Vážení divadelní přátelé,

před několika dny jsme opět otevřeli dveře do našich divadelních hledišť dokořán! … a pevně doufáme, že to tak i zůstane!

Plně si uvědomujeme vážnost celé té nečekané a v mnoha důsledcích hrůzné situace. Jsme připraveni dodržovat všechna opatření, která nám uložila vláda naší země k tomu, abychom pro vás mohli hrát. Nejsou nijak zvlášť složitá (jen kdyby se tak rychle a často neproměňovala…). Věřím však, že jsme na dobré cestě k normálnímu životu.

Velký William Shakespeare ve své komedii z roku 1599 říká: „Celý svět je jeviště a všichni lidé na něm jenom herci.“ I proto jsme si jako první představení pro znovuotevření našeho divadla vybrali romantickou komedii Marca Normana a Toma Stopparda „Zamilovaný Shakespeare“. Nádherně mystifikační hra o tom, jak největší dramatik světové historie napsal tu nejkrásnější dramatickou báseň o lásce „Romeo a Julie“. Jedná se o mimořádně chytré, vtipné i hluboké vyznání úcty a obdivu k onomu nesmrtelnému fenoménu lidské existence, kterým je pro naši civilizaci od nepaměti právě divadlo.

Pro tento večer se role Alžběty Anglické zhostila primátorka statutárního města Brna, paní Markéta Vaňková. Vyjádřila tak podporu brněnským divadlům, která mohla po nekonečných více než 7 měsících znovu hrát pro své obecenstvo. 

Jsme nesmírně rádi, že paní primátorka odvážně přijala naši myšlenku za vlastní a pustila se do zkoušení. Chtěli jsme poukázat na to, že jako městské divadlo nejsme izolováni od svého okolí, ale žijeme s ním společný život a tvoříme jeden celek. Pro nás tak bylo toto představení nejen dlouho očekávaným startem znovuotevření divadel, ale díky přítomnosti paní primátorky na jevišti se stalo i deklarací sounáležitosti a koexistence našeho divadla s naším městem. 

Paní primátorka přišla na zkoušky perfektně připravená, velmi rychle se zorientovala a roli zvládla se sobě vlastní nonšalancí, rozhodností a přehledem. 

A hned nato jsme začali hrát jak na Činoherní a Hudební scéně, tak i na Biskupském dvoře, jehož letní scénu jsme otevřeli světovou premiérou historické fresky „Napoleon aneb Alchymie štěstí“, kterou napsalo osvědčené autorské kvarteto Karel Cón, Stanislav Slovák, Jan Šotkovský a Petr Štěpán. 

Srdečně vás zveme i na všechna další představení, která budeme moci konečně uvádět!

 Všem našim předplatitelům jsme poslali zprávu o tom, kdy jim budeme moci zahrát něco z toho, co jsme pro ně připravili. Všechno samozřejmě nestihneme do léta, ale postupně budeme na repertoár zařazovat všechny inscenace, které jsme nazkoušeli. Zároveň budeme naše diváky informovat i o všech opatřeních, jež budou s návštěvou divadla spojena. (Doufám, že brzy to bude už i bez jakýchkoliv opatření a omezení!)

Již jsme vám napsali, že jsme titul Büchnerova dramatu „Dantonova smrt“ nahradili černou komedií „Hrabal a muž u okna“. Nazkoušeli jsme pro vás však ještě jednu inscenaci navíc! Je to muzikálová komedie o krizi mezilidských vztahů „První rande“, kterou uvedeme v evropské premiéře. Jedná se o dárek, kterým vám chceme poděkovat za vaši trpělivost a podporu!

 

Za všechny své kolegy se na vás ještě více než kdy předtím těší

Stanislav Moša 1. 6. 2021
Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací