Pro nic za nic

Pro nic za nic

  • Žánr Činohra
  • Scéna Činoherní scéna
  • Premiéra7. prosinec 2019
  • Délka představení2:15 hod.
  • Počet repríz40
  • Derniéra22. březen 2024

klasická zápletková komedie

„Stvořitel chtěl jednou stvořit hru a splácal dohromady takový kus pod názvem „Láska“. Ohromný úspěch, nával u pokladny, vyprodaný sál. Úspěchem obluzený stvořitel napsal druhý díl – „Manželství“. A jak už to u takových seriálů bývá – propadák.“

Pokud má středoevropský prostor nějakého komediálního klasika, je jím nepochybně Johann Nepomuk Nestroy. Je to dáno především díky kvalitám jeho komedií nabitých mimořádnou divadelností, nápaditostí zápletek, umného snování všech komických omylů a nedorozumění a nebývale vytříbených dialogů, prošpikovaných proslulými nestroyovskými bonmoty („Ještě, že utápím svůj smutek ve víně, jinak bych mohl propadnout chlastu!“).

Protagonisty Nestroyovy komedie jsou kočovní herci Artur a Picl – první z nich se dostává do milostných eskapád, které ho nutí k nejrůznějším převlekům a intrikám, druhý to vše ironicky komentuje. Základním paradoxem této komedie je skutečnost, že lásce ústřední milostné dvojice zde vlastně nic nestojí v cestě. Artur miluje slečnu Emu Bušovou, aniž ví, že Ema je schovankou jeho strýčka, továrníka Truchlanta. A pan Truchlant se rozhodl, že Emu provdá – právě za Artura. Artur se ovšem mylně domnívá, že Truchlant si chce Emu vzít sám, a začne plánovat její únos...

Nestroy bravurně ovládá principy zápletkové komedie, dokáže je propojit se svébytnou poezií života kočovných herců, a zároveň si nad vším snaživým lidským hemžením udržuje lehounký nadhled, laskavý a pobavený zároveň. Příznivci chytré zábavy v nostalgickém rakousko-uherském stylu se mají určitě nač těšit.

Autor

  • Johann Nepomuk Nestroy

Režie

  • Mikoláš Tyc

Asistent režie

Překlad

  • Josef Balvín

Kostýmy

  • Alexandra Grusková

Dramaturg

Scéna

  • Andrej Ďurík

Hudba

Plakát

  • Petr Hloušek, Tino Kratochvil

Pohybová spolupráce

  • Martin Pacek

Inscenační úprava

  • Mikoláš Tyc, Jan Šotkovský

Světelný design

  • Dan Kachlíř

Umělecký záznam a střih představení

  • Dalibor Černák

Truchlant

Kyselák

Myšička

Ignác Myšička

Anastázie Mišplová, Paní Ceplmajerová, Paní Myšičková

ZDAŘILÁ STAROSVĚTSKÁ ŠVANDA

Luboš Mareček 15. leden 2020 zdroj Lidové noviny

Na vtipnou sňatkovou komedii Pro nic za nic z pera Johanna Nepomuka Nestroye vsadilo Městské divadlo Brno. Inscenace Mikoláše Tyce je ukázkou rozverné činoherní komedie s výtečnou kolektivní souhrou desítky herců. (…) Vzniklo svižné představení, které herce stylizuje do lehké karikatury a nadsázky v projevu slovním stejně jako neverbálním. Ony okatě vyzdvihované naivní tóny i přeťáplá idyličnost na brněnském jevišti pod portálem, z něhož visí líbezné muškáty, jsou tady ideálním režijním prostředkem. (…) Zdůraznění naivity a hyperbolizování této idylky k popukání umožňuje hercům záměrně přehrávat, ale zejména přihrávat si. Tycovo Pro nic za nic je ukázkou výtečné kolektivní souhry. Oba kočovní protagonisté – tady Jan Brožek (Artur) a Aleš Slanina (Picl) – se bezpečně pohybují ve vymezených kontrastních pólech mazaného milovníka a jeho cynického glosátora. Petr Štěpán jako Arturův bohatý strýček Truchlant je ukázkou přesně zveličené a bravurně přeháněné komiky. Výteční jsou tady ale opravdu všichni. Milan Němec jako hostinský Kyselák, Michal Isteník jako kapitalista Myšička, Marek Hurák coby jeho nedomrlý syn Ignác nebo Marco Salvadori jako číšník Jirka, jehož autorský monolog s názvy italských jídel oprávněně vyvolá potlesk na otevřené scéně. O nic pozadu nezůstává dámská šatna: Barbora Goldmannová coby Truchlantova schovanka je husičkou z filmů pro pamětníky, Eliška Skálová přeslazenou hostinského dcerou Sali a Lucie Bergerová si s komickou vervou střihne hned tři úlohy. Finálním sdělením komedie je konstatování, že všechen tento mumraj byl pro nic za nic. Vy stejný pocit z představení mít nebudete.

 

MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO UVEDLO PREMIÉRU SVIŽNÉ KLASICKÉ KOMEDIE J. N. NESTROYE PRO NIC ZA NIC

Jaroslav Štěpaník 12. prosinec 2019 zdroj www.novinky.cz

Poslední premiéra v Městském divadle Brno náležela klasiku komedie středoevropského prostoru, výraznému představiteli vídeňského lidového divadla. Johann Nepomuk Nestroy a jeho Pro nic za nic v podání brněnské scény jsou dobrou volbou. (…) Pro nic za nic je svižnou komedií s dovedně spletenou zápletkou mistra svého oboru. K rozuzlení spěje divák veden autorem a inscenátory v doprovodu ústřední dvojice potulných herců (Jan Brožek a Aleš Slanina) a řady dalších důležitých a pěkně ztvárněných postav a postaviček. Projde s nimi sérií komických situací s množstvím omylů a nedorozumění. Než se vše rozuzlí a vyjasní v poznání, že veškeré to úsilí bylo vlastně opravdu pro nic za nic. Hra čerpá ze situační komiky, výborná je slovním humorem, vtipnými replikami. Režie (Mikoláš Tyc) směřovala herce k lehké karikaturní nadsázce v projevu slovním i neverbálním. Všichni aktéři jsou tak „stylově sladěni“, přitom charakteristikami postav se výborně doplňují. Jsou takto sehraným týmem, každý bez ohledu na velikost role odvádí obdobně hodnotný žádaný výkon. Komickou účinnost jednotlivých obrazů podtrhuje využití dvou scénických prostor na jevišti. Paralelní děje na sebe vtipně navazují, vzájemně se prostupují. Scéna (Andrej Ďurik) je pojata v duchu doby – někdejších „starých dobrých časů“ – a takové jsou i kostýmy (Alexandra Grusková). (…)

 

 

KDYBY NESTROY VĚDEL (…)

Peter Stoličný 12. prosinec 2019 zdroj www.kultura21.cz

(…) Činohra Městské divadla v Brně uvedla v dramaturgii Jana Šotkovského a v režii Mikoláše Tyce jednu z komedií Netroye, Pro nic za nic. (…) S důvěrou se může divák těšit na skutečnou frašku. Už hezká funkční scéna Andreje Ďuríka a bezvadné dobové kostýmy Alexandry Gruskové předem naznačují, že se bude hrát klasická komedie, velmi blízká vídeňskému provedení. Také herci jsou vedeni k mírně expresivní deklamaci tak blízké fraškám poloviny 19. století a díky tomu jsou komické role, jejich výřečnost i umně volené dramatické pauzy, pro zrak a sluch dnešního diváka ještě komičtější. (…) Se svými postavami si moc hezky pohráli Artur – Jan Brožek a Picl – Aleš Slanina. Továrníka Truchlanta už svým hlasovým nasazením a namyšleným výrazem předvedl Petr Štěpán. Schovanku Emu (…) zahrála v hezkém tempu Barbora Goldmannová a ještě tady máme hostinského v tyroláckém stejnokroji, kterého bravurně zahrál Milan Němec. (…) O divácký smích nebyla nouze. (…) Myšička – Michal Isteník a jeho nezdárný synek – Marek Hurák, to byla další ideální dvojice pro pravou frašku. Otec, všeho schopný a synek, neschopný ničeho. (…) A sranda je nabíledni. Ještě nezapomeňme na výbornou Lucii Bergerovou, která si s chutí zahrála několik různých a protikladných rolí. (…) Rakouská fraška z poloviny devatenáctého století si v brněnském divadle určitě najde své místo a stane se stálicí v repertoáru. Jenom asi nastane problém, kterou inscenaci „odložit“ do fundusu, protože i ten nestarší titul stále vyprodává hlediště.

 

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->