Kvítek z horrroru byl vyhlášen počinem roku 2012

25. 3. 2013

V neděli 24. března 2013 proběhl v Divadle na Vinohradech již 18. ročník vyhlašování Cen Českého divadla 2012, kdy odborná čtyřčlenná porota ocenila mimopražské umělce, kteří se účastnili na tvorbě nejzajímavějších inscenací. V kategorii „Počin roku“ zvítězil muzikál Kvítek z horrroru, který uvedlo Městské divadlo Brno v premiéře 21. května 2011 na Hudební scéně v režii Petra Gazdíka, jenž také v neděli převzal skleněnou sošku.

            V neděli 24. března 2013 proběhl v Divadle na Vinohradech již 18. ročník vyhlašování Cen Českého divadla 2012, kdy odborná čtyřčlenná porota ocenila mimopražské umělce, kteří se účastnili na tvorbě nejzajímavějších inscenací. V kategorii „Počin roku“ zvítězil muzikál Kvítek z horrroru, který uvedlo Městské divadlo Brno v premiéře 21. května 2011 na Hudební scéně v režii Petra Gazdíka, jenž také v neděli převzal skleněnou sošku.

            Kvítek z Horroru se na Lidickou ulici v Brně vrátil již podruhé. V roce 1990 měl československou premiéru v Divadle bratří Mrštíků v režii Pavla Doležala. Tehdejšího Seymoura hrál Erik Pardus, Audrey Libuše Kafková a pana Mushnika Karel Janský. Po jednadvaceti letech se tento hororový komediální muzikál vrátil v režii Petra Gazdíka, překladu Iva T. Havlů, v kostýmech Aleše Valáška, který je také autorem scény, v choreografii Lucie Holánkové a dramaturgii Kláry Latzkové. O hudební a vokální nastudování se postaral Dan Kalousek a autorem hudebního aranžmá byl Igor Vavrda. V hlavních rolích mohli a mohou diváci spatřit Lukáše Janotu nebo Jakuba Uličníka, Alenu Antalovou nebo Markétu Sedláčkovou, Zdenka Bureše nebo Miloslava Čížka a další. Hlas nebezpečné rostlině propůjčuje Dušan Vitázek.

            Komediální muzikál autorů Howarda Ashmana a Alana Menkena vypráví o nenápadném, trošku zakřiknutém, nicméně velmi sympatickém prodavači v jednom malém, ušpiněném květinářství, který shodou podivných náhod získá neobvyklou kytičku. Kvítek je to nesmírně zvláštní a zajímavý a zajistí svému majiteli věhlas. Seymour ovšem brzy zjistí, že být pěstitelem takové záhadné rostlinky není jen tak. Jde o kytičku, která sice dokáže svému pěstiteli přinést slávu, ale zároveň za to vyžaduje velmi specifické zacházení. Kvítek, který Seymour pojmenoval podle své krásné kolegyně Audrey Druhá, se totiž živí pouze lidskou krví... Hororová zápletka je nasnadě, Seymour musí rostlince shánět potravu a zároveň bojovat o srdce své vyvolené Audrey, která je neustále usurpována svým sadistickým přítelem, zubařem Orinem.

            Téma k tomuto satirickému muzikálu nalezli autoři v černobílém americkém filmovém hororu z roku 1960, kde si jednu z epizodních rolí zahrál tehdy začínající Jack Nicholson. Tato černá komedie Little Shop of Horrors (Malý krámek hrůz) se stala předlohou pro rock´n´rollový muzikál, který měl na off-Broadwayi premiéru v roce 1982. Jde o dílo, které velmi zábavnou formou paroduje samotnou muzikálovou formu, hororový žánr a béčkové filmy. Na motivy divadelního muzikálu vznikl v roce 1986 i slavný film režiséra Franka Oze, kde roli šíleného zubaře hrál Steve Martin.

Zpět

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->