Zdenek Merta u klavíru

Zdenek Merta u klavíru

 • Žánr Koncert
 • Scéna Činoherní scéna
 • Premiéra23. říjen 2017
 • Délka představení2:00 hod.
 • Počet repríz10
 • Cena 260 Kč

večer plný hudby

Hostem Zdenka Merty 1. října bude  muzikant Ondřej Pivec, jazzový varhaník, pianista a skladatel, držitel americké ceny Grammy!!

 

Ondřej Pivec

 Český muzikant 10 let žijící v USA, držitel americké ceny Grammy 2017.

Většinu svých dobrých přátel znám léta, která, jak známo, vztahy prověřují a tím je posvěcují. Ondřeje znám asi tři roky a přesto jej považuju za velmi blízkou duši. Jde tedy o výjimku, ze které mám radost, neboť je zároveň nadějí, že do mého života vstoupí ještě další výrazné inspirace. On tedy inspirativní je. Do školy chodil v Brně, muzikantskou kariéru začal v Praze a teď bydlí na Manhattanu, ale trochu trajdá, jako člen kapely Gregoryho Portera je pořád v luftu. Tedy doslova – nedávno jsem mu volal a jeho hlas zněl trochu překvapeně. Děje se něco? – říkám – ruším? Ale vůbec, jen jsem 30 000 stop nad mořem, v letadle mezi San Franciskem a New Yorkem, nevěděl jsem, že se sem dá dovolat, zapomněl jsem vypnout telefon. Párkrát mi taky WhatsAppem zprostředkoval přímý přenos z nějakého koncertu (Moskva, Frankfurt, Bangkok?) a radostně se šklebil se do mého displeje, zatímco ruce mu jezdily po klávesách. Je vlastně pořád veselý, což je pěkné. Jenže – všechno je jinak. V březnu Ondřej přiletěl z přerušeného světového turné (se zmíněným Gregory Porterem) na pár dní z Paříže do Prahy a tak nějak už tady zůstal. Letadla se pomalu na oblohu vracejí, leč turné je zrušeno a nikdo neví kdy (a jestli) se bude realizovat. A myslím, že kdybyste se měli rozhodnout jestli být v tomhle čase v New Yorku nebo u nás, dlouho byste nepřemýšleli. Je to peklo. Nuže – aspoň si společně zahrajeme. Ještě nevíme co, ale bude to dobré. Na jevišti se objeví i znamenití herci MdB Kristýna Daňhelová, Viktória Matušovová a Lukáš Janota.

Zdenek Merta

 

Kdo zná Zdenka Mertu více než jako posluchač ze sedadel divadelních a koncertních sálů, ví, že je tento muž výborným a vtipným společníkem, šarmantním svůdcem nečekaných myšlenek a také pozoruhodným vypravěčem s uměním naslouchat jiným. Kromě toho je  velmi dobrým klavíristou a ve svých pořadech autenticky využívá spojení praktického muzikanta a nevšedního moderátora - „talkmastera“. Na hudbu pohlíží z méně obvyklých úhlů - například prezentuje různé žánry a jejich přesah do jiných oblastí života. Důležitou roli hraje také improvizace a důvtip, jednoduché výklady jsou často zakončeny překvapivou pointou!

 

Videa z předešlých dílů cyklu:

5. prosince 2017 - Vojtěch Dyk

13. března 2018 - Roman Dragoun, Pavel Váně

21. května 2018 - Vašo Patejdl

20. září 2018 - Esther Mertová

14. listopadu 2018 - Petr Janda

 22. ledna 2020 - Bardolino , Zdenek Merta a Bardolino    

Námět

 • Zdenek Merta

Scénář

 • Zdenek Merta, Stanislav Slovák

Dramaturg

Projekce

 • Petr Hloušek

Hudební materiály

 • Dan Kyzlink, Zdenek Merta

Umělecký záznam a střih představení

 • Dalibor Černák

ZDENEK MERTA AT THE PIANO IN BRNO

Peter Stoličný 17. březen 2020 zdroj www.kultura21.cz

(…) Zdenek Merta regularly introduces various music genres on the stage, introduces many hidden and surprising characteristics of music motifs to the audience in a fun way, with the travelling narratives, he amuses the audience with his piano virtuosity and singing. He is simply a multi-genre showman who knows how to communicate with the audience, teach them through his civil appearance and, most of all, entertain. Yet, the last piece, Zdenek Merta at the Piano, was a bit different than the shows people are used to. The whole evening was accompanied by a music group calling themselves Bardolino. (…) Four musicians of incredible qualities who (…) started engaging in the music of various races and nations. This is what they enjoy and are attracted to. They performed unbelievable pieces on the stage. These included American bluegrass, usually played with guitars, a mandolin, a banjo, a double bass and a violin. The Bardolino quartet only had the violin but the consonance with the cello and the accordion turned into an unexpected bluegrass miracle. They played with music of various genres from all four corners of the world. Of course, Zdenek Merta was their presenter and often played the piano with them. The night of music treats went incredibly quick before the break and even quicker afterwards. Initially, Merta introduced Bardolino as a multi-genre group that would take us on a journey around the world, inspired by the Jules Verne’s novel. But just as Verne skipped some important countries in his fantasy novel, Merta as a guide was jumping freely between territories and sometimes even changed the direction, which did not matter. Verne’s motif was there, everything important was told by the music. (…)

Peter Stoličný, www.kultura21.cz, 3 February 2020

ZDENEK MERTA U KLAVÍRU V BRNĚ

Peter Stoličný 3. únor 2020 zdroj www.kultura21.cz

(…) Zdenek Merta pravidelně představuje na scéně různé hudební žánry, vtipně seznamuje diváky s často skrytými a překvapivými vlastnostmi hudebních motivů, s takzvanými putujícími syžety, baví diváky svou klavírní virtuositou a zpěvem. Je to prostě multižánrový šoumen, který se umí s obecenstvem domluvit, svým civilním vystupováním diváky poučit a hlavně bavit. Poslední program Zdenek Merta u klavíru, byl přece jenom trochu jiný než představení, na která je divák zvyklý. Celý večer bylo totiž na scéně také uskupení hudebníků, kteří si říkají Bardolino. (…) Čtyři neuvěřitelně kvalitní muzikanti, kteří (…) se začali věnovat hudbě různých ras a národů. Ta je baví a přitahuje. Na scéně předvedli neuvěřitelné hudební kousky. Třeba americkou bluegrassovou muziku, která se obvykle hraje s kytarami, mandolínou, banjem, kontrabasem a houslemi. V kvartetu Bardolino zbyly jenom ty housle, ale souzvuk s violoncellem a akordeonem byl překvapivým bluegrassovým zázrakem. Muzikanti si pohráli s hudbou nejrůznějších žánrů ze všech světových stran. Samozřejmě Zdenek Merta byl jejich moderátorem a často u klavíru také spoluhráčem. Večer hudebních lahůdek uběhl do přestávky neuvěřitelně rychle a po přestávce ještě rychleji. Původně Merta uvedl muzikanty Bardolino jako multižánrové seskupení, které nás bude provázet na cestě kolem světa, inspirované románem Julesa Vernea. Ale tak, jako Verne ve svém fantaskním románu vynechal některé důležité země, tak Merta jako průvodce klidně skákal z teritoria do teritoria a vůbec nepřekáželo, že někdy změnil i směr cestování. Vždyť šlo jenom o ten verneovský, motiv, a o všem důležitém promlouvala hudba. (…)

 

ZDENEK MERTA U KLAVÍRU V MDB SKLIDIL POTLESK VESTOJE

Peter Stoličný 7. říjen 2019 zdroj www.eurozpravy.cz

Kdo zná blíže Zdenka Mertu, ví, že je tento muž výborným a vtipným společníkem, šarmantním svůdcem nečekaných myšlenek a také pozoruhodným vypravěčem s uměním naslouchat jiným. O tom se přesvědčili i diváci v Městském divadle Brno. (…) Zdenek Merta už uvedl na scéně MdB také vlastní pořady, ve kterých velmi zajímavě, sugestivně a s humorem hovoří o hudbě a zve na scénu zajímavé hosty. (…) Zdá se, že je těch pořadů stále víc a nelze se tomu divit. Už se mezi divadelními fajnšmekry rozneslo, jaká jsou to bezvadná představení. (…) Svým srozumitelným a vtipným výkladem toho, jak vlastně hudba vzniká, včetně klavírních ukázek různých inspirací hudebních motivů neustále diváky překvapuje a dokonce obecenstvo párkrát zapojí do svého kouzelnictví s vokály. A celé hlediště zpívá. Pak se přidává malý orchestr v pozadí scény, který vede Dan Kyzlink, se zajímavým aranžmá některých ukázek. A přidávají se i dvě sólistky. Kristýna Daňhelová (…) zpívala sóla i duety se Sárou Milfajtovou. (…) V druhé polovině programu, po přestávce Merta vítá na scéně Ondřeje Rumla. Ondřej Ruml je krásný hračičkář. (…) Zpívá, vyrábí různé zvuky a ty se na sebe vrství, až z toho vznikne prazvláštní a komplikované hudební dílo. Je to pro diváka vysloveně dobrodružství sledovat, jak to všechno vzniká a je to především obrovský kumšt sladit tempo, rytmus a vokál, vše v mnoha vrstvách dohromady. (…) To je skutečná práce multiinstrumentalisty, skladatele. (…) Dlouhý závěrečný potlesk vestoje potvrdil diváckou úspěšnost toho večera. (…)

Peter Stoličný, www.eurozpravy.cz, 7. 10. 2019

ZDENEK MERTA NA JEVIŠTI MĚSTSKÉHO DIVADLA BRNO

Peter Stoličný 1. listopad 2017 zdroj www.kultura21.cz

(…) Koncert měl dvě odlišné části. Do přestávky to byl ukázkový přednes mluveného slova a hudby. (…) Bylo to vystoupení skladatele Merty a sextetu na jevišti se členkami divadla Sárou Milfajtovou a Kristýnou Daňhelovou. (…) V první polovině naučného koncertu zněly nejrůznější skladby od počátků hudby přes baroko a klasicismus, až po blues, rock a Beatles. (…) Bylo to vtipné, pohodové, nic strojeného. Asi za to vděčíme také režiséru večera, Stanislavu Slovákovi. Ale obdiv patří především Mertovi, jeho veselému a poutavému výkladu a nádherné klavírní improvizaci v doprovodu sexteta. (…) Druhá část večera měla charakter jiný. Hostem byl František Segrado, nepřehlédnutelný bradatý chlap v černém, s černým kloboukem kovbojsky staženým do čela (…) mne překvapil nádherným hlasem a interpretací. (…) Celý večer byl okouzlující. Plný hudby a inteligentního oslovování publika. Několikrát si dokonce celé hlediště zazpívalo. Mertovi i režisérovi se povedlo vytvořit mezi jevištěm a hledištěm nenucený, příjemný dialog. Ten večer byl pro mne příjemným překvapením, skutečně se povedl. Do sezóny 2017–2018 připravil Zdenek Merta cyklus pěti večerů. (…) Tak držím palce, ať je ten Mertův projekt úspěšný.

 

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací