Dvojitá rezervace

Dvojitá rezervace

  • Žánr Činohra
  • Scéna Činoherní scéna
  • Premiéra14. prosinec 2013
  • Délka představení2:30 hod.
  • Počet repríz65
  • Derniéra8. březen 2019

situační komedie o přeplněné ložnici

Ray Cooney je kritikou často a právem označován za nekorunovaného krále (nejen) britské frašky, za v pravém slova smyslu národní poklad. Jeho frašky jsou dokonale sestrojené „mašiny na zábavu“, roztáčející šílený kolotoč převleků, záměn, výmluv, skrývání a komických nedorozumění přímo s matematickou přesností. Na českých jevištích zdomácněly již skoro všechny jeho vrcholné komedie – je proto skoro až s podivem, že titul, který napsal v roce 1967 ve spolupráci s Johnem Chapmanem (od této dvojice jsme v našem divadle již uvedli úspěšnou komedii), se u nás objevila v české premiéře!

Příběh, jak už to bývá u dobré frašky obvyklé, je roztomile důvtipný: Philip Markham je úspěšný nakladatel dětské literatury, který však má v poslední době dost starostí. Jeho manželka mu dává stále důrazněji najevo, že ji nebaví manžel, který za romantický večer považuje společné pročítání korektur Medvídka Pú. Nadto jejich byt zařizuje módní a extravagantní architekt Alistair Spenlow, jehož výstřelky Philipovu konzervativnímu vkusu příliš nelahodí. A ještě navíc jeho kolega, úspěšný svůdce žen Henry Lodge si chce půjčit právě onen byt během účasti Markhamových na jisté slavnostní večeři – a samozřejmě pro nic jiného než pro nemanželské zálety. Philip mu byt nakonec půjčí, netuší ovšem, že k veselému dostaveníčku jej slíbila dát k dispozici i jeho žena Joanna – a to nikomu jinému než Henryho ženě Lindě. A aby toho nebylo dost, během nepřítomnosti Markhamových si na byt brousí zuby i architekt Spenlow, aby v něm konečně svedl Markhamovic služku Sylvii. Tři páry a dvojí nevěra v jediném apartmá – už jenom tím je na pořádnou frašku znamenitě zaděláno…!

Autor

  • Ray Cooney
  • John Chapman

Asistent režie

Překlad

Dramaturg

Jazyková spolupráce

  • Irena Rozsypalová

Úprava

  • Klára Latzková

Philip Markham, nakladatel

Joanna Markhamová, jeho žena

Henry Lodge, Philipův obchodní partner

Linda Lodgeová, jeho žena

Sylvie, služka u Markhamových

Alistair Spenlow, bytový designér

Walter Pangbourne, Lindin milenec

Olive Harriet Smythová, autorka knih pro děti

Slečna Wilkinsonová, telefonní operátorka

DVOJITÁ REZERVACE PO BRNĚNSKU NEZKLAME A POBAVÍ

Kateřina Šebelová 23. leden 2014 zdroj www.velkaepocha.sk

Scénu tvoří prostorný byt s mnoha dveřmi, které se neustále otevírají a zavírají, a kde se zároveň odehrává celý příběh. Výtečně tak doplňuje bláznivý děj plný neustálých zvratů, záměn, nedorozumění a výmluv, kterými je děj prošpikovaný. Kostýmy, situované do doby vzniku inscenace, jsou pestré a barevné a taktéž doplňují ztřeštěný příběh. K tomu rozverná hudba Karla Albrechta, ale to by nebylo nic, kdyby nebylo hereckých výkonů, na kterých příběh (zde víc než jinde) stojí. 

Inscenace stojí na hereckých výkonech

V roli Philipa Markhama září Viktor Skála, který, jak je již od počátku patrné, má s tímto žánrem (neřkuli s Cooneym) bohaté zkušenosti. Ve ztvárnění role konzervativního seriózního nakladatele nepadla snad lepší volba. Skálovi věříte jemné žvatlání pohádkových knížek, ale i čiré zoufalství z hroutícího se jinak poklidného života, které mu přinesl souhlas se šíleným plánem svého kamaráda. Joanna v podání Markéty Sedláčkové rovněž nezklame. Už první vstup Petra Štěpána na scénu v divokém modrém obleku vyvolá přinejmenším úsměv. Jeho záletný floutek Henry prostě nemá chybu.

Ze zcela jiného soudku pochází role slečny Smythové – dětské spisovatelky série o Hafících, kterou ztvárnila Erika Kubálková. Zde se divák baví nad její puritánskou povahou a totálním sžitím s dětským světem. Navíc vtipy o želvách a hafících jsou třešničkou na pomyslném dortu. Alan Novotný jako excentrický bytový designér Alistair Spenlow pobaví, jeho komediální náboj je vskutku neuvěřitelný. Svetlana Janotová v roli slečny Wilkinsonové s roztomilou slovenštinou patří bezesporu k zlatým hřebům večera.

Dvojitá rezervace patří k dalším kusům bláznivých komedií z repertoáru Městského divadla Brno. Je znát, že režisér Stano Slovák umí vyrobit zábavnou show, a i když divák neslzí po celou dobu smíchy, odejde pobaven, a o to tu jde především.

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->