Vernisáž na Hudební scéně

5. 6. 2013

Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy, která je věnována návrhářské práci výtvarnice kostýmů Andrey Kučerové. S její tvorbou se na jevišti Činoherní a Hudební scény MdB setkáváme již dvacet let! Výstava je průřezem její práce a umožní vám také nahlédnout do tohoto náročného tvůrčího procesu. Těšíme se na vás v neděli 9. června v 17:00 hodin ve foyeru Hudební scény!

 

PRŮŘEZ DVACETILETOU TVORBOU ANDREY KUČEROVÉ

 

                Výběr střihu, typu látky, dobových trendů, ... – detaily, které přivádí divadelní kostýmy a tím i celou inscenaci k dokonalosti. Pro diváka Městského divadla Brno je již samozřejmostí, že jsou herci na jevišti oděni do funkčních, době a náladě odpovídajících šatů, které podtrhují charakter postavy a často se vyznačují neobvyklým nápadem a účelností. Náročnou práci návrhářky kostýmů zastává v MdB Andrea Kučerová již dvacet let a při příležitosti tohoto krásného jubilea pořádáme výstavu, která je průřezem její dvacetiletou tvorbou.

                Výstava je instalována ve foyeru Hudební scény MdB a návštěvníci budou moci nahlédnout do celého složitého procesu realizace. K vidění budou návrhy, fotografie i již hotové kostýmy z nejrůznějších her a časového období. Pokusíme se vás přenést do ateliéru návrhářky, díky níž je zážitek z divadelního představení ucelený a nezapomenutelný.

                Vernisáž výstavy proběhne v neděli 9. června v 17:00 hodin ve foyeru Hudební scény MdB, úvodní slovo pronese pan ředitel Stanislav Moša. Práce Andrey Kučerové budou k vidění každý den od 9. do 14. června 2013 (tedy po dobu trvání festivalu Divadelní svět Brno 2013) od 13:00 do 16:00 hodin a poté vždy před představením na Hudební scéně MdB.

 

Andrea Kučerová (*1968 v Brně) vystudovala Střední průmyslovou školu textilní (obor návrhářství oděvů a divadelních kostýmů). Poté pracovala jako výtvarník na volné noze, takto získala zkušenosti především v oblasti užité grafiky. Vytvořila řadu plakátů, knih, obalů LP a CD, reklamních tiskovin a publikací.

V roce 1991 započala její spolupráce s Městským divadlem Brno, začala jako grafik a v roce 1993 zde realizovala své první kostýmní návrhy pro inscenaci hry E. Scribea Sklenice vody.

Tak začala její mnoholetá spolupráce s režisérem Stanislavem Mošou, jehož je, až na pár výjimek, výhradním kostýmním výtvarníkem. S ním spolupracuje na inscenacích ve svém domovském Městském divadle Brno, ale i na řadě zahraničních produkcí. Rovněž pravidelně spolupracuje i se zahraničními režiséry a divadly . Její kostýmní návrhy byly realizovány již v Německu, Itálii, Slovinsku, Holandsku, Španělsku , Lucembursku, Portugalsku, Slovensku, Belgii.

Od roku 2007 je také šéfem kostýmní výpravy v Městském divadle Brno.

                Dosud vytvořila kostýmní návrhy a realizace k více než 90 inscenacím, např.:

Činohra : Cyrano z Bergeracu, Romeo a Julie, Jindřich VIII., V jámě lvové, Zkrocení zlé ženy, Becket, Oidipus, Tři sestry , Jméno růže, Výkřiky do tmy, Mefisto, Jakub a jeho pán.

Muzikál : West Side Story, My Fair Lady (ze Zelňáku), Jesus Christ Superstar, Oliver!, Máj, Koločava, Markéta Lazarová, Bídníci, Šumař na střeše, Čarodějky z Eastwicku, Cabaret, Fame, Mozart!, Sugar! (Někdo to rád horké), Šumař na střeše, Hair, Ptákoviny podle Aristofana, Probuzení jara, Mary Poppins, Chicago, Jekyll a Hyde, Papežka, Pokrevní bratři, Funny Girl, Kočky.

Opera : Andrea Cheniér, Sen noci svatojánské.

Důkazem, že její kostýmy dokáží perfektně zdůraznit atmosféru inscenace i vyzdvihnout charakter postav a zapíší se do paměti diváků, je fakt, že je dvojnásobnou držitelkou ceny Křídla v kategorii Nejvýraznější tvůrčí počin (kostýmy Cyrano z Bergeracu v sezoně 1996/97, Ptákoviny podle Aristofana v sezoně 2009/10), za sezonu 2005/06 jí byla udělena také Cena kolegia revue Dokořán. V současné době dokončuje práci na přípravě kostýmů k inscenaci Cyril a Metoděj, kterou uvede Městské divadlo Brno ve světové premiéře v prostorách Biskupského dvora pod otevřeným nebem, zároveň také navrhuje kostýmy pro světoznámý muzikál Flashdance, jímž zahájíme divadelní sezónu 2013/2014.

Zpět

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->