Výstava fotografií Jefa Kratochvila

3. 7. 2023

Nejobsáhlejší fotografická výstava Jefa Kratochvila, vyprávějící příběh brněnských umělců 80. let, právě začíná

V pátek 30. 6. v 17 hodin byla v brněnském hotelu Vaka slavnostně zahájena dosud největší výstava ceněného souboru portrétů brněnských umělců „Dech brněnských ateliérů“, který je nejobsáhlejším dílem ikony brněnské fotografie Jefa Kratochvila.

Přesně v tento den by Jef Kratochvil oslavil své 80. narozeniny a jeho syn, taktéž známý brněnský fotograf Tino Kratochvil, se rozhodl najít pro jeho dílo trvalejší umístění. „Delší dobu jsem přemýšlel, jak bych mohl vystavit tento unikátní soubor fotografií, aby byl přístupný veřejnosti. Pak se povedlo najít umístění v brněnském hotelu Vaka, který patří našim rodinným přátelům, rodině Vanžurových, a jsem za to moc rád.“

Naposledy byl tento cyklus, který vznikal převážně v letech 1980–1985, vystaven před deseti lety v omezené šíři v Paláci šlechtičen. Toto nejobsáhlejší Jefovo dílo ukazuje brněnské výtvarníky 80. let v jejich autentickém prostředí, často i s jejich díly. Je to unikátní pohled do uměleckého prostředí Brna té doby a je zde zachycena celá generace brněnských umělců. Někteří z nich se zúčastnili i slavnostního zahájení a mohli tak společně zavzpomínat na ducha této éry.

Výstava obsahuje 100 děl a byla zahájena primátorkou města Brna Markétou Vaňkovou, ředitelem Městského divadla Brno Stanislavem Mošou a jednatelem hotelu Vaka Leošem Vanžurou. „Jsem velmi rád, že Jefovo dílo u nás našlo své místo a budeme ho moci představit každému, kdo bude mít zájem. Výstava je pro veřejnost přístupná v prostorách hotelu Vaka na Cimburkove každý den včetně víkendů vždy mezi 10. a 17. hodinou zatím bez konečného data. Srdečně tak zveme všechny milovníky fotografie ke zhlédnutí výstavy.“

 

Jef Kratochvil 1943–2018

Významný brněnský fotograf, kterému učarovalo Divadlo Husa na provázku za své nejslavnější éry a přivedlo ho k tvorbě stovek a tisíců fotografií. Ač původně samouk, stal se z něj uznávaný fotograf zaměřující se na umělecké prostředí Brna. Mimoto navrhoval obaly gramofonových desek folkových a rockových kapel. Po revoluci spojil svoje jméno s působením v Městském divadle Brno, kde byl dvorním fotografem. 

Zpět

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->