Zdenek Merta u klavíru

Zdenek Merta u klavíru

 • Žánr Koncert
 • Scéna Činoherní scéna
 • Premiéra23. říjen 2017
 • Délka představení2:00 hod.
 • Počet repríz10
 • Cena 260 Kč

večer plný hudby

22. ledna 2020 - hostem skupina Bardolino

  Cesta kolem světa za 80 minut

         Jules Verne napsal mnoho úžasných a napínavých knih - má nejoblíbenější je z cyklu Podivuhodné cesty a jmenuje se Cesta kolem světa za osmdesát dní. Sázka Philease Fogga a jeho protivníka londýnského Reformního klubu, jehož byl členem, spočívala v tom, že ctihodný lord objede zeměkouli za 80 dní. Fogg na to vsadil celé své jmění, ale nikdo mu nevěřil. Jak mnozí víte, povedlo se mu to jen díky tomu, že si neuvědomil, že při cestování východním směrem mu přibude den (4 minuty na každý ze 360ti stupňů). My jsme použili parafrázi tohoto titulu pro hudební program, kterým též obkroužíme zeměkouli a možná nám všem taky přibude den navíc nebo aspoń noc. Uslyšíte muziku různých národů - od Keltů přes Indii a Čínu, Severní i Jižní Ameriku zpět k nám na Moravu - v excelentní autorské úpravě i podání skupiny Bardolino.

       Bardolino je relativně málo známé (či populární) sdružení, což je téměř skandální vzhledem k jejich kvalitě a výkonům. Jeden čas byli tři - houslista Pavel Fischer, violoncellistka Margit Koláčková a perkusista Camilo Caller, ale někdy se mi zdálo, že jich je aspoň šest. Později přibrali ještě  akordeonistu Jakuba Jedlinského a zpěvačku Janu Procházkovou, čímž jich je aspoň deset – jsou prostě alternativní. Hrají působivou vlastní hudbu (mezi zdroje patří jak Janáček, tak různá etnika i rock) a jejich zvuk je originální, rozpoznatelný.

      Pavel Fischer je velmi zajímavý chlapík. Založil a mnoho let hrál v prestižním Škampově smyčcovém kvartetu, které bylo často u vzniku věcí nových, neotřelých ve světovém měřítku. Mezi jejich hosty a spolupracovníky patřili například Dagmar Pecková nebo Jiří Bárta, později připravili krásné projekty třeba s Ivou Bittovou. Pavel odešel z tohoto sdružení v době jeho největšího vzestupu, protože chtěl zkusit něco nového - on je prostě klasický hledač.

       Margit Koláčková je výborná hráčka, dlouho byla koncertním mistrem v Talicháči (Talichův komorní orchestr), ale pak v sobě našla autorskou i improvizační mízu a hlavně potřebu, a o práci v orchestrech dnes nechce ani slyšet. Osobně se jí nedivím, pro mě by to taky nebylo a Margit tento způsob sebevyjádření velmi sluší. Je málo lidí, kteří opouštějí své těžce vydobyté posty z vlastní vůle a s úsměvem.

      Jakuba Jedlinského, Camila Callera a Janu Procházkovou znám méně, ale už jsem s nimi na jevišti byl, jsou skvělí a jejich pověst v branži je znamenitá.

       Velmi rád si s nimi zahraju. Zdenek Merta

         

Více informací o skupině Bardolino najdete zde.

Video skupiny Bardolino najdete zde.

 

Kdo zná Zdenka Mertu více než jako posluchač ze sedadel divadelních a koncertních sálů, ví, že je tento muž výborným a vtipným společníkem, šarmantním svůdcem nečekaných myšlenek a také pozoruhodným vypravěčem s uměním naslouchat jiným. Kromě toho je  velmi dobrým klavíristou a ve svých pořadech autenticky využívá spojení praktického muzikanta a nevšedního moderátora - „talkmastera“. Na hudbu pohlíží z méně obvyklých úhlů - například prezentuje různé žánry a jejich přesah do jiných oblastí života. Důležitou roli hraje také improvizace a důvtip, jednoduché výklady jsou často zakončeny překvapivou pointou!

 

Videa z předešlých dílů cyklu:

5. prosince 2017 - Vojtěch Dyk

13. března 2018 - Roman Dragoun, Pavel Váně

21. května 2018 - Vašo Patejdl

20. září 2018 - Esther Mertová

14. listopadu 2018 - Petr Janda

       

Námět

 • Zdenek Merta

Scénář

 • Zdenek Merta, Stanislav Slovák

Dramaturg

Projekce

 • Petr Hloušek

Hudební materiály

 • Dan Kyzlink, Zdenek Merta

Umělecký záznam a střih představení

 • Dalibor Černák

ZDENEK MERTA U KLAVÍRU V MDB SKLIDIL POTLESK VESTOJE

Peter Stoličný 7. říjen 2019 zdroj www.eurozpravy.cz

Kdo zná blíže Zdenka Mertu, ví, že je tento muž výborným a vtipným společníkem, šarmantním svůdcem nečekaných myšlenek a také pozoruhodným vypravěčem s uměním naslouchat jiným. O tom se přesvědčili i diváci v Městském divadle Brno. (…) Zdenek Merta už uvedl na scéně MdB také vlastní pořady, ve kterých velmi zajímavě, sugestivně a s humorem hovoří o hudbě a zve na scénu zajímavé hosty. (…) Zdá se, že je těch pořadů stále víc a nelze se tomu divit. Už se mezi divadelními fajnšmekry rozneslo, jaká jsou to bezvadná představení. (…) Svým srozumitelným a vtipným výkladem toho, jak vlastně hudba vzniká, včetně klavírních ukázek různých inspirací hudebních motivů neustále diváky překvapuje a dokonce obecenstvo párkrát zapojí do svého kouzelnictví s vokály. A celé hlediště zpívá. Pak se přidává malý orchestr v pozadí scény, který vede Dan Kyzlink, se zajímavým aranžmá některých ukázek. A přidávají se i dvě sólistky. Kristýna Daňhelová (…) zpívala sóla i duety se Sárou Milfajtovou. (…) V druhé polovině programu, po přestávce Merta vítá na scéně Ondřeje Rumla. Ondřej Ruml je krásný hračičkář. (…) Zpívá, vyrábí různé zvuky a ty se na sebe vrství, až z toho vznikne prazvláštní a komplikované hudební dílo. Je to pro diváka vysloveně dobrodružství sledovat, jak to všechno vzniká a je to především obrovský kumšt sladit tempo, rytmus a vokál, vše v mnoha vrstvách dohromady. (…) To je skutečná práce multiinstrumentalisty, skladatele. (…) Dlouhý závěrečný potlesk vestoje potvrdil diváckou úspěšnost toho večera. (…)

Peter Stoličný, www.eurozpravy.cz, 7. 10. 2019

ZDENEK MERTA NA JEVIŠTI MĚSTSKÉHO DIVADLA BRNO

Peter Stoličný 1. listopad 2017 zdroj www.kultura21.cz

(…) Koncert měl dvě odlišné části. Do přestávky to byl ukázkový přednes mluveného slova a hudby. (…) Bylo to vystoupení skladatele Merty a sextetu na jevišti se členkami divadla Sárou Milfajtovou a Kristýnou Daňhelovou. (…) V první polovině naučného koncertu zněly nejrůznější skladby od počátků hudby přes baroko a klasicismus, až po blues, rock a Beatles. (…) Bylo to vtipné, pohodové, nic strojeného. Asi za to vděčíme také režiséru večera, Stanislavu Slovákovi. Ale obdiv patří především Mertovi, jeho veselému a poutavému výkladu a nádherné klavírní improvizaci v doprovodu sexteta. (…) Druhá část večera měla charakter jiný. Hostem byl František Segrado, nepřehlédnutelný bradatý chlap v černém, s černým kloboukem kovbojsky staženým do čela (…) mne překvapil nádherným hlasem a interpretací. (…) Celý večer byl okouzlující. Plný hudby a inteligentního oslovování publika. Několikrát si dokonce celé hlediště zazpívalo. Mertovi i režisérovi se povedlo vytvořit mezi jevištěm a hledištěm nenucený, příjemný dialog. Ten večer byl pro mne příjemným překvapením, skutečně se povedl. Do sezóny 2017–2018 připravil Zdenek Merta cyklus pěti večerů. (…) Tak držím palce, ať je ten Mertův projekt úspěšný.

 

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací