Nominace na Cenu Thálie 2019/2020

2. 11. 2020

Herci MdB v nejužší nominaci na prestižní divadelní Cenu Thálie!

Uplynulá divadelní sezóna 2019/2020 opravdu vrchovatou měrou přála Městskému divadlu Brno v počtu nominací našich herců na prestižní divadelní Cenu Thálie, kde máme tentokrát přímo v nejužších nominacích hned dvě želízka v ohni!

V kategorii „Muzikál, opereta a jiné hudebně-dramatické žánry“ oslnila Markéta Sedláčková svým famózním výkonem v roli Donny Sheridanové v legendárním muzikálu Mamma Mia! (režie: Petr Gazdík) nejen nadšené diváky, ale také komisi Herecké asociace, která Cenu Thálie předává. Její živelnost a zároveň lidskost, která tryská z role Donny, je totiž již od prvních vteřin na jevišti skutečně nepřehlédnutelná, a tak bylo nasnadě, že neujde ani pozornosti kritické obce. V jejím podání je Donna silnou a samostatnou ženou a matkou, kterou Markéta Sedláčková hraje přesvědčivě, věrně a hluboce pravdivě.

Její nezkrotná energie, temperament i sebejistý herecký a pěvecký výkon ostatně nezaujal Hereckou asociaci poprvé. Připomeňme, že Markéta Sedláčková je již držitelkou Ceny Thálie 1999 za její nezapomenutelné ztvárnění hlavní role květinářky Lízy Ďulínkové v muzikálu My Fair Lady (ze Zelňáku).

Druhým členem hereckého souboru MdB, který je nominován tentokrát v kategorii „Činohra“, je Petr Štěpán. Jeho Satan v dramatizaci Miltonovy básně o prvotním hříchu člověka Ztracený ráj s podtitulem zpráva o člověku (režie: Dodo Gombár) je zcela zásadní nezpochybnitelnou oporou celé inscenace a právem tak na sebe poutá největší pozornost. Setkání s Petrem Štěpánem v roli Satana na prknech Činoherní scény MdB je beze všech pochybností jedním z nezapomenutelných divadelních zážitků.

Hereckou asociaci však v loňské sezóně Petr Štěpán nezaujal jen jako Satan, ale k nominaci výrazně přispělo také jeho ztvárnění gangstera a sukničkáře Macheatha v Havlově komedii Žebrácká opera (režie: Hana Burešová). Suverénní Štěpán zde podává špičkový výkon, ve kterém beze zbytku zužitkuje svůj cit pro jazyk a slovní pointu.

Tyto „ďábelské“ role jsou, zdá se, pro Petra Štěpána přímo jako stvořené. I on je totiž již držitelem Ceny Thálie 2007, kterou si vysloužil za své ztvárnění rozkošného Darryla van Horna v muzikálu Čarodějky z Eastwicku.

Širší nominace na Cenu Thálie 2019/2020

Pro úplnost zmiňme, že hledáčku Herecké asociace neunikly ani výkony dalších dvou hereček ze souboru MdB, které se pro tentokrát sice dostaly jen do širších nominací, a tak nyní neaspirují přímo na získání skleněné vázy, i přesto se ovšem jedná o velký úspěch, který si jistě zaslouží pozornost.

V širší nominaci v kategorii „Muzikál, opereta a jiné hudebně-dramatické žánry“ v tomto ročníku již podruhé zabodoval legendární muzikál Mamma Mia! (režie: Petr Gazdík).

Odborná kritika totiž neopomněla vyzdvihnout ani skvělý výkon Dagmar Křížové v roli dvacetileté Sophie Sheridanové, která se snaží v den své svatby zjistit, kdo je její otec, a proto na malebný řecký ostrůvek pozve všechny tři potenciální nápadníky z minulosti své matky Donny.

Dagmar Křížová se svěřené role ujala s naprostým přehledem a velkou elegancí, zaujala především zcela bezchybným zpěvem a bezprostředním herectvím.

V rámci širších nominací, tentokrát v kategorii „Činohra“, nezůstal porotou opomenut ani opravdu hezky strukturovaný výkon Barbory Goldmannové, který herečka nabízí jako Eva v původní dramatizaci jednoho z nejvýznamnějších literárních děl historie, Miltonovy rozsáhlé epické básně Ztracený ráj, v MdB uváděné s podtitulem zpráva o člověku (režie: Dodo Gombár).        

Obě nominace spojené s tímto dílem jsou tak současně i zprávou pro celý realizační tým, že volba zinscenovat tento renesanční literární skvost padla na úrodnou půdu a je tak důkazem, že toto dílo řeší stále aktuální témata a pokládá naléhavé otázky, na které chceme a potřebujeme i dnes (nebo možná právě dnes) znát odpovědi.

Odpověď na otázku, která nás všechny nyní zajímá nejvíce, a to sice, kdo své nominace nakonec skutečně promění ve vítězství a stane se tak laureátem Ceny Thálie 2019/2020, se dozvíme již v sobotu 14. listopadu 2020 od 20.00 hodin.

Vzhledem ke všeobecné současné situaci dojde na základě rozhodnutí Herecké asociace k vyhlášení výsledků 27. ročníku Cen Thálie a následně ke komornímu předání Cen Thálie netradičně v on-line prostoru prostřednictvím streamu.

V období od 6. do 13. prosince 2020 pak ČT art postupně odvysílá osm krátkých dokumentů (medailonků) o oceněných Cenou Thálie. Nezbývá než se nechat překvapit, zda se v rámci tohoto vysílání budeme moci těšit i na medailonky herců Městského divadla Brno.

Zpět

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací