Populární inscenace pod širým nebem

23. 6. 2011

Po loňském uvádění divácky velmi vřele přijatých představení hraných pod širým nebem v úžasných kulisách Biskupského dvora Moravského zemského muzea se MdB rozhodlo i letos hrát několik inscenací právě zde. Pravdou je, že "divadlo" má uprostřed romantického prostředí pod Petrovem nebývalou atmosféru a přináší o to kouzelnější zážitek. Přesvědčte se sami!

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ V BISKUPSKÉM DVOŘE MZM

 

Pořadatelé:             

Moravské zemské muzeum, Městské divadlo Brno
a SNIP & CO, reklamní společnost

Místo konání:          Nově opravený prostor Biskupského dvora Moravského zemského muzea

Termíny:                   23. června - 10. července

 

Začátky představení vždy ve 20.30 hod. - HRAJE SE ZA KAŽDÉHO POČASÍ!

 

Biskupský dvůr Moravského zemského muzea

Biskupský dvůr Moravského zemského muzea nabízí jedno z nejklidnějších
a nejromantičtějších prostorů v Brně. Poskytuje Brňanům i návštěvníkům jedno z nejkrásnějších panoramat Petrovského dómu včetně renesančního paláce s arkádami.  Biskupský dvůr je krátce rekonstruován – rekonstrukce se uskutečnila ke konci roku 2009.

 

Obohacení letní kulturní nabídky v Biskupském dvoře v Brně

Po loňské úspěšné premiéře open air divadelních představení, které bylo výrazným obohacením letní nabídky kulturních akcí a zároveň nezapomenutelných zážitků pod širým nebem v historickém centru Brna, přišli organizátoři s pokračováním této nabídky.

K pořádání divadelních představení, koncertů, zábavních i prezentačních akcí dosud ještě nedostatečně objevený prostor mezi Zelným trhem a Kapucínským náměstím přímo vybízí. Součástí scény a celkové produkce mohou být balkony, zákoutí Biskupského dvora, zajímavý je i samotný prostor s jedinečným pohledem přímo na Katedrálu sv. Petra a Pavla. I proto došlo k dohodě mezi ředitelem Městského divadla Brno Stanislavem Mošou a ředitelem Moravského zemského muzea Martinem Reissnerem na pořádání dalšího ročníku divadelních představení v muzeu. Hlavní produkce se ujala zkušená reklamní společnost SNIP & CO pod vedením generálního ředitele Jiřího Morávka. Cílem všech tří partnerů je nabídnout Brňanům a návštěvníkům moravské metropole příjemné kulturní prožití volných chvil v dosud neobvyklém a řekněme i v této době méně známém prostředí. Důležitým záměrem pro příští období je také rozšíření nabídek a zvýšení motivace příjezdů a pobytů v oblasti zážitkové turistiky v průmyslu cestovního ruchu v Brně i na jižní Moravě.

 

 

POPULÁRNÍ INSCENACE POD ŠIRÝM NEBEM

 

Celkem čtyři populární tituly se vystřídají v romantickém prostředí Biskupského dvora pod Petrovem

Po loňském uvádění divácky velmi vřele přijatých představení hraných pod širým nebem v úžasných přírodních kulisách Biskupského dvora Moravského zemského muzea se Městské divadlo Brno rozhodlo i letos hrát několik inscenací právě zde. Pravdou je, že "divadlo" má uprostřed romantického prostředí pod Petrovem nebývalou atmosféru a přináší o to kouzelnější zážitek.  

Začátek letošního léta přivítáme na nádvoří Biskupského dvora hned čtyřmi inscenacemi - v červnu rozpustilou operetkou Mam´zelle Nitouche a muzikálovou baladou Cikáni jdou do nebe, v červenci pak muzikálovou féerií Sny svatojánských nocí a slavnou Rostandovou romantickou hrou o posledním z rytířů Cyrano z Bergeracu.

 

 

Florimond Hervé, Henri Meilhac, Albert Millaud: MAM´ZELLE NITOUCHE                                                            

Jedna z nejúžasnějších operetek, slavná Hervého Mam´zelle Nitouche, patří k tomu nejlepšímu, co nabízí současný operetní repertoár. Příběh o hravém svatouškovi v sukních a jednom typickém muzikantovi je nesmírně vtipnou, divadelně rozkošatělou konfrontací tří rozdílných světů: kláštera, divadla a kasáren. Komedii rozehrává na jevišti jednak anděl s ďáblem v těle - zbožná klášterní chovanka Denisa v podání Radky Coufalové, ale také Célestin, učitel zpěvu, ctihodný klášterní varhaník - tuto roli hraje populární Igor Ondříček. Režisér inscenace Gustav Skála, mistr v daném žánru, dokázal vtisknout brněnskému nastudování až neuvěřitelný náboj; téměř bezkonkurenční se pak zdá herecký, pěvecký i taneční projev hlavních postav. Inscenace, v níž nebývá nouze o aplaus na otevřené scéně, je tak pro diváka nesmírně přitažlivou a kompaktní. Podmaní si vás třeba i spontánní spojnicí mezi jadrně cítěným humorem českým a nadlehčeně elegantním šarmem francouzským. Divokost, komičnost i hravost zakódovaná v příběhu o utajené návštěvě divadla a všem co z toho vzešlo, Vám prostě a jednoduše dodá dobrou náladu.                                                               

Hraje se 23. - 25. června.

 

Jevgenij Doga, Emil Loteanu: CIKÁNI JDOU DO NEBE

Balada o vášnivé lásce a svobodě - tragický příběh lásky zloděje koní Lujko Zobara a krásné Rady - je silně emocionálně vypjatá a na diváka působí doslova jako magnet. Nespoutané a divoké představení, tak jak jej na Hudební scénu Městského divadla Brno přivedl poprvé před pěti lety režisér Petr Kracik, je úžasným diváckým zážitkem - nejen pro neuvěřitelný temperament romského etnika, jeho písní či divoké energie tanců anebo zvláštní poetický styl vyprávění. Jde o velkolepě popsaný pohled do kočovné a po volnosti volající cikánské duše. Inscenace je podkreslena živou hudbou a cimbálovou kapelou, doplněnou o nahranou hudbu scénickou. Na jevišti je pak k nepřehlédnutí milenecká dvojice v podání Martina Havelky coby Zobara a Ivany Vaňkové v úloze živelné vědmy Rady. Výraznou postavou je pak Buča v podání Jana Apolenáře nebo Alana Novotného. Hudebně i tanečně strhující podívaná, která stojí za to - takoví jsou Cikáni na cestě do nebe v Brně. Jak napsala Jana Svozilová ve své recenzi: "Cikáni v Městském vás doslova pohltí, dusot kopyt budete slyšet ze všech stran, jejich dech se dotkne vaší šíje, cikánské utrpení pocítíte každým kouskem těla."                       

Hraje se 28. - 29. června.

 

William Shakespeare, Zdenek Merta, Stanislav Moša: SNY SVATOJÁNSKÝCH NOCÍ                                                                                                                                                               Muzikálová féerie Sny svatojánských nocí na motivy hry Williama Shakespeara byla v roce své premiéry v roce 1991 oceněna Českým hudebním fondem jako nejlepší inscenace roku. Jedná se o první ze série muzikálů úspěšné autorské dvojice Zdenek Merta a Stanislav Moša. Již dvacet let je inscenace na repertoáru brněnského Městského divadla a s úspěchem se hrála nejen na jeho jevišti, ale několik desítek uvedení se dočkala i na Křižíkově fontáně v Praze, v anglické a německé verzi pak slavila úspěch na zájezdech v mnoha evropských zemích (Finsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Německo). Spousty snových variací a kouzelná oslava lásky s Alešem Slaninou v roli Puka, Janou Musilovou, Markétou Sedláčkovou, Radkou Coufalovou, Ivanou Skálovou, Lenkou Janíkovou, Igorem Ondříčkem, Robertem Jíchou, Ladislavem Kolářem a dalšími budou rozehrány 1. a 2. července.

 

Edmond Rostand: CYRANO Z BERGERACU                                                                           Novoromantická komedie Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu se stala během více než stovky let od svého vzniku jednou z nejhranějších her světového repertoáru na našich jevištích, především díky vynikajícímu překladu Jaroslava Vrchlického, který hru jako první do češtiny přebásnil. Z jeho překladu vychází také inscenace Městského divadla Brno. Autoři úpravy Stanislav Moša a Jaromír Vavroš tento překlad respektovali, upravili však místa, která během století ztratila pro svou archaičnost komunikační schopnost. Slavná romantická tragikomedie o posledním z rytířů, Cyranovi z Bergeracu, a jeho velké lásce k Roxaně, je příběhem o utajované lásce, cti, statečnosti a síle i poklescích umění... Pozoruhodnou hru se zcela mimořádnými hereckými příležitostmi, ve které se působivě prolínají hrdinské, romantické, komické i historické roviny, uvádíme s Igorem Ondříčkem v titulní roli, Alenou Antalovou jako Roxanou, Jiřím Machem v úloze Kristiána, Viktorem Skálou, Petrem Štěpánem, Ladislavem Kolářem, Lukášem Hejlíkem, Lucií Zedníčkovou, Markétou Sedláčkovou, Pavlou Vitázkovou a mnoha dalšími.                                                                                                        

Hraje se 8., 9. a 10. července.

 

Představení probíhají v Biskupském dvoře ve vnitřním areálu Moravského zemského muzea v Brně (vstup na představení od Zelného trhu). Hraje se vždy od 20.30 hodin ve venkovních prostorách a za každého počasí.

Vstupenky na představení lze získat v pokladně Městského divadla Brno. Hromadné objednávky vyřizuje komerční oddělení, Lidická 12, tel.: 533 316 410, e-mail: komercni@mdb.cz. Doprodej před představením v pokladně MZM, Zelný trh.

 

BISKUPSKÝ DVŮR

Tento různorodý soubor budov obestupující ze tří stran parkově upravené nádvoří, se rozkládá v historické části Brna, pod katedrálním kostelem sv. Petra a Pavla). Původně gotickou stavbu proboštství brněnské kapituly koupil roku 1588 olomoucký biskup Stanislav Pavlovský (odtud „Biskupský dvůr“) a pro nového majitele ji důkladně přestavěl italský stavitel Antonio Gabri. Úpravy po roce 1600 dokončil nástupce biskupa Pavlovského kardinál František Dietrichstein. Z nejstarší stavební etapy je dochována hranolová věž a budova s částečně obnaženým režným cihlovým zdivem a úzkými lomenými a obdélníkovými okny. Pozdně gotická je kaple v druhém patře věže, na jejichž stěnách jsou výjevy ze života svatých. Pro renesanční fázi je výmluvné podloubí a jednopatrová arkádová lodžie. Moravské zemské muzeum získalo v Biskupském dvoře své první sídlo roku 1818, tedy rok po svém založení. Pro jeho potřeby bylo přistavěno v 80. letech 19. století tzv. d´Elvertovo křídlo s balkónovým portálem, pocházejícím ze zbořeného paláce Mitrovských na náměstí Svobody. Z tohoto náměstí bylo v roce 1858 přeneseno i sousoší z Merkurovy kašny od Ignáce Bendla, umístěné uprostřed nádvoří Biskupského dvora. Pozdější rozsáhlé stavební úpravy, dokončené roku 1963, již podstatně nezměnily celkovou tvářnost Biskupského dvora.

 

 

Zpět

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací