní hale jenom čtrnáct dnů před mou návštěvou hostovala Filharmonie Brno a zaznamenala zde (jak jsem se posléze dozvěděl) obrovský úspěch s Dvořákovou Novosvětskou symfonií, Janáčkovým Tarasem Bulbou a Korngoldovým Houslovým koncertem. Taky vyprodáno a taky nádherný posluchačský ohlas. Jak ředitel Českého centra v Londýně Přemysl Pela, tak i paní velvyslankyně Marie Chatardová mají ke své práci pro dobré jméno České republiky ve Velké Británii skvělého pomocníka právě v české kultuře. Vždyť koncertu Královské filharmonie se například účastnil i člen vlády, ministr mezinárodního obchodu, pan Greg Hands… Kromě svého zážitku z úžasné hudby jsem se nemohl nepotkat s myšlenkou, zdali dnes není Britům líto, že se odpoutali od Evropské unie, která mimo jiné ve svém centru (tedy v České republice) disponuje tak báječným uměním. A s nepokrytou radostí jsem se následující den dočetl, že při posledním průzkumu brexitu lituje na 57 % obyvatel Británie. Ale nu což, stalo se a hned tak se to napravit nedá…

          S paní Chatardovou jsme jako divadlo měli možnost se potkat už při její velvyslanecké misi ve Francii, když jsme v roce 2013 hostovali v Paříži s naší inscenací Jakub a jeho pán Milana Kundery. Pozvala tehdy celý náš soubor na českou ambasádu, kde se všem báječně věnovala a zároveň nás zasvětila do různých krás, tajů i problémů „sladké“ Francie. Hráli jsme česky, na portálech běžel překlad do francouzštiny a pařížské publikum s nadšením aplaudovalo genialitě Milana Kundery i výkonům našich herců. Sám Milan Kundera si představení užil na odpolední generálce. Souboru osobně poděkoval a posléze do Brna poslal bednu šampaňského.

          Umění je unikátní fenomén, který svým specifickým jazykem dokáže promlouvat k lidem, kteří hovoří rozdílnými jazyky a kteří existují v různých kulturách. Jeho mocná síla je nenahraditelná. (Kéž by jí tak rozuměli všichni egomani a válečníci štváči.)

 

Na shledanou se s vámi v našich divadelních sálech těší za všechny své kolegy

Stanislav Moša 1. 12. 2022
Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->