Významné jubileum

5. 5. 2014

Dnes oslaví herečka našeho souboru paní Libuše Billová své významné životní jubileum. Diváci se s ní mohou stále setkávat na jevišti Činoherní scény či na televizních obrazovkách. Gratulujeme a přejeme vše nejlepší!

Kulaté jubileum Libuše Billové (5. 5. 1934)

 

5. května oslaví své významné životní jubileum Libuše Billová, herečka Městského divadla Brno, dříve Divadla bratří Mrštíků.

Libuše Billová pochází z hudební rodiny. Je dcerou hudebního režiséra v rozhlase a ona sama začínala v Kühnově pěveckém sboru. Herectví studovala na JAMU v letech 1952 – 1956 u profesorů Antonína Kurše a Jaroslava Lokši. Studovala ve studijním ročníku spolu s nevšedními talenty, jejími spolužáky byli Ladislav Lakomý, Jaroslav Dufek, Josef Somr či Jiří Broža.

Její herecké začátky jsou spojeny s Těšínským divadlem, kde zakotvila na umístěnku po studiích na dvě sezóny. Posléze se vrátila do Brna a celý svůj herecký život prožila v jediném divadle, tehdejším Divadle bratří Mrštíků. Zde ztvárnila nezapomenutelné role jako Madam Sans Géne, Paní Ministrová, Maryša, černoška Ruth v komedii Jak hrozen v parném slunci, Marie v Shakespearovu Večeru tříkrálovém, Lulu v Kohoutově podobenství August August, August, paní direktorka v Gogolově Revizorovi, paní Libera v Goldoniho Poprasku na laguně, Lorraine v nastudování Stanislava Moši Shepardovy inscenace Mámení mysli, Hortensie v muzikálu Zorba, statkářka Raněvská v Čechovovu Višňovém sadu, Bedwinová v muzikálu Oliver!, Teta Leratová v Naně Milana Uhdeho a Miloše Štědroně a další. V současné době ji mohou diváci vidět na jevišti Činoherní scény MdB jako Paní Hradskou v muzikálu My Fair Lady (ze Zelňáku) či jako Babu v baladě Koločava. Značnou část svého profesního života spojila také s televizní tvorbou, které se začala věnovat v roce 1977, a figuruje téměř ve dvaceti filmech (např. Kufr plný nadějí, Šance jako hrom, Hauři, Podzimní návrat, Vetřelci a lovci: Zrozen bez porodu ad.) a seriálech jako Četnické humoresky, Detektiv Martin Tomsa či Černá sanitka.

                Libuše Billová je známá nejen pro svůj svérázně drsný ženský šarm, velký vnitřní přetlak a temperamentní razanci, ale také příznačně charakteristickou potřebu hledat ve svých rolích lidský rub i líc. Její divadelní role se prozatím počítají na necelou stovku.

Připojujeme se k velkému zástupu jejích gratulantů a přejeme do dalších let mnoho sil, zdraví a neutuchající energii, kterou doposud vládne.

 

Zpět

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->