Petr Štěpán slaví

20. 5. 2014

Dnes oslaví herec, dabér a spoluautor několika divadelních inscenací Petr Štěpán krásné 40. narozeniny. Blahopřejeme!

PETR ŠTĚPÁN 

(* 20. května 1974, Šumperk)

 

Petr Štěpán patří k výrazným osobnostem mladé herecké generace, je představitelem významných rolí divadelních, a to činoherního i muzikálového repertoáru, i televizních. V letech 1992 – 1996 vystudoval činoherní herectví na brněnské JAMU. Po několika rolích mu Stanislav Moša nabídl stálé angažmá v Městském divadle Brno

V Městském divadle pak Petr Štěpán dostal příležitosti v činoherních inscenacích jako např. Othello (Cassio), Cyrano z Bergeracu (Le Bret), Amadeus (Větříček), Les (Alexej Bulanov) nebo Brouk v hlavě, kde v pro divadlo svízelné situaci nastudoval hlavní roli Viktora Champsboisyho a Boutona. Kromě nich si zahrál i jednu z nejznámějších Shakespearových postav – Romea v tragédii Romeo a Julie. Mimo to mohli diváci Petra vidět i v muzikálech West Side Story (Riff a Bourák), Radúz a Mahulena (Pribina) či Babylon (Atlant). V dalších letech pak přibyl Nikola Šuhaj v muzikálu Koločava a mnohé další. Za všechny je pak asi nejlépe jmenovat jeho ztvárnění Darryla van Horna v muzikálu Čarodějky z Eastwicku. Jeho výkon v této roli ocenila i Herecká asociace a v roce 2007 mu udělila cenu nejvyšší – Thálii v kategorii opereta, muzikál.

Mimo svou mateřskou scénu se Petr Štěpán objevuje i na jevišti brněnského Divadla U stolu v inscenacích Život je sen a Tragická historie o doktoru Faustovi (za ztvárnění hlavní role Fausta se dostal do širší nominace na Cenu Thálie za rok 2005). Hostoval také v pražském Divadle pod Palmovkou v inscenacích Gazdina roba (Mánek Mejšaný a Sklínkař) a Přelet nad kukaččím hnízdem (hlavní role Randle McMurphy). 

Jeho mužný zjev nezůstal bez zájmu filmařů, a tak má na svém kontě mnoho televizních i filmových rolí. Mohli jste ho vidět v seriálech Četnické humoresky, Ordinace v růžové zahradě či Ošklivka Katka. Natočil také mnoho pohádek a televizních inscenací. Z těch posledních je nezbytné zmínit nedávné uvedení dvoudílné inscenace Poslední cyklista, ve které Petr ztvárnil hlavní roli židovského otce, stojícího před těžkým životním rozhodnutím. Od roku 1997 se soustavně věnuje dabingu.

V současné době můžeme Petra Štěpána vidět jako Antonia v nově nastudované komedii Williama Shakespeara Benátský kupec, kde se objevuje v režii Stanislava Moši vedle Bolka Polívky. Exceluje jako doktor Astrov v Čechovově Strýčku Váňovi. A svou univerzálnost potvrzuje precizním podáním hlavní role muzikálu Donaha!. Jeho Jerry, nezaměstnaný ocelář, je ztvárněn s velkou mírou chlapáctví a zároveň zranitelnosti. Petr Štěpán zde exceluje ve všech polohách od těch vážných po ty komické, od hereckých po pěvecké. Uveďme také několik dalších rolí, které najdeme na stálém repertoáru MdB: Jindřich Hradský (My Fair Lady (ze Zelňáku)), Tom (Dokonalá svatba), Jindřich Benetka (Škola základ života), Joe (Sugar! (Někdo to rád horké)), Javert (Les Misérables (Bídníci)), Myslivec (Sněhurka a 7 trpaslíků), Otec Tao (Měsíční kámen), František, svobodný pán z Trencků (Baron Trenck). Pod posledními třemi jmenovanými inscenacemi, ke kterým se řadí také historický Cyril a Metoděj, je podepsán také jako spoluautor scénáře.

Můžeme prozradit, že v současné době pracuje Petr Štěpán se svými kolegy Stanislavem Slovákem a Janem Šotkovským na zcela nové inscenaci, kterou plánuje Městské divadlo Brno uvést příští rok v prostorách Biskupského dvora Moravského zemského muzea pod hvězdným nebem. Inscenace bude opět věnována významné brněnské osobnosti, tentokráte biologu Gregoru Mendelovi, a ponese název Mendel aneb Vzpoura hrášků

 

Zpět

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->