F Scéna/ O frajeroch a frajerkách

F Scéna/  O frajeroch a frajerkách

  • Žánr Koncert
  • Scéna Činoherní scéna
  • Premiéra27. srpen 2022
  • Délka představení0:00 hod.
  • Počet repríz0
  • Cena 200 Kč

autorský pořad Iva Mikuše

Mluveným slovem nás bude provázet David Pavlíček!

Odjakživa je to v přírodě zařízeno tak, že samičky jsou krásné a parádivé a samečci bojují o jejich přízeň. Pýří se a čepýří, ukazují svoji sílu, vytrvalost, schopnosti, um. A přesně tak je tomu i u lidí rasy folklorní. Kluci se předvádí, tedy frajeří a dívky si z nich vybírají a v lepším případě se stávají jejich frajerkami. Případně je tomu někdy i úplně obráceně.

Nahlédneme pod pokličku lidských osudů, smyšlení žen o mužích i mužů o ženách. Představíme si nejrůznější podoby lásky i nelásky. Dáme vám návod, jak si najít správného partnera či partnerku a čeho všeho je nutno se vyvarovat.

O tom všem a mnohem jiném ze života frajerů a frajerek se dozvíte v novém celovečerním pořadu.

Vsacan - soubor valašských písní a tanců ze Vsetína

Patří k nejstarším amatérským souborům v České republice. Za více jak 79 let (založen v roce 1943) své činnosti propaguje a reprezentuje národopisnou oblast Valašsko nejen po cele České republice, ale i na folklórních festivalech téměř po celém světě. Spolupracuje s rozhlasem, televizí a filmem.
Nedílnou součástí souboru je vedle taneční složky pod vedením Jakuba Ekarta i cimbálová muzika. V současné době muzika hraje pod vedením primáše Luďka Dobrovolného. Předseda spolku a umělecký vedoucí souboru je Pavel Tomeček. Mezi členy souboru se svým více jak 50 letým členstvím patří i zpěvačka Zdeňka Straškrabová. Její vynikající interpretace valašských písní byla oceněna na mnoha festivalech a soutěžích.

Folklórní soubor Cifra z Uherského Hradiště

Folklorní soubor Cifra vznikl v roce 2000 v srdci Moravského Slovácka v Uherském Hradišti. Uměleckou vedoucí se od počátku stala PaedDr. Lenka Kraváčková, Ph.D. V současné době soubor tvoří čtrnáct tanečních párů. Ve svém repertoáru Cifra především obnovuje a rozvíjí poklady tradičního lidového umění Slovácka, které má tak jedinečnou a bohatou kulturu. Při hledání inspirací však Cifra nezůstává jen ve svém rodném regionu, ale za lidovou písní a tancem přechází za hranice – na Slovensko.
Cifra se účastní různých vystoupení a festivalů u nás i v zahraničí. Pravidelně také pořádá celovečerní premiérové programy. FS Cifra se tak za dobu své existence právem zařadil mezi přední soubory Uherskohradišťska.
Od roku 2012 soubor spolupracuje s úspěšnou Cimbálovou muzikou Ohnica pod vedením primáše  Jana Mudráka.

Folklórny súbor Rozsutec zo Žiliny, Slovensko

FS Rozsutec, který byl založen v roce 1965, se dlouhodobě řadí mezi nejvýznamnější interprety slovenského folklóru. Svědčí o tom nejen pravidelná účast na významných domácích i mezinárodních festivalech, ale také několik prestižních vyznamenání a ocenění. Téměř 60-ti členný tým mladých lidí v současné době pracuje pod vedením vedoucího souboru a choreografa Štefana Muchy. Zřizovatelem souboru je město Žilina, které provozuje Městské divadlo Žilina u kterého soubor působí.

Od svého založení je soubor neodmyslitelně spjat s původní terchovskou hudbou, zpěvem a tancem. Rozsutec v tomto ohledu významně přispěl k rozvoji osobité hudební tradice Jánošíkova kraje. V bohatém repertoáru souboru jsou však zastoupeny prakticky všechny významné folklórní regiony Slovenska – Kysuce, Orava, Liptov, Horehronie, Myjava, Zemplín.

FS Rozsutec je pojmenován po nejkrásnějším kopci Malé Fatry. Společně je spojuje nejen název, ale i vytrvalý zájem lidí a síla autentického zážitku.

Staroměští mládenci ze Starého Města

Myšlenka založení sboru vznikla už v roce 1997, kdy u jeho zrodu stáli tehdejší tanečníci SPT Dolina. Bohužel tehdy došlo jen na jednu zkoušku. Další zkouška se konala až po dlouhých šestnácti letech na podzim 2013, kdy se už bývalí tanečníci souboru Dolina sešli, aby nacvičili pár koled na Vánoční jarmark. Pak už jen stačilo domluvit se na pravidelných zkouškách a vznikl nový devítičlenný sbor, který při jeho vystoupeních doprovází Cimbálová muzika Bálešáci pod vedením primáše Tomáše Vavříka.

Ženský sbor Repetilky

Ženský sbor Repetilky je skupina mladých dívek a žen, které se rády schází u pohárku dobrého vína a hezké písničky. Sbor vznikl v době, kdy jeho členky ještě navštěvovaly dětský folklorní soubor Dolinečka. Po nějaké době se sestava rozrostla a v současné době se schází na zkouškách 9 Repetilek, které při vystoupeních doprovází Cimbálová muzika Bálešáci. Repetilky si můžete poslechnout na CD, která vydala Cimbálová muzika Bálešáci - Za špiců v ulici a Široko, daleko.

 

Režie

  • Ivo Mikuš

Obsazení

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->